logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: nikt. (---.play-internet.pl)
Data:   2015-05-07 20:08

Witam. Mam pytanie. Dzis byłam w kosciele w stanie nietrzeźwym a własciwie to nie byłam pijana tylko nietrzeźwa czy zatem uczestniczenie w Mszy Św w tym własnie stanie to grzech?
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam

 Re: Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2015-05-07 22:27

Zakładając że przed piciem, nie zamierzałaś iść na Mszę Św a potem po piciu zreflektowałaś się żeby przyjść na Mszę Św, to jest to niepoważne. Nic złego nie jest bycie na Mszy Św ale sposób uczestniczenia jest niepoważny gdyż w stanie nietrzeźwym "szumi w głowie" i nie sprzyja do skupieniu. Ogólnie picie podpada pod przykazanie Nie zabijaj, chodzi o nieniszczenie zdrowia. Jeśli ktoś ma nałóg w piciu i nic z tym nie robi to grzeszy bo niszczy siebie.

 Re: Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: Matto (---.nette.pl)
Data:   2015-05-08 06:49

Grzechem jest tutaj raczej spożycie alkoholu w takiej ilości, że sama stwierdziłaś, iż byłaś nietrzeźwa. Jest to przekroczenie przykazania piątego, które mówi nie tylko o zabijaniu i krzywdzeniu innych, ale też o czynieniu tego samego wobec siebie-także poprzez używki, w tym alkohol.
Z kolei uczestnictwo w tym stanie(stanie nietrzeźwości) we Mszy świętej, jest uczestnictwem niegodnym-przychodzisz bowiem przed oblicze Boga nie mając całkowitej świadomości swoich czynów. Tak postępować nie wolno, więc ten fakt również nie powinien zostać pominięty przy okazji następnej spowiedzi.
Na koniec uwaga czysto ludzka: w tekście postu jest napisane "byłam", a więc jesteś kobietą. Kobieta ma stanowić pewien obraz piękna pośród świata-nie tylko poprzez swój wygląd, ale przede wszystkim postępowanie. W związku z tym nie możesz pozwalać sobie na sytuacje takie jak ta opisana powyżej. Dla dobra przede wszystkim swojej duszy(bo nietrzeźwość może prowadzić do innych grzechów), ale też dla dobra swojego wizerunku wśród ludzi.
Z Bogiem

 Re: Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: margeritta (---.men.gov.pl)
Data:   2015-05-08 10:42

"nie byłam pijana tylko nietrzeźwa" - moim zdaniem to synonimy, ale jeśli uważasz inaczej, to może przybliż swój tok rozumowania. A jeśli chodzi o pytanie: grzech czy nie grzech, trudno w tym przypadku mówić o udziale.

 Re: Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: Marta (---.30.204.21.threembb.co.uk)
Data:   2015-05-08 10:49

Wszystko zależy od Twojej motywacji do takiego zachowania. Obowiązku udziału we Mszy w tym dniu nie było. Jeśli poszłaś, bo np masz jakieś problemy, z którymi sobie nie radzisz i zapiłaś je wcześniej, a potem postanowiłaś się pomodlić, bo miałaś taką potrzebę, to nie ma w tym nic złego z indywidualnego punktu widzenia. Ewentualnie mógłby to być grzech zgorszenia innych, jeśli ewidentnie było czuć od Ciebie alkohol.
U mnie czasem w pracy jest jakieś spotkanie z alkoholem. Jak wypiję ten symboliczny kieliszek, to do jazdy samochodem się nie nadaję oczywiście (więc jestem nietrzeźwa?), ale oporów przed pójściem do kościoła nie mam. Ani mi się w głowie nie kręci ani nie czuć, więc czemu miałabym nie iść? Alkohol też jest dla ludzi, Jezus też pił wino.
Inna skrajna opcja byłaby taka, że jak się napiłaś, to nabrałaś butnego podejścia i postanowiłaś Panu Bogu "napluć", powiedzieć Mu, że masz Go gdzieś, lekceważysz Jego świątynię itp. To już grzech.

 Re: Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: xc (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-05-08 14:25

Nie pijana tylko nietrzeźwa? A jaka to różnica? Bo prawdę powiedziawszy dla mnie nie ma żadnej.
Czy grzech, tego nie wiem, to mu sobie Pani sama wyjaśnić we własnym sumieniu i w konfesjonale. Ale z pewnością chamstwo i wyraz bardzo niskiej, prymitywnej kultury osobistej. Nazwijmy rzeczy po imieniu. Do tego złamanie prawa, bo takie postępowanie ociera się o przestępstwo. Znam całkiem sporo pijaków, sam nie jestem abstynentem, wychowałem się w czasach, gdy piło się w pracy, w domu, w parku, w wojsku, w akademiku i tak dalej. Ale żeby w kościele? O tempora, o mores!

 Re: Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: łotr (---.elartnet.pl)
Data:   2015-05-08 20:20

A pomijając temat czy to grzech czy nie.
Czy nie dostrzegasz, nie czujesz, że coś tu jest nie tak?

 Re: Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: Marek Piotrowski (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2015-05-10 12:09

Czy grzechem jest przyjść nietrzeźwym na urodziny Ojca albo Matki?
Nie wiem. Ale nie wypada...

 Re: Czy nietrzeźwy udział we mszy to grzech?
Autor: kalale (---.komputersat.pl)
Data:   2015-05-11 14:16

Myślę, że Pan Bóg Cię bardzo kocha i nie patrzy na nas w kategorii czy to był grzech czy nie. Pewnie się ucieszył, że przyszłaś do Niego i będzie Cię prowadził za rękę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: