logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Karolina (---.dynamic.hispeed.ch)
Data:   2015-03-22 21:02

Witam serdecznie. Juz niebawem, po Wielkanocy, wybieramy sie z mlodzieza przygotowujaca sie do bierzmowania na pielgrzymke do Rzymu. Szukam filmow, ktore mozna by bylo pokazac zbuntowanej mlodziezy. Filmy, ktore moglyby im pomoc w wierze, zachecic do glebszej relacji z Bogiem, filmy, ktore poruszylyby ich serca. Z gory dziekuje za pomoc.

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: BT (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-03-22 21:32

Może "Bóg nie umarł"?

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: dylemat (109.206.193.---)
Data:   2015-03-22 21:52

"Kto nigdy nie żył", "Jasminum" - mi na religii wyświetlano te filmy.

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-03-22 21:54

Po przeczytaniu tematu przyszły mi na myśl dwa filmy: "Mary's Land" (Ziemia Maryi) i "Cristiada". Ten pierwszy obejrzałam w kinie i na widowni widziałam wiele młodzieży. Po seansie było widać na twarzach wielu osób ogromne wzruszenie. Na pewno na większości osób film ten wywarł ogromne wrażenie. Drugi film - "Cristada" - pokazuje trudne czasy, gdy w obronie wiary ludzie są gotowi ponieść ofiarę ze swego życia. Film historyczny, ale czasowo bardzo nam bliski. Poruszył mnie szczególnie wątek młodego chłopaka, który poniósł śmierć za wiarę i został wyniesiony na ołtarze. Myślę, że może dotrzeć do młodzieży, dać im do myślenia- wszak ten bohater jest niewiele od nich młodszy; pokazuje im prawdziwe, piękne wartości. Nawet mogą się z nim utożsamić, wszak na początku jest pokazany jako niegrzeczny (przepraszam ale nie mam płyty, a imion bohaterów filmu nie pamiętam)
Szczerze polecam dla zbuntowanej młodzieży

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: afro (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-03-22 22:42

tyle filmów o świętych - św. Jano Bosko, Filip z Neri, o Papieżach też wiele pięknych filmów, św. Rita, Franciszek, czy o. Pio. Najnowszy film 'Bóg nie umarł', a z takich "lżejszych" - jeśli nie oglądaliście: Wszystko będzie dobrze, Boże skrawki, Ostatnia piosenka, a i Pan od muzyki - aczkolwiek nie ma tu motywu religijnego, fajny też Szkoła bez nazwy. Kto nigdy nie żył, albo Bella, ale nie wiem, czy to nie za trudne dla gm. Poszukaj na yt - wśród "wartościowych" tytułów..

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Paweł (78.10.82.---)
Data:   2015-03-22 22:57

Szczęść Boże
Polecam:
- PASJĘ (uwaga! trzeba ostrzec przed krwawymi scenami, które jednak doskonale oddają, co wycierpiał dla nas Chrystus Pan)
- O ŚW. JANIE PAWLE II - dokumentalne lub na faktach - to autorytet nawet dla zbuntowanych
- filmy z serii LUDZIE BOGA
- O ŚW. SIOSTRZE FAUSTYNIE
- NAJNOWSZY - BÓG NIE UMARŁ
- jest jeszcze na youtube film o aborcji, trwa około (chyba, nie pamiętam) 20 min. prowadzony jest przez nawróconego żyda na protestantyzm (tak mi się wydaje, choć mogę się mylić) jednak są tam super porównania do aborcji, o których niegdy byśmy nie pomyśleli (tytułu nie pamiętam, ale coś z 180 stopniami, tak wpisać aborcja -180 stopni, sądze że wyskoczy.
Z Bogiem i miłego wyjazdu

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-03-23 11:42

Zbuntowaną młodzież nie zabiera się na pielgrzymkę do Rzymu. Po co? Mieć w drodze wielkie kłopoty? Nie ma w Polsce domu rekolekcyjnego aby tam przemienić ich w potulne baranki wierzące i słuchające Boga? Owszem są filmy które możesz znaleźć na portalach katolickich ale czy przyniosą skutek jaki oczekujesz? Myślę że oczekujesz że poruszenie serca przez przekaz filmowy wystarczy by ich zachęcić do wiary. Może pokazać im jak wygląda praca sióstr zakonnych w szpitalach i hospicjach. Jak kapłani i chrześcijanie giną na wiarę. Co robią woluntariusze gdy pomagają ludziom po pożarze i powodzi. Jak znane osoby nie wstydzą nie wiary i mówią o niej publicznie. Może to ich umocni i da przykład do naśladowania.

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-03-23 12:50

Nie polecam filmów "cukierkowych", prostych i banalnych. Trzeba szukać takich, które stawiają ważne pytania.

Jeśli chodzi o filmy o Janie Pawle II, to nie ma (moim skromnym zdaniem) ani jednego, który nawet przybliżyłby się do fenomenu św. Jana Pawła Wielkiego. Jeśli już, to może ekranizacja jego sztuki "Przed sklepem jubilera" z Burtem Lancasterem i Danielem Olbrychskim.
Film "Bóg nie umarł" moim zdaniem jest marny, nawet bardzo marny.
Moje zdanie na temat "Pasji" Gibsona jest też bardzo krytyczne. Uważam, że jest to film przesadnie epatujący przemocą a miejscami wręcz heretycki i sprzeczny z Ewangelią, bo to wcale nie "tak to było" (co producenci filmu próbowali wcisnąć w usta Janowi Pawłowi II).

Jest coś takiego jak Watykańska Lista Filmów ogłoszona na stulecie kina w 1995. Znajdują się na niej następujące pozycje:

Filmy o szczególnych walorach religijnych:
Andriej Rublow – reż. Andriej Tarkowski (1966)*
Misja – reż. Roland Joffé (1986)*
Męczeństwo Joanny d'Arc – reż. Carl Theodor Dreyer (1928)
Żywot i męka Jezusa Chrystusa – reż. Ferdinand Zecca i Lucien Nonguet, Francja (1902-1905)
Franciszek, kuglarz boży – reż. Roberto Rossellini (1950)*
Ewangelia według świętego Mateusza – reż. Pier Paolo Pasolini (1964)***
Teresa – reż. Alain Cavalier (1986)
Słowo – reż. Carl Theodor Dreyer (1955)
Ofiarowanie – reż. Andriej Tarkowski (1986)
Franciszek – reż. Liliana Cavani (1989)*
Ben-Hur – reż. William Wyler (1959)
Uczta Babette – reż. Gabriel Axel (1987)*
Nazarin – reż. Luis Buñuel (1958)
Monsieur Vincent – reż. Maurice Cloche (1947)
Oto jest głowa zdrajcy – reż. Fred Zinnemann (1966)

Filmy o szczególnych walorach moralnych:

Gandhi – reż. Richard Attenborough (1982)
Nietolerancja – reż. David Wark Griffith (1916)
Dekalog – reż. Krzysztof Kieślowski (1987)*
Do zobaczenia, chłopcy – reż. Louis Malle (1987)
Dersu Uzała – reż. Akira Kurosawa (1975)
Drzewo na saboty – reż. Ermanno Olmi (1978)
Rzym, miasto otwarte – reż. Roberto Rossellini (1945)
Tam, gdzie rosną poziomki – reż. Ingmar Bergman (1958)
Siódma pieczęć – reż. Ingmar Bergman (1956)***
Rydwany ognia – reż. Hugh Hudson (1981)
Złodzieje rowerów – reż. Vittorio De Sica (1949)
To wspaniałe życie – reż. Frank Capra (1946)
Lista Schindlera – reż. Steven Spielberg (1993)
Na nabrzeżach – reż. Elia Kazan (1954)
Harfa birmańska – reż. Kon Ichikawa (1956)

Filmy o szczególnych walorach artystycznych[edytuj:

2001: Odyseja kosmiczna – reż. Stanley Kubrick (1968)*
La strada – reż. Federico Fellini (1954)
Obywatel Kane – reż. Orson Welles (1941)
Metropolis – reż. Fritz Lang (1927)
Dzisiejsze czasy – reż. Charles Chaplin (1936)
Napoleon – reż. Abel Gance (1927)
Osiem i pół – reż. Federico Fellini (1962)
Towarzysze broni – reż. Jean Renoir (1937)
Nosferatu – symfonia grozy – reż. Friedrich Wilhelm Murnau (1922)
Dyliżans – reż. John Ford (1939)
Lampart – reż. Luchino Visconti (1963)
Fantazja – reż. James Algar (1940)
Czarnoksiężnik z Oz – reż. Victor Fleming (1939)
Szajka z Lawendowego Wzgórza – reż. Charles Crichton (1951)
Małe kobietki – reż. George Cukor (1933)

Gwiazdkami zaznaczyłem moje ulubione pozycje z tej listy. Do niej dodałby koniecznie dwa filmy włoskiego reżysera Franca Zeffirellego "Brat Słońce, siostra Księżyc" (1972), o św. Franciszku z Asyżu (moim zdaniem najlepszy o nim film jaki kiedykolwiek powstał) oraz Jezus z Nazeretu (1977), serial, który jest dość często wznawiany w okresie Wielkanocy.

Skoro macie być w Rzymie to może warto obejrzeć "Wielkie piękno" w reżyserii Paolo Sorrentino (2013), ubiegłoroczny Oscar za najlepszy film nie anglojęzyczny. Film wizualnie niesamowity, plenery rzymskie genialne, co prawda nie stricte religijny ale stawiający widzowi ważne pytania duchowe o sens życia, wartości prawdziwe, o nieuchronne zmierzanie do śmierci.

Jeśli jesteśmy już przy Oscarach, to może warto pokusić się obejrzenie 2 filmów z tegorocznej edycji i odczytania ich w kluczu religijnym:
"Lewiatan" Zwiagincewa, nominowany do Oscara, niesłusznie "spłaszczony" tylko do filmu opozycyjnego wobec dzisiejszego systemu panującego w Rosji. Tymczasem jest to opowieść o Hiobie dzisiejszych czasów, o człowieku porządnym, normalnym, uczciwym, na którego spadają nieszczęścia i któremu odebrane zostało wszystko co było ważne, cenne.
"Ida" Pawlikowskiego, nasz laureat tegorocznego Oscara. Film, który z kolei sprowadzono do opowieści o zagładzie Żydów (o czym on w ogóle nie jest), o stalinizmie (o czym jest trochę) i o relacjach polsko-żydowskich (o czym jest trochę więcej niż trochę). Tymczasem jest kapitalny film, w którym padają pytania o cnoty ewangeliczne (wiarę, nadzieję i miłość), o zło i dobro, o osobiste wybory każdego człowieka, o sens powołania, o tożsamość każdego człowieka. Ciekaw jestem jak młodzi odbiorcy tego filmu odpowiedzą, po jego obejrzeniu:
"Gdybyś był/była tytułową bohaterką tego filmu to czy dokonałabyś w jej sytuacji takiego samego wyboru jakiego ona dokonała? Jeśli tak, to dlaczego? Jeśli nie, to jaki byłby Twój wybór? Jak myślisz, jakie były jej motywy do dokonania takiego a nie innego wyboru?"

Na koniec dwa filmy, które zrobiły na mnie szczególne wrażenie:

"Wielka cisza" z 2005 Philia Groninga i "Ludzie Boga" z 2010 Xaviera Beauvois.

Tak ogólnie to te filmy z listy watykańskiej to absolutny kanon filmowy, nie tylko w wymiarze religijnym.
Szkoda czasu na oglądanie byle czego, filmów odpustowych i plastikowych a warto zająć się tymi, które stawiają ważne pytania i powodują, że widz samodzielnie zaczyna szukać na nie odpowiedzi.

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: aga (---.231.22.34.koba.pl)
Data:   2015-03-23 16:50

Filmy, które przemówiły do mnie:
- Spotkanie (pierwsza i druga część)
- o. Pio
- Duch (film L. Dokowicza) (myślę że ten film dla młodzieży będzie jak znalazł, świetnie pokazuje co znaczy doświadczenie żywego Kościoła)
- Cristiada

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Michał (---.016.c70.petrotel.pl)
Data:   2015-03-24 18:23

Bezcenny dar

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Aś(28l) (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-03-26 00:42

"Listy do Pana Boga" - historia chorego na nowotwór 9-latka, który w trakcie swej walki z chorobą pisze listy do Boga. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, a przy tym chwytająca za serce (o tym samym tytule jest także książka).

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: łotr (---.elartnet.pl)
Data:   2015-03-27 17:16

Rosyjski film Pawła Łungina pt. "Ostrov" czyli Wyspa.

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: iza (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2015-04-10 20:06

October baby
Popiełuszko. Wolność jest w nas
Kto nigdy nie żył
Niebo istnieje naprawdę
Bella
Coś z uczty duchowej? Doktor Moscati, Faustyną

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Piotr (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-03-08 14:59

Polecam całą serię 'Ludzie Boga'. Wydana jest seria filmów czarno-białych COTOLAY, ŚW. MARCIN DE PORRES. W ofercie około 100 tytułów.
Pozdrawiam

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Agnieszka (91.215.35.---)
Data:   2016-04-17 18:05

Ostatnio oglądałam z moimi gimnazjalistami "Gwiazd naszych wina". Cudowna epicka opowieść o miłości i przewrotnym losie chorej na raka dziewczynie i poznanym chłopaku, w którym się zakochuje, a który umiera z powodu przerzutów. Piękne, wzruszające, cudowne przeżycie, ujmujące za serce. Polecam

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-06-28 19:21

Polski film dokumentalny "Życia nie można zmarnować" w reżyserii Krzysztofa Tadeja: http://gosc.pl/doc/3261901.Watykanski-Oscar-dla-filmu-TVP-1

 Re: Wartościowe filmy dla zbuntowanej młodzieży.
Autor: Iza (188.241.25.---)
Data:   2017-07-23 12:17

Mnie puszczono na nocy filmowej "Listy do Pana Boga" ("Letters to God") z 2010 roku, film jest bardzo wartościowy i wielu moich znajomych popłakało się na projekcji, to bardzo wzruszająca produkcja. Otóż sama uważam filmy o tematyce religijnej za kiczowate i naiwne, aczkolwiek zdarzają się wyjątki.
Jeśli chodzi o wartościowe, życiowe filmy, które faktycznie dadzą im mądrość nie tylko na polu wiary, to można puścić młodzieży "Efekt motyla" z 2004 roku, "Nietykalnych" z 2011 roku czy "Lot nad kukułczym gniazdem" z 1975 roku.
"Efekt motyla" przekazuje, że każdy najdrobniejszy gest, który wykonany teraz, będzie miał kolosalny wpływ na naszą przyszłość. Bohater przenosi się w przeszłość i zmienia bieg wydarzeń, za każdym razem, kiedy coś poprawia w przeszłości, możemy zobaczyć całkiem różne od siebie wizje przyszłości.
"Nietykalni" to komedia, ale posiada w sobie element wzruszający i poruszający serca, główny bohater, dość lekko traktujący życie Francuz, który właśnie wyszedł z więzienia, znajduje pracę jako opiekun niepełnosprawnego milionera. To historia o podejściu do wielkiej przyjaźni, w której obaj mężczyźni są równi, mimo niepełnosprawności. Młodzieniec odmienia życie swojego szefa, który uważał je za ogromnie ograniczone. Chłopak wyprowadza go z błędu i traktuje jego niepełnosprawność jako rzecz poboczną.
"Lot nad kukułczym gniazdem" to historia złodzieja, chuligana, który udaje chorego psychicznie, aby nie trafić do więzienia, zatem zostaje umieszczony w zakładzie psychiatrycznym. Napotyka na swojej drodze ludzi z różnymi chorobami psychicznymi, a mimo to traktuje ich całkiem normalnie. To również opowieść o stosunku do choroby i że każdy człowiek, że ujmę TK eufemistycznie, ma swoje dziwactwa.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: