logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy poszczenie mimo zniesionego postu jest przewinieniem?
Autor: Foggy (---.securex.cc)
Data:   2015-04-10 18:47

Witam wszystkich serdecznie,

Wraz z dzisiejszym niepostnym piątkiem zaczęłam naszły mnie pewne wątpliwości.
Czuję w sercu, że powinnam dziś pościć, bo to tylko jeden dzień w tygodniu, który oddaję w ten sposób Bogu (postanowieniami postnymi, piątkowymi modlitwami, itd.), stąd pytanie... Czy jeśli w któryś piątek post jest zniesiony, to przewinieniem jest poszczenie mimo wszystko? (celowo nie używam słowa "grzech")

Jak myślicie? Może też macie podobnie?

Z Bogiem

 Re: Czy poszczenie mimo zniesionego postu jest przewinieniem?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-10 23:38

O jakim poście mowa? Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Nie no, oczywiście, że nie jest przewinieniem, jeśli nie wcięłaś dziś żadnego mięsa :)
Jeśli chodzi o jakieś poważniejsze wyrzeczenia, to moim zdaniem jakoś nie wypada akurat w okresie wielkanocnym. Też podjęłam pewne wyrzeczenie w Wielkim Poście i - że tak powiem - "spodobało mi się", tzn. są dobre efekty tego wyrzeczenia, bynajmniej nie takie, jakich się spodziewałam. W związku z czym zastanawiałam się, czy nie kontynuować mimo końca Wielkiego Postu, ale uznałam, że przynajmniej na początku będę świętować (na całego), a wyrzeczenie wróci w okresie zwykłym albo może po połowie okresu wielkanocnego, zobaczę jeszcze.
W zasadzie wszystko zależy od Twojej motywacji do poszczenia i czy to "czucie w sercu" jest zdrowe. Wiesz, niektórzy czują w sercu, że ciężko zgrzeszyli, bo przyklęknęli na jedno kolano, a nie na dwa, albo pomylili się na różańcu, i chyba odmówili 9 zdrowasiek zamiast 10 - to skrupuły.

 Re: Czy poszczenie mimo zniesionego postu jest przewinieniem?
Autor: ona222 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-04-11 00:21

Poszczę w piątki o chlebie i wodzie. Ale wczoraj nie pościłam. Teraz w Oktawie w szczególny sposób "Pan Młody" jest z nami i trzeba się z tego cieszyć :-)

 Re: Czy poszczenie mimo zniesionego postu jest przewinieniem?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-04-11 09:13

Ja też zachowałam wczoraj zwykły post piątkowy, bez wyrzutów sumienia. Czas świąteczny, rozumiem, ale nie można sprowadzać wszystkiego do jedzenia. Nawet gdyby ktoś pościł o chlebie i wodzie w piątek, moim zdaniem byłoby to ok. Skoro jest post zniesiony, czyli jest to zwykły dzień, a niektórzy poszczą też np. we środy z własnej inicjatywy. To przecież nie jest przewinieniem.

Przy okazji tematu zapytam co zrobić /.../ Czy radzicie poruszyć taki temat ze spowiednikiem?
/.../

Tak.
moderator

 Re: Czy poszczenie mimo zniesionego postu jest przewinieniem?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-11 11:59

O jakim poście mowa? Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Nie no, oczywiście, że nie jest przewinieniem, jeśli nie wcięłaś dziś żadnego mięsa :)
Jeśli chodzi o jakieś poważniejsze wyrzeczenia, to moim zdaniem jakoś nie wypada akurat w okresie wielkanocnym. Też podjęłam pewne wyrzeczenie w Wielkim Poście i, że tak powiem, "spodobało mi się", tzn są dobre efekty tego wyrzeczenia, bynajmniej nie takie, jakich się spodziewałam. W związku z czym zastanawiałam się, czy nie kontynuować mimo końca Wielkiego Postu, ale uznałam, że przynajmniej na początku będę świętować (na całego), a wyrzeczenie wróci w okresie zwykłym albo może po połowie okresu wielkanocnego, zobaczę jeszcze.
W zasadzie wszystko zależy od Twojej motywacji do poszczenia i czy to "czucie w sercu" jest zdrowe. Wiesz, niektórzy czują w sercu, że ciężko zgrzeszyli, bo przyklęknęli na jedno kolano, a nie na dwa, albo pomylili się na różańcu, i chyba odmówili 9 zdrowasiek zamiast 10 - to skrupuły. Bogu można oddać czas również w inny sposób, np wypełniając jakieś dobre uczynki "nadprogramowe".

 Re: Czy poszczenie mimo zniesionego postu jest przewinieniem?
Autor: Hana (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2015-04-11 15:02

No tak, ale na weselu nie będziesz płakać, prawda? Więc w oktawie wielkanocnej nie pościmy bo się cieszymy, ze Jezus Zmartwychwstał. Jest czas smutku i czas radości.

 Re: Czy poszczenie mimo zniesionego postu jest przewinieniem?
Autor: xc (---.205.231.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-04-11 22:07

Jeden z najstarszych kanonów soborowych (nie mogę w tej chwili przypomnieć sobie który dokładnie ale rzecz jest do znalezienia, choćby w tutejszym archiwum) zakazywał expressis verbis wykonywania praktyk pokutych w Wielkanoc, niedziele i święta. Do praktyk pokutnych zaliczano wtedy np. przyjmowanie postawy klęczącej. Czyli jakby werbalnie podchodzić do sprawy (nikt tych kanonów nie odwołał), to wypadałoby nie klęczeć w niedzielę, nie spowiadać się, nie pościć.
Ale to taki skromniutki żarcik. Ojcom soborowy chodziło wtedy raczej bardziej o treść niż o formę. Święta to święta, Wielkanoc jest największym z nich i wypada wtedy świętować. Chrześcijaństwo jest religią radosną a nie nieustannym smutkiem, deprechą i płaczem. Post to nie tylko jakaś praktyka dietetyczna, to bardziej doświadczenie duchowe mające wyrazić to co Jezus wypowiedział w Mk 1,5: "zmieniajcie swoje myślenie" albo "zmieniajcie swoje umysły" (takie moje tłumaczenie greckiego "metanojete"). W ramach tego zmieniania odstawiamy nasze zwyczaje dietetyczne i kulinarne na bok. Nie po to aby zniszczyć nasze ciało ale żeby się zmienić.
Warto poddać się takiej refleksji: po co poszczę? jak poszczę? co z tego wynika dla mnie i innych? Wtedy będzie łatwiej Pani samej odpowiedzieć na pytania, które nam tu zadała.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: