logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego szukać przebaczenia, skoro błędy są nieuniknione?
Autor: Dorota (80.215.134.---)
Data:   2015-05-07 21:39

Witam,
Chciałabym zapytac na temat poczucia winy gdy popełniamy bledy, grzechy. Ogolnie uznaje sie w wierze, ze człowiek nie jest wstanie nie popełnić błędu, na błędach sie uczy, błędy są nieuniknione, a niektórzy mówią, ze bez nich bysmy sie nie rozwijali. Dlaczego mamy szukac przebaczenia jesli to nieuniknione, ze błędy popelnimy, dlaczego nie wystarczy przyznanie sie do bledu i praca nad sobą?

 Re: Dlaczego szukać przebaczenia, skoro błędy są nieuniknione?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2015-05-07 22:05

Przyznanie się do błędu jest ważne i praca nad sobą. Lecz sakrament pokuty też jest ważny, ponieważ w tym sakramencie Jezus nie tylko odpuszcza nam grzechy, przebacza ale uzdalnia nas swoją łaską do dalszej pracy nad sobą. Jednym słowem daje umocnienie na przyszłość. W umocnieniu łaską Boga człowiek pracując nad sobą stopniowo zbliża się do tego co Bóg chce a zarazem akceptuje swoją słabość.
Gdyby przyjąć taki punkt widzenia, że wystarczy tylko praca nad sobą i przyznanie do błędu a pominięcie współpracy z łaska uświęcającą poprzez sakrament pokuty, to człowiek byłby osłabiony w zmienianiu się, bo cały czas trwałyby te słabości, wady, niewyznane grzechy. Chodzi o to żeby Jezus w nas trwał a nie grzech, dlatego konieczny jest sakrament pokuty i prośba Boga o przebaczenie.

 Re: Dlaczego szukać przebaczenia, skoro błędy są nieuniknione?
Autor: helena (---.tvk.torun.pl)
Data:   2015-05-08 10:55

Myślę, że ważne, aby rozróżnić czym jest grzech, a czym błąd. Każdy grzech to błąd, ale nie każdy błąd musi być od razu grzechem. Jeśli chodzi Ci o szukanie przebaczenia w spowiedzi, to myślę, że wiesz, że na spowiedzi musimy wyznać grzechy ciężkie, czyli popełnione świadomie, dobrowolnie i w rzeczy ważnej. Przyznasz, że nie przypomina to definicji błędu, bo błąd uznajemy jako coś, co raczej się nam zdarza, niż coś popełnianego z premedytacją. Natomiast zachęcani też jesteśmy do wyznawania na spowiedzi grzechów lekkich, które bardziej mogą przypominać błędy, bo Pan Jezus daje nam przez to łaskę walki z tymi przywarami i złymi nawykami. Coś, na co się nie zgadzasz w swoim życiu, choćbyś nie mogła od razu z tym zerwać, z czasem ginie.
To prawda, że nie jesteśmy w stanie nie popełnić błędu, ale też nikt tego od nas nie wymaga. Nie o to chodzi, żeby żyć w ciągłym napięciu i najlepiej jeszcze w ogóle nic nie robić, ze strachu, że się popełni błąd. Np. jeśli jesteś młodą matką, to nawet jeśli przeczytasz przed porodem całą górę książek na temat opieki nad dziećmi i skonsultujesz się z matką, teściową, lekarzem lub farmaceutą:) to i tak popełnisz jakieś błędy wychowawcze, bo nie jesteś Bogiem, nigdy nie masz idealnego oglądu sytuacji.
Zauważ też, że czym innym jest szukanie przebaczenia po grzechu ciężkim, a czym innym po popełnieniu błędu. W pierwszym przypadku przepraszasz, bo wiesz, że postąpiłaś wbrew miłości i to był Twój wybór. W drugim też wydarzyło się jakieś zło i przepraszasz, bo jest Ci przykro, że ktoś ucierpiał na skutek Twojego błędu. Czyli przyznajesz się do błędu i wyrażasz żal z tego powodu, że spowodowało to złe skutki, po czym idziesz dalej.
P.S. Mamy być doskonali jak Bóg, ale w miłości i przebaczaniu, a nie w życiu wolnym od wszelkich błędów :)

 Re: Dlaczego szukać przebaczenia, skoro błędy są nieuniknione?
Autor: trzy kropki... (---.centertel.pl)
Data:   2015-05-08 11:30

Błąd i grzech to nie jest to samo. Nie każdy błąd jest grzechem. Grzech jest nieuporządkowanym dążeniem ku dobru. Grzech zaciemnia w nas obraz Boga i otwartość na relacje z Nim.

Dorotko jak się czujesz kiedy ktoś zrobi Ci przykrość? Wolisz jak się przyzna do błędu czy jak się zachowuje jak by nic się nie stało?
Jezus dał apostołom władzę odpuszczania grzechów. Jak zajrzysz do Nowego Testamentu to są tam fragmenty, kiedy wyznawali swoje grzechy i były im odpuszczane.
Na tyle wierze Jezusowi, a choćbym nie wierzył Mu to ze względu na czyny ufam. Po każdej spowiedzi mam siłę do popełnienia jak najmniej grzesznych błędów... Gdy sam siebie usprawiedliwiam nie mam takiej siły.

 Re: Dlaczego szukać przebaczenia, skoro błędy są nieuniknione?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-05-08 12:48

Kiedyś ktoś tu trafnie coś w tym rodzaju napisał:
Dlaczego mamy się codziennie myć, skoro i tak wiemy, że jutro się od nowa zabrudzimy? :)

 Re: Dlaczego szukać przebaczenia, skoro błędy są nieuniknione?
Autor: Eovina (---.29.53.128.threembb.co.uk)
Data:   2015-05-10 13:58

Prośba o wybaczenie jest nawiązywaniem relacji. Nie chodzi o to żeby być coraz bardziej doskonałym i bezgrzesznym. Chodzi o to żeby codziennie coraz bardziej nawiązywać relację. Prośba o wybaczenie sprawia że środek ciężkości przesuwa się ze mnie na relację z Bogiem i innymi.

 Re: Dlaczego szukać przebaczenia, skoro błędy są nieuniknione?
Autor: krzysztof (---.centertel.pl)
Data:   2015-05-31 13:47

Witaj,
Niedawno się nawróciłem, wyszedłem z opetania. Uwierz: jest piekło i niebo. Uważaj abyś nie popadł w grzech ciężki, i nie stracił wiary, bo po drugiej stronie bedzie Ci dużo dużo cięzej niz takiemu ktory wiary nie poznał a byl w tych samych grzechach.
Bóg jest jakby nieuchwytny ale wie co każdemu dobre. Uwierz tu jest chwila życia w porównaniu do piekła czy nieba.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: