logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: Ola (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2015-03-23 20:24

Dlaczego warto się spowiadać? Chodzi o zachęcenie osób, które są w kościele na siłę, które nie widzą Jezusa w sakramencie, ale smutny i nieprzyjemny obowiązek.

----------

ks. Pierre Descouvemont 'Dlaczego mam się spowiadać?': (klik).
moderator

 Re: Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: xc (---.181.115.205.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-03-23 22:06

mam nieodparte wrazenie w Kościoł rzymskokatolicki w Polsce opanowywuje sekta katolików-ekonomistów (konkretnie o specjalności buchalteria i rachunkowość). Nie tradycjonaliści vs moderniści, nie "Toruń" vs "Łagiwniki" a bracia i siostry-kalkulatorzy nam rosną w siłę. Pojecia: opłacalność, wartość, kalkulacja, rachunek prosty lub ciągniony kosztów, relacja efekt/koszt pochodzą raczej ze słownika ekonomii i zarządzania niż teologii chrześcijańskiej. Pani zdaje się mylić dwa porządki, Pani Olu.
Jak to mawiał klasyk: nie idźcie tą drogą! Ja dodam: bo to droga w krzaczory i do nikąd.

 Re: Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2015-03-24 11:28

Co to znaczy, że "nie widzą Jezusa w sakramencie"? Jeśli "nie widzą", to może wierzą w Niego? Można mówić, że ktoś wierzy, tylko jeśli "nie widzi". Jeśli widzi się kogoś lub coś, to już nie określa się tego zjawiska w kategorii wiary.
Moim zdaniem, nie nawraca się kogoś mówieniem o konieczności spowiadania się. Istotą tego sakramentu pokuty i pojednania jest wypełnienie wszystkich 5 warunków szczerego przystępowania do niego.
Moim zdaniem, najważniejszym warunkiem z tych pięciu, jest żal za grzechy. Bez żalu, że obraziłam Pana Boga, nie ma sensu podchodzenie do konfesjonału, bo spowiedź będzie świętokradzka.
Najważniejsze jest pragnienie spotkania Jezusa. Można zachęcać innych przykładem swojego życia.

 Re: Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: łotr (---.elartnet.pl)
Data:   2015-03-24 19:08

Dobry Bóg w swoim Miłosierdziu zaprasza nas do korzystania z tego Sakramentu nie tylko po to, aby odpuścić nam grzechy, ale pragnie przygotować nas do chwili śmierci, abyśmy wtedy w trakcie ostatniej walki nie uciekli "w krzaki”, nie załamali się na duchu i wybrali Jego, abyśmy uczyli się stawać w Prawdzie i przed Prawdą, abyśmy uczyli się już teraz umierać dla siebie i rodzić się dla Niego i przez Niego dla bliźnich. Jak traktuje się spowiednika, tak traktuje się Sakrament Pokuty. Wielu ludzi, nawet osoby duchowne, ma problemy ze Spowiedzią Świętą, ale problemów nie rozwiązuje się ich omijaniem.

Co do samej formy pytania, warto czy nie warto? Sakrament w naszym Kościele Świętym nie jest jakimś interesem do załatwienia, ani wymysłem korporacyjnych speców od marketingu, żeby potrzebował kampanii reklamowych. Nie wiem też, dlaczego ten Sakrament ma być taki radosny i przyjemny. Bardziej zasmuca, to jak się go traktuje, nawet wśród katolików. W Polsce mamy go niemal wszędzie "na wyciągnięcie ręki" i jeszcze kalkulujemy z przepisami, częstotliwościami, a wśród emigrantów, naszych rodaków poza granicami, często Spowiedź Święta w ojczystym języku jest luksusem.

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie."
Mt 11, 28-30

 Re: Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-03-27 12:23

W sakramencie pojednania spotykamy się z Jezusem przez osobę kapłana. Czy warto spotykać się z Jezusem? Zapewne odpowiedź zależy od tego, co Ciebie z Nim łączy.

 Re: Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2015-03-27 17:19

Sakrament pojednania to przede wszystkim sakrament miłości.
Dając wskazówki, jak dobrze przeżyć sakrament spowiedzi, często podkreśla się jedynie kwestię grzechu i przebaczenia, a naprawdę jego podstawą jest miłość: miłość Boga, zawsze obecnego i wiernego, a także nasza miłość, żałującego i powracającego grzesznika.
To niesamowite wydarzenie, które pozwala narodzić się pojednaniu tam, gdzie upada nasze człowieczeństwo pozostawione samo sobie.
(...)
Niewiedza i obojętność to dwie bardzo ważne przeszkody w spowiedzi.
(...)
- Niemożliwe jest kochać Jezusa bez miłości do sakramentów, które On sam ustanowił.
- Niemożliwe jest kochać ten piękny sakrament pojednania bez świadomości tego, co się w nim wydarza.
- Niemożliwe jest trwałe upodobanie w tym sakramencie bez doświadczenia jego duchowych owoców.
- Niemożliwe jest także wejście w głębię i bogactwo tego sakramentu, nie będąc oświeconym przez właściwe rady dotyczące praktykowania.
(...)
W sakramencie wyraża się nasze „tak” w odpowiedzi na ofiarę Chrystusa, gdyż przebaczenie to nic innego, jak właśnie ofiarowana nam Boża miłość.
(...)
Ten, kto pozwala na Bożą miłość, nie będzie miał problemów w z częstym przystępowaniem do sakramentu pojednania. Nie będzie przywiązywał wagi przede wszystkim do tego, aby dobrze „wymierzyć” ciężar swojego grzechu, ale starać się będzie widzieć i ocenić gorliwość, z jaką przybliża się do Pana, który chce mu ofiarować przebaczenie. W przeciwnym wypadku relatywizowanie wagi swego grzechu i obliczanie, w jaki sposób można uniknąć pójścia do spowiedzi, prowadzi bardzo często do osłabienia żalu i zwiększenia obojętności. Trzeba pamiętać, że każdy grzech, bez względu na jego ciężar, rani Serce Boga.

Źródło: "Sakrament pojednania CUD MIŁOŚCI" o. Jacques Martin

 Re: Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: 1787 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-04-01 11:25

osoby, które opisała Ola w pierwszym poście żaden argument nie przekona poza takim, że spowiedź jest obowiązkiem katolika.
Wartość tego sakramentu trzeba samemu odkryć, nie da się tego zrobić za kogoś i myślę, że się nie powinno bo posłucha tego jeden z drugim, pójdzie i NIC nie poczuje, no może poczuje się oszukany i beznadziejny skoro nic z przedstawionych argumentów u niego nie wystąpiło.
Nie nawrócicie nikogo na siłę.

 Re: Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: Tomek (91.233.157.---)
Data:   2015-04-01 19:10

Na pewno zawsze każdemu z nas jest nie przyjemnie w konfesjonale Jezusowi mówić o szambie, którym Go zraniliśmy - czy tego chcemy lub nie chcemy. Jeśli komuś jest przyjemnie opowiadać o swojej głupocie to coś z nim jest nie w porządku. Miłość własna tak jak w przypadku faryzeusza z przypowieści Jezusa (Łk 18, 9-13) nie pozwala źle myśleć o nas samych, ale jednak prawda boli i smuci - bo jestem słaby, grzesznikiem i tylko człowiekiem, a nie idealnym mężczyzną lub kobietą (bogiem). Sakrament Pokuty to nie magiczne słowa, które wszystko zmienią. Sakrament Pokuty to siła i moc do walki ze złem. Dlatego jest tak ważny w życiu człowieka. Nie którzy ludzie zniechęcają się do tego Sakramentu, bo zapominają o zadośćuczynieniu, co nadaje radość z walki w życiu, bo chce każdego dnia kochać drugiego człowieka i Pana Boga bardziej i o tym co wspominał Papież Franciszek nużą nas nasze nie wierności wobec Pana Boga, ale Pana Boga nigdy. Tak wielu z nas rezygnuje z tego środka otwierania dla człowieka Nieba, co jest celem naszego życia, bo nie mamy czasu, zmęczeni jesteśmy, trzeba się dorobić, zdobyć kolejny tytuł naukowy itd. tysięczna litania na 'Ale i bo'. Po drugie kiełbasa i chleb nie zaspokoją pragnień człowieka nigdy, żaden krem nawet najdroższy nie da pokoju serca, radości i szczęścia, tylko Pan Bóg miłość i miłosierdzie samo. Kolejna sprawa o której nie wspomniałem to podszepty szatana - Bo On Ci nie wybaczy, bo chce Ci coś zabrać, nie ma dla Ciebie ratunku. Jeśli Pan Jezus przebaczył Dobremu Łotrowi w ostatniej chwili jego życia to czy tym bardziej nie przebaczy skruszonemu i żałującemu chrześcijaninowi. Pan Bóg ma zawsze plan 'B' najlepszy dla człowieka i nie chce zabierać tylko dawać prawdzie dobro.

 Re: Dlaczego warto się spowiadać?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2015-04-01 21:57

"Wartość tego sakramentu trzeba samemu odkryć, nie da się tego zrobić za kogoś"

Tak, to prawda. Wartość sakramentu pojednania trzeba samemu odkryć - na drodze osobistej praktyki. Ale samo praktykowanie może nie wystarczać. Często potrzebne są wskazówki innych. Nie każdy potrafi samodzielnie wyjść z utartych schematów czy złych nawyków. Dlatego warto o tym mówić. Oczywiście do tych, którzy chcieliby owocniej z sakramentu korzystać.

"posłucha tego jeden z drugim, pójdzie i NIC nie poczuje, no może poczuje się oszukany i beznadziejny"

Zawsze znajdą się tacy, którzy nie uchwycą tego, co najważniejsze, tylko będą się uganiać za przyjemnymi odczuciami.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: