logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: nie chcę się ujawniać (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-03 15:00

Mój problem polega na tym, że nie potrafię zapomnieć o krzywdzie która mnie spotkała w przeszłości. Chodziłam do normalnej szkoły ale w ostatnim roku strasznie mi się dokuczały z powodu choroby nieważne jakiej. Cały rok znęcała się i naśmiewała się nade mną cała klasa. Stałam się ofiarą dla nich. Miałam niestety głupie osoby, nadal niektóre osoby się nie zmieniły. Ukrywałam też całą prawdę przed nauczycielami. Pozostał mi strach i lęk już na całe życie. W liceum było całkiem inaczej, tam nie miałam żadnych problemów, byli tam już zupełnie inni ludzie. Mimo, że minęło już sporo lat ja nadal nie potrafię o tym zapomnieć. Jak widzę osoby z podstawówki to słabo mi się robi i wszystko mi wraca. Mam też wieczorami lęki i obawy.. Nie piszcie mi o psychologu, bo mi powie że to wiek cielęcy był, tak jak mówiła mi mama ale niestety to zniszczyło we mnie poczucie wartości. Czuję się okropnie z tym co mnie spotkało, czuję się gorsza, inna do niczego. Jak zapomnieć o bolesnej i strasznej dla mnie przeszłości, Bywało że płakałam codziennie i nikt nie stanął w mojej obronie.. podnosili na mnie rękę nawet i kopali. A oni udają że nic się nie stało. Mam dość niesprawiedliwości na tym świecie. Mało tego zrzadły mi włosy z powodu stresu, mimo że, jestem dziewczyną. Mam tylko takie wrażenie, że Bóg nic sobie z tego nie robi. Nie wiem jak mam żyć i zapomnieć o tym. Rozmawiałam z ludzmi zaufanymi ale każdy gada to samo to był wiek dziecięcy. Za każdą radę będę wdzięczna.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: wo (109.206.193.---)
Data:   2015-04-09 16:58

To chyba u psychologa jeszcze nie byłaś, bo żaden Cię tak na pewno nie zbędzie. Radzę się wybrać.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-09 17:46

Tak, do psychologa oraz do spowiedzi - powiedz, ze nie potrafisz przebaczyć tego co było wtedy. Być może ksiądz też Ci powie, że to były cielęce lata. Ale mi chodzi o powierzenie tego zranienia Jezusowi, On ma moc Cię z tego uzdrowić. A Ty masz moc przebaczenia im tego.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: pomi (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-04-09 17:47

Też miałam głupich kolegów w gimnazjum którzy mi dokuczali. Zresztą koleżanki też potrafiły na mnie napaść żeby rozwalić mi włosy i pourywać guziki. Ale nigdy tego nie rozpamiętywałam. Wtedy byliśmy tacy głupiutcy. Ty lepiej też weź się za siebie. Wytrenuj w sobie umiejętność radzenia sobie z takimi problemami. Przyda Ci się to w życiu dorosłym.
Myślę że to nie otoczenie niszczy poczucie wartości. Tylu więźniów i prześladowanych z powodu wiary czy narodowości nie utraciło swojego poczucia wartości. Nawet w obozach koncentracyjnych i innych potwornych miejscach.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: nie chcę się ujawniać (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-04-09 19:29

dla mnie to nie były dzieci wiek 15 lat to prawie dorośli ludzie. Nie szanowali niektórych nauczycieli a co dopiero mnie. Nawet dzieci aż tak się nie zachowują jak nastolatkowie. Trochę zapomniałam ale czasami mi to wraca. Prawie wszyscy się już zmienili i dorośli oprócz nie nielicznych osób, którzy właśnie najbardziej mnie skrzywdzili. Nie mogę zrozumieć tego, że te osoby nadal taktują mnie jak trędowatą mimo tego, że to oni mnie skrzywdzili tak naprawdę. No ale zemstę zostawię Bogu. Nie wiem jak postępować z takimi ludzmi, ale z nimi nie rozmawiam by uniknąć plot z głupkami. Najgorsze, że mnie nie przeprosili i udają jakby nic się nie stało. Patrzą się na mnie jakbym im krzywdę zrobiła a było odwrotnie, Byłam osobą nieśmiałą, małomówną nie umiejącą się bronić. Teraz stałam się odważna w dorosłym życiu, nie dam się już poniżać, bo od razu mówię co myślę, Szkoda tylko że wtedy nie umiałam się bronić. nie wiem jak postępować z wrogami.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: Agnieszka (---.mirasoft.pl)
Data:   2015-04-10 11:46

Witam,

Z tego co opisujesz to wynika, że doznałaś mobbingu w szkole i rzeczywiście zostałaś z tym sama. Te wydarzenia mogły sprawić to jaki kształt ma teraz Twoje życie. Jeżeli w dalszym ciągu widok osób, które ci kiedyś dokuczały sprawiają ci ból i wszystko do Ciebie wraca. To jest to znak, że należy to przerwać. Sposobem na coś takiego są modlitwy uwolnienia, o której mówi egzorcysta ks. Piotr Glas:
https://www.youtube.com/watch?v=PQ9vE8Km9NA

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: nie chcę się ujawniać (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-04-10 14:56

Nawet na moją wychowawczynię nie mogłam liczyć bo ona zamiast mi pomóc potrafiła się też na mnie mścić, gdy tylko z powodu mobbingu pogorszyły mi się oceny. Moja mama wiedziała o tym ale nie wiedziała że to było aż takie straszne. Nawet wychowawczyni mnie dobijała zamiast mi pomóc. Nie jest to osoba żyjąca przykazaniami, nie mogłam na nią liczyć ani nie było zaufanej osoby żebym mogła się z tego zwierzyć. Te wydarzenia zostawiły jakiś uraz który pozostanie już do końca życia.

Może nie mam depresji potrafię wyjść do ludzi, na spacer. Ale wieczorami mam jakieś lęki obawy stres jakby się miała stać tragedia. Pomagają mi leki uspokajające ile zioła ale ile można je brać. Jakiś uraz został choć to jest bolesne dla mnie, bo gdy ich widzę nadal się czuję gorsza, inna. Nawet na wychowawczynię w przeszłości nie mogłam liczyć, sama mi się dokuczała gdy tylko pogorszyły mi się nauki z powodu mobbingu. Nie miałam komu się zwierzyć, nie było zaufanej osoby. Doszło do tego że z powodu stresu zrzadły mi włosy i żadne leczenie mi już nie pomaga. Pogodziłam się ze wszystkim i muszę z tym żyć.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: sadness (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-11 14:17

nie chcę się ujawniać nie da się zapomnieć o bolesnej przeszłości, a im bardziej będziesz chciała zapomnieć tym mocniej będzie do ciebie wracać.
Po pierwsze - nie byłaś i nie jesteś z tym sama, właśnie się skończył okres Wielkiego Posty, w zeszłym tygodniu w Wielki Piątek rozważaliśmy Drogę Krzyżową Pana Jezusa, już wtedy ponad 2 tys. lat temu Jezus widział cię, twoje cierpienie i był z tobą i przeżywał to cierpienie razem z tobą i dla ciebie, żebyś wiedziała, że nawet po takim czymś można zwyciężyć. Dlatego nie uciekaj od tych wspomnień, ale rozważaj Drogę Krzyżową Jezusa w porównaniu ze swoją. Ty wiesz jak Jezus cierpiał, wiesz co czuł, bo Jezus czuł to co ty. Dlatego to twoje cierpienie ma ogromną wartość i sens i nigdy nie wiesz kiedy to przykre doświadczenie ci się przyda. Może kiedyś będziesz musiała stanąć w czyjeś obronie a bez tego doświadczenia nie miała byś odwagi, albo było by ci to obojętne.
Po drugie - wypłacz się teraz, musisz to wszytko przeżyć jak żałobę, to wszytko prawda co cię spotkało, to było okropne, a koledzy byli okrutni, dopóki nie przeżyjesz tego bólu i nie przyznasz się do niego on będzie w tobie. Kiedy się wypłaczesz, poużalasz nad sobą, przyjdzie chwila, że już tak nie będzie boleć, zostanie to w pamięci ale uczucia odejdą. Uczucia odchodzą tylko wtedy kiedy się wyrażą. Możesz napisać list do kolegów, co czułaś, jak cierpiałaś, do wszystkich do których masz żal, możesz nawet użyć ostrych słów, nie musisz tego listu wysłać, chodzi tylko o to żeby pozwolić uczuciom się wyrazić, bo to uczucia sprawiają ból.
Po trzecie - na gęste i mocne włosy i na stres polecam olej lniany i herbatę z pokrzywy
Powodzenia

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: nie chcę się ujawniać (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-04-11 15:06

dziękuję za rady wszystkim i tobie sadness. Przydała mi się twoja rada.
Sadness, herbata z pokrzywy jest dobra do picia ale trzeba mieć cierpliwość do tego a olej lniany? Nigdy tego nie stosowałam. Do czego mam stosować ten olej?

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-11 16:27

Jak ładnie Sadness napisałaś, potrafisz pomagać innym. :) Co do twoich przeżyć w szkole Nie chcę się ujawniać, to pewnie została Ci jakaś trauma i dlatego masz te lęki, ciągle o tym pamiętasz. Najlepszym sposobem jest wybaczenie tym wszystkim osobom, choć wiem jakie to trudne, bo samej mi trudno wybaczać. Pomyśl, że to już minęło, a ci ludzie odeszli z Twojego życia i już cię nie skrzywdzą. Oddaj ich i siebie Bogu, te rany, które Ci zadali. Nie czuj się gorsza z ich powodu, nie jesteś gorsza. Proponuję Ci pracę nad poczuciem własnej wartości, która zależy tylko od Ciebie, nie od innych.
Co do włosów, to może masz też niedobór jakiegoś składnika i dlatego Ci one wypadają? Choć stres ma na to ogromny wpływ. Bierz też witaminy, aby je wzmocnić. Wszystkiego dobrego.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: Tomek (91.233.157.---)
Data:   2015-04-11 16:44

Zachęcam mimo wszystko skorzystania z pomocy psychiatry względnie psychologa i zaczerpnięcia łask z Sakramentu Pokuty.
Przytoczę dla Twojego dobra dwa zdanie Św. Jana Bosko i jednego z żyjących księdza Sercanina. Parafraza słów św. Jana Bosko: Jeśli coś złego chcesz powiedzieć o drugim człowieku który Ciebie zranił, obraził, zgorszył itd. to niech to będzie modlitwa względnie post i przebaczenie. Druga parafraza księdza Sercanina: Jeśli jest Tobie ciężko to nie masz prawa narzekać dopóki od modlitwy nie będą boleć Ciebie kolana. Przebaczenie jest darem od Pana Boga, dlatego trzeba o ten dar prosić. Jeśli Pan Jezus wybacza Tobie obrazy i zranienia wobec Niego choć nawet sobie nie zasłużyłaś w żaden sposób to dlaczego nie chcesz innym wybaczyć?

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: nie chcę się ujawniać (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-04-11 17:21

Dodam że jestem osobą atrakcyjną, od każdej osoby słyszę że jestem ładna. Nie jest to moje zdanie ale zdanie ludzi. Nie mogę zrozumieć dlaczego pomimo urody byłam tak traktowana, a tym mniej urodziwym nic nie robili, nie zwracali uwagi na nich. Dziękuję za wszystkie rady, wszystkie są trafne, dobre. Zacznę się modlić o dar przebaczenia, choć nie jest to łatwe. Co do niedoboru mam też niedobór żelaza ale to stres spowodował osłabienie, stało się to zaraz po podstawówce a miałam kiedyś gęste. Jem witaminy i pogodziłam się z tym, że wszystkiego widocznie mieć nie można. Jest jedna osoba z podstawówki co nie jest wobec mnie życzliwa nadal. gdyby mogła truła by mi życie. Najgorsze że mieszkamy blisko siebie i nieraz mogę tę osobę zobaczyć. Nie wiem też jak z taką osobą postępować, ale wolę jej unikać.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: Izabella (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-04-11 17:42

Kiedy byłam w zerowej klasie katechezy to siostra do nas powiedziała, ze człowiek zyje aby Pana Boga poznac i pokochac. człowiek zyje dla Boga. Mineło wiele lat i ciagle łapie sie na tym,ze zyje dla innych ludzi, zabiegam o ich akceptację. Albo zyję dla Społeczeństwa i Państwa. Wtedy przypomina mi sie wstep do Dekalogu. "Jam jest Pan Bóg twój, który wywiódł cie z ziemii egipskiej z domu niewoli. Nie będziesz miał żadnych innych bogów obok mnie." Zastanowiłam sie co to jest ten "mój dom niewoli" i jak Bóg w Trójcy Jedyny mnie z niego wywodzi/wyzwala. Myslę, że Twój dom niewoli to przywiązywanie sie do ran, rozdrapywanie ich. A Bóg wyzwolił Cie z kregu (wina-kara-krzywda-żal) poprzez swoją męke, śmierć i Zmartwychwstanie. Jasniej mówiąc Jezus wyzwoli Cie wtedy gdy wstaniesz po upadku i zaczniesz iść pomimo bólu istnienia. Zaczniesz rozwiazywac problemy bedac w ruchu, w działaniu, etapami. Na kazdym z tych etapów Bóg bedzie Ci towarzyszył.Na kazdym z etapów On bedzie po Twojej stronie. Ale warunek jest taki, ze masz zgodzic sie na cierpienie lecz odrzucic cierpiętnictwo. Twój stosunek do ludzi moge porównac do wysyłania maili do człowieka mieszkajacego na sasiedniej ulicy. Twoj mail najpierw trafia do serwera np. w USA a z niego jest wysyłany do adresata/sasiada. Tak tez rób wobec ludzi, powierzaj ich Bogu, poprzez Niego rozwiązuj problemy z nimi. Oddaj te sytuacje Bogu. Ruszaj pomimo okaleczeń, gdy ból bedzie Cie przeszkadzał w osiaganiu cząstkowych celów to korzystaj z pomocy psychologa, doradców, lekarstw od psychiatry a w kwestiach somatycznych lekarza POZ.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: sadness (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-11 18:16

Malutka ma rację wybaczenie uzdrawia. Żeby wybaczyć jednak trzeba wiedzieć czym jest prawdziwe wybaczenie, trzeba uleczyć uczucia żeby mieć siłę wybaczyć, trzeba się modlić o łaskę wybaczenia bo to jest tak heroiczny czyn że bez Bożej pomocy człowiek nie jest wstanie wybaczyć, podsumowując nie da się wybaczyć na siłę bo tak trzeba, bo ktoś mi kazał, bo tak ma robić chrześcijanin, jeśli wybaczenie ma nas uzdrowić potrzeba czasu i Bożej pomocy.
Źródło lęku jest zawsze tylko jedno, nie wierzymy w to że Bóg nas kocha, nie ufamy Miłości. Wiem jak trudno zaufać Miłości Bożej kiedy doświadczyło się krzywdy od człowieka, zawsze się pojawia pytanie gdzie był wtedy Bóg? dlaczego mnie to spotkało? jeżeli Bóg mnie kocha dlaczego mnie nie obronił? itd., itp., To są pytania, które nasuwa diabeł, bo chce z nami podyskutować i pokazać nam, że Bóg nas nie kocha. Jedyne wyjście to nie dyskutować, chociaż to trudne nie szukać odpowiedzi na te pytania, zaufać Miłości Bożej na ślepo, wbrew wątpliwością, to bardzo trudne, ale można małymi kroczkami, przełamując lęk mówiąc sobie: zaufam Bogu, zrobię to, a po wszystkim niech się dzieje co chce, skoro Bóg mnie kocha to nic złego się ze mną nie stanie. I wtedy przeważnie nic złego się nie dzieje a możemy być dumni z siebie że pokonaliśmy lęk. Kiedy znowu najdą cię myśli, że stanie się jakaś tragedia pomyśl sobie, że Bóg jest ponad to wszytko, że cię Kocha, że ci pomoże, że nie jesteś sama i nigdy nie będziesz. A co do tych ludzi, którzy kiedyś cie skrzywdzili, pomyśl sobie że teraz już jesteś wstanie się obronić, wtedy nie potrafiłaś, nie wiedziałaś jak, nie wiedziałaś kogo poprosić o pomoc, teraz już wiesz, możesz wezwać policję, możesz poprosić kogoś o pomoc, teraz już wiesz że nikt nie ma prawa cię krzywdzić i że masz prawo o tym mówić, a każdy ma obowiązek ci pomóc i teraz nie mogą ci już nic zrobić, więc nie musisz się ich bać.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-11 19:01

Wiem, wybaczanie nie jest łatwe i wymaga czasu. We mnie też są zranienia, o których trudno mi zapomnieć. To nie jest tak, że ktoś nie chce wybaczyć, a powinien, bo przecież Jezus nam wybaczył nasze zło. Czasem rany są tak głębokie, że potrzeba dużo czasu i własnej woli, aby to zrobić. Takie pragnienie musi płynąć z naszego serca, a nie, bo ktoś nam kazał, bo tak wypada. Módl się, aby Bóg pomógł Ci wybaczyć. Pomyśl, że to wybaczenie jest potrzebne najbardziej Tobie, abyś mogła zapomnieć, móc normalnie żyć, nie lękać się. Nie zwracaj uwagi już na te osoby, które sprawiały Ci przykrość. Skoro jesteś ładna, to może po prostu zazdrościli Ci urody i chcieli być lepsi w jakiś sposób od Ciebie? Dlatego Ci dokuczali? Najlepiej jest unikać nieżyczliwych osób, nie przejmować się ich zachowaniem i raczej im współczuć.
Niedobór żelaza jest przyczyną wypadania włosów, jak i stres, stąd pewnie Twój problem.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: Izabella (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-04-11 21:54

A jak jest z Toba teraz? Jak zyjesz, co robisz, czy masz grono kolegów i przyjaciół, czy inwestujesz w siebie, jak widzisz swoja przyszłośc, jak jest TERAZ, DZIS?
Czy gdy masz problemy to łapiesz sie na pytaniu "JESLIBY (IMIĘ. I NAZWISKO).. NIE ZROBIŁ MI TEGO TO NIE MIAŁABYM TEGO CAŁEGO BAŁAGANU W MYM ŻYCIU, TYLU PROBLEMÓW ITP? Przebaczasz ale skutki czyjegoś grzechu tak bolą,ze przypominają o krzywdzie. Czy zamiast działać teraz, szukasz rozwiazania w przeszłości, jakiegoś zadośćuczynienia, odszkodowania itp.Czy tłumaczysz swoje braki w dzisiejszym zyciu tym,ze w dzieciństwie Cie źle traktowano? A może to nieodwzajemniona miłość?

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: wo (109.206.193.---)
Data:   2015-04-11 21:54

Co do włosów: przyczyną przerzedzenia mogą być hormony. To bardzo częsty powód. Z Twoich słów - że zaczęło się po podstawówce - wynika, że okres dojrzewania i burza hormonalna mogły również na to wpłynąć. To powszechne. Powiedziała mi fryzjerka.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: xc (---.205.231.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-04-11 21:57

Skoro nie może Pani sobie z tym dać rady sama lub z przyjaciółmi, wydaje się być koniecznym porozmawianie z psychologiem.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-12 00:35

Pisałaś już na forum o tej sytuacji, prawda? Jeśli tak, to masz już ponad 30 lat, czyli przeżyłaś drugie tyle, a tamto trwało tylko rok. Rozumiem, że przyjaciółka przez którą to się stało mieszka blisko i trudno jej nie widywać, a więc trudno zapomnieć, ale po 15 latach musisz umieć z tym żyć. Podstawowy problem musi być gdzie indziej. Najgłębsze kompleksy rodzą się w wieku wczesnodziecięcym, one zazwyczaj pozostają na zawsze. Gdyby Twoje życie było zwykłe, dobre, a jedynie ten jeden rok nie do wytrzymania, bo następne 15 lat znów dobre, to nie zafiksowałabyś się tak bardzo na tej krzywdzie. Szukaj głębszej przyczyny, pierwotnej. Jeśli tyle lat to trwa, do koniecznie musisz chodzić do psychologa. Nie - odwiedzić raz, ale leczyć to, co się dzieje w Tobie. To trwa zbyt długo, poznałaś potem wielu nowych ludzi, w liceum, na studiach, a teraz pewnie w pracy, a piszesz tak, jakby to było przed wakacjami i jeszcze nie przeszło. Jeśli będziesz ciągle to rozpamiętywać, to nigdy nie będziesz umiała przebaczyć. A jeśli Bóg nie chciałby Tobie przebaczyć? Ile grzechów ciężkich popełniłaś, i wybaczył? A ile razy Ty kogoś skrzywdziłaś? Każdy z nas kogoś skrzywdził, może nie tak, ale przecież chcesz wybaczenia, prawda? A co z tą chorobą? Dała się wyleczyć, czy to "dożywocie"? Może to choroba ciągle Ci o tym przypomina. Musisz iść do psychologa, bo nie wolno z czymś takim żyć bez niczyjej pomocy. To jest w Tobie. W Twojej głowie. I zbyt mocne, żebyś sobie dała radę sama. Przecież to może być jakieś natręctwo myśli, skoro trwa tyle czasu i Ty cała w tym tkwisz. Tu nie chodzi o zapomnienie, bo wielu rzeczy nigdy nie zapomnimy. Chodzi o nienaturalne kręcenie się wokół tego jednego tematu. Ty masz poważny problem, ale być może inny niż Ci się wydaje.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: nie chcę się ujawniać (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-04-12 10:44

Do Bogumiły z Krakowa o tym problemie piszę tu pierwszy raz, nie przypominam sobie tego żebym pisała o tym wcześniej. Po drugie osoba która mieszka koło mnie nie była nigdy moją przyjaciółką. To właśnie przez nią zaczęło się to piekło, bo jako pierwsza zaczęła się mi dokuczać a potem namówiła kolegów z którymi się zadawała i piekło się już samo rozpętało, stałam się ofiarą w klasie. Powiem wprost ta osoba już taka jest, ma taki właśnie charakter, że lubi się naśmiewać współczuję jej bo widzę, że nadal jest chora duchowo, nadal swego postępowania nie zmieniła. Nie może już mi nic zrobić ale krzywo się patrzy ciągle. Potrafię już żyć, mam przyjaciół znajomych, oczywiście nie dużo ale za to uczciwych. Mam przyjaciół do wygadania się. Problem jest w tym, że jak widzę tę osobę, która mnie skrzywdziła to wraca mi wszystko od początku. Inne osoby z podstawówki traktują mnie już dobrze, mówią cześć, nie mam już do nich żalu oprócz tej jednej. Wiem że trzeba wybaczać ale to nie jest takie łatwe. Jak wybaczyć komuś kto pomimo upływu lat nadal zachowuje się tak samo?Co do włosów robiłam badania na hormony, na tarczyce wszystko mam w porządku i lekarz się zdziwił po co te badania robiłam a w tych sprawach jestem zdrowa jak rydz. Mój organizm nie przetwarza na stałe żelaza, ciągle muszę jeść witaminy to wtedy mam. Możliwe że stres i wiek dojrzewania i trauma zrobiła swoje.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-12 13:23

Jeśli to nie Ty, to poczytaj ten wątek, na pewno jest także odpowiedzią dla Ciebie. Przyznasz, że podobieństwo olbrzymie? W zasadzie identyczna sytuacja. Nie pamiętasz, czy nie chcesz pamiętać?

www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=320337&t=320337

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: sadness (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-12 16:29

Nie musisz się przyjaźnić z tą osobą, nie musisz jej mówić cześć, nie musisz się na nią patrzyć krzywo czy prosto, nie musisz jej współczuć, jak ją widzisz możesz przejść na drugą stronę ulicy, już nic nie musisz, a wszytko możesz. Jesteś bardzo silnie emocjonalnie związana z tą osobą, a pielęgnowanie tych uczuć może przerodzić się (jeśli już się nie przerodziło) w nienawiść. Tutaj bardzo potrzebna jest wybaczenie, mówisz wybaczam jej to i tamto, ale to nie oznacza że ma od tej chwili stać się twoją serdeczną przyjaciółką, to nie oznacza że nic ci nie zrobiła, po prostu odpuść, niech ta osoba stanie ci się obojętna, a przeszłość nie będzie tak boleć. Podstawowe pytanie po co ty te negatywne emocje w sobie nosisz? Do czego ci one są dzisiaj potrzebne? Co one ci dają? Odpowiedź jest prosta - nic. Odpuść
Bardzo mądry artykuł o wybaczaniu:
http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=363

Przepracuj go porządnie, zwłaszcza ćwiczenie z plecakami
Dla mnie nieważne czy tu już pisałaś czy nie. Ważne żebyś się od tego uwolniła.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: nie chcę się ujawniac (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-04-12 16:36

dzięki za rady sadness twoje są przemawiające, dobre.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-12 18:43

Nie przejmuj się tym, że ta osoba krzywo się patrzy na Ciebie, czy mówi Ci cześć, czy nie. Ważne powinny być dla Ciebie osoby bliskie, przyjaciele, nie Ona. To, że przez Nią cierpiałaś na pewno pozostanie w Twojej pamięci i taki Jej obraz, ale to, co Ona zrobiła i jaka jest, to tak naprawdę Jej problem. Ty powinnaś Jej tylko przebaczyć dla własnego spokoju i dobra. Nie myśl o Niej, tylko o życzliwych Ci osobach, bo przecież takie są w Twoim życiu. Jeśli pomimo upływu lat Ona zachowuje się tak samo wobec ciebie, to ma jakiś problem i potrzebuje przemiany. Możesz Jej unikać i nie wracać do tych trudnych przeżyć, bo sama zadajesz sobie kolejny ból.
Co do włosów jeszcze, to nie wiem, czy przyjmujesz też żelazo, czy tylko witaminy. Jeśli nie, to jedz też produkty bogate w żelazo.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: nie chcę się ujawniać (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2015-04-13 11:00

wasze rady mi dużo pomogły dzięki wam wszystkim. Co do niej właśnie tak robię unikam jej lub schodzę z drogi o ile się da jak ją widzę. Inne osoby które równie mnie skrzywdzili, jakoś żal mi minął, bo zachowują się już normalnie i już nawet mi kiedyś ktoś przyznał że wyrósł już z tego ale widać że nie wszyscy. Możliwe że osoba co się nie zmieniła ma jakiś problem ze sobą, bo potrafi tylko nienawidzić i obgadywać, złośliwie mówić. Na szczęście nie muszę już z nią utrzymywać kontaktu.

 Re: Jak zapomnieć o bolesnej przeszłości?
Autor: Tomek (91.233.157.---)
Data:   2015-04-19 23:08

Wydaje mi się, że przesłanie autora Pustynia Serc dla 'nie chcę się ujawniać' będzie pomocą:
https://www.youtube.com/watch?v=JOpIBoZCIFM

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: