logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak przygotować się do życia zakonnego?
Autor: Agata (---.toya.net.pl)
Data:   2015-04-05 15:01

Rodzice swoje dzieci od najmłodszych lat przygotowują do małżeństwa. A co z powołaniem do kapłaństwa lub życia zakonnego? W jaki sposób dobrze przygotować się w krótkim czasie do takiego życia?

 Re: Jak przygotować się do życia zakonnego?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2015-04-05 18:33

> Rodzice swoje dzieci od najmłodszych lat przygotowują do małżeństwa.

Naprawdę? Nie zauważyłam.

> A co z powołaniem do kapłaństwa lub życia zakonnego? W jaki sposób dobrze przygotować się w krótkim czasie do takiego życia?

Się? To chyba do zakonu (patrzę na imię), nie do (Boże odpuść) kapłaństwa? :)))
Skontaktować się z zakonem. Jeśli to możliwe, pojechać na rekolekcje. Jeśli to możliwe, spędzić w zakonie urlop/wakacje. Dopytać, jakie formalności należy załatwić, jakie papiery przygotować. Zwykle jednym z nich jest życiorys, drugim opinia proboszcza, trzecim odpis aktu chrztu, czwartym opinia psychologa. Dowiedzieć się, co należy ze sobą przywieźć. Zrobić zakupy. I jazda.

 Re: Jak przygotować się do życia zakonnego?
Autor: pomi (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-04-05 22:12

Chyba życie zakonne nie różni się aż tak bardzo od życia świeckiego ;) Tu i tam trzeba sobie umieć poradzić z podobnymi problemami.

 Re: Jak przygotować się do życia zakonnego?
Autor: AsiaBB (---.31.219.78.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-04-06 09:49

W zakonie do złożenia ślubów wieczystych jest zazwyczaj około dziewięć lat. I cały ten czas łącznie z wcześniejszymi rekolekcjami, dniami skupienia itp. to czas przygotowania, można stwierdzić, że mi się takie życie nie podoba nawet po pierwszych ślubach, które się składa zwykle na rok. Nie wiem, o co ci chodzi z tym porównaniem do małżeństwa, ale, jeśli o to, że mama od najmłodszych lat uczy dziewczynkę prać i gotować, a tatuś chłopca wbijać gwoździe, wiedz, że w zakonie są potrzebne osoby, które będą umiały gotować, jak i przybijać obrazki do ściany. Czyli tak samo można powiedzieć, że rodzice przygotowują dzieci od najmłodszych lat do życia w zakonie :) A co do pozostałej "roboty" w zakonie, to zależy od konkretnego zgromadzenia. Jedne siostry pracują w szkole, inne w szpitalach - przygotowują do tego studia tak samo jak w świeckim życiu.

 Re: Jak przygotować się do życia zakonnego?
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2015-04-07 11:14

"w krótkim czasie" - Czyli w jakim czasie, w przeliczeniu na godziny, dni, lata, dekady lat?
Można w pewnym stopniu przygotować się samej, należąc do jednej ze wspólnot, których na pewno jest kilka w każdej polskiej parafii. Mam na myśli zwłaszcza grupy dzieci, które od najmłodszych lat życia mają swoje funkcje, najpierw jako sypaczki kwiatków w czasie procesji eucharystycznych, starsze śpiewają w scholi albo w chórze parafialnym, itd. Dla chłopców wspaniałą formą przygotowania do kapłaństwa jest służba ministrancka. Można włączyć się w pomoc charytatywną jako wolantariusz. Jest wiele do zrobienia dla chorych i ubogich.
Oczywiście nie są to konieczne warunki do zostania kapłanem czy siostrą zakonną. Jednak, jeśli prosisz o poradę dla siebie, to powiem, że najważniejsze jest trwanie w łasce uświęcającej. Chodzi mi o to, że trzeba codziennie od nowa starać się nawracać, być w zgodzie z Przykazaniami Bożymi.
Módl się do Ducha Świętego, by cię poprowadził.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: