logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak kształtować sumienie?
Autor: Ania (---.rzeszow.mm.pl)
Data:   2015-07-24 23:01

Szczęść Boże!
Pisze tutaj na forum drugi raz i chce podziękować jeszcze raz za udzielone mi wcześniej odpowiedzi. Na prawdę bardzo były przydatne.
Teraz chciałabym zapytać czy są "jakieś sposoby" na kształtowanie swojego sumienia. Pytanie może dziwne ale dla mnie bardzo ważne dlatego, że chyba popadam w skrupulatność. Latam do spowiedzi co tydzień i trochę to męczy mnie a poza tym nie chcę żeby doszło do takiej sytuacji że zacznę traktować spowiedź tak.. nawet nie potrafię tego nazwać ale może... powierzchownie? Od razu nadmienię, że kiedyś wspomniałam o tym na spowiedzi ale niestety księża tylko mówili mi o tym że aby miał zaistnieć grzech ciężki to musi być popełniony świadomie, dobrowolnie i musi dotyczyć ważnej materii. Jednak ta wiedza nie jest dla mnie wystarczająca i to chodzenie do spowiedzi co tydzień na prawdę jest uciążliwe i męczące.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 Re: Jak kształtować sumienie?
Autor: dominik (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2015-07-25 15:07

Zobacz jak piękne rzeczy Tobie uczynił Wszechmocny. Szukasz więcej i często prosisz o przebaczenie w sakramencie pojednania. Dziękowałaś za to Bogu Ojcu?
Zastanów się, jak wygląda Twoje przygotowanie do spowiedzi? Dla przykładu ja staram się najpierw stanąć w obecności Boga (próbuję sobie uświadomić, że to właśnie do Niego się będę teraz zwracał). Następnie dziękuję Ojcu za cały dzień wymieniając nawet poszczególne momenty z danego "dziś". Kolejno proszę Ducha Świętego o łaskę, abym mógł zobaczyć - tyle ile On zechce - czym Go obraziłem. Wzbudzam żal za grzechy i proszę o siłę bym mógł żyć na Jego chwałę.
A i jeszcze ta wiedza, którą przekazali Ci księża - wiedz, że jest cenna. Wykorzystaj ją, a może pozbędziesz się skrupułów.
Z Bogiem

 Re: Jak kształtować sumienie?
Autor: Wiem (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-25 17:18

Czuję, że jestem b. dużo starszy od Pani, ale dam swój przykład. W młodości tez byłem skrupulantem i nadal mam do tego skłonność. Chyba najwięcej pomogło mi stałe kierownictwo, stały spowiednik. Przez te 46 lat od I komunii miałem kilku stałych spowiedników, teraz też od 2 lat. Tym bardziej jak jest jakiś nałogowy ciężki grzech czy jakieś uzależnienie, to bardzo pomaga, bo nie trzeba od nowa wszystkiego opowiadać (a już samo zaczynanie od początku b. męczy). Dawno temu, miałem wtedy 22 l. i wróciłem z wojska, poszedłem do spowiedzi i chciałem się "generalnie" wyspowiadać. I też była to przesadna dokładność, a ja ciągle czułem, że jeszcze to i to. Ksiądz, który mnie spowiadał, powiedział mi, że chciałbym wszystko wycisnąć jak cytrynę. Tak nie trzeba. Od tej pory przez jakiś czas u niego się spowiadałem i radziłem, a w kontakcie byliśmy kilka lat (później wyjechał, a w ogóle to był jeden z tłumaczy Biblii Tysiąclecia i in. tłumaczeń Biblii, pisarz, ks., którego spotkałem nie w wielkim mieście, a w klasztorze w centrum Polski, w dodatku w innym zgromadzeniu niż on był). On też określił moje sumienie jako delikatne (może ktoś tutaj też napisze o rodzajach sumień, bo jest coś takiego). Nie chcę na odległość oceniać, ale może Pani sumienie też jest delikatne, wrażliwe? Ale to niech oceni spowiednik lub inny duchowny. Może niech Pani znajdzie też książeczkę o. Emanuela Działa "Skrupulatom na ratunek" (wyd. "W drodze" - ok. 100 stron, mały format). Skrupulanctwo bardzo męczy, dlatego życzę wyjścia z tego, jeżeli ono jest, albo nieulegania jemu. Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Jak kształtować sumienie?
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-25 20:59

W formowaniu sumienia ważne jest posłuszeństwo przełożonym, własna refleksja, czytanie Pisma świętego i modlitwa.
Jak się jest skrupulantem to zaleca się aby mieć stałego spowiednika.

Też miałam jakoś ponad rok temu, że latałam do tej spowiedzi co tydzień, co parę dni, ale natknęłam się kiedyś w Internecie na takie nabożeństwo 3 Zdrowaś Maryjo do odmówienia rano i wieczorem (coś jak Anioł Pański). I na koniec mówi się akt strzelisty "O Maryjo, moja dobra Matko, zachowaj mnie dziś (albo:tej nocy) od grzechu śmiertelnego" http://adonai.pl/modlitwy/?id=95 i to mnie ogromnie uspokoiło, bo wiem, że Mama czuwa ;)

mam nadzieję, że pomogłam. ;)

 Re: Jak kształtować sumienie?
Autor: Ania (---.rzeszow.mm.pl)
Data:   2015-07-26 18:00

Ogromnie dziękuję za każdą odpowiedź z osobna. Każda z nich jest dla mnie bardzo ważna i drogocenna. Moje skrupuły wzięły się stąd, że jeszcze nie do tak dawna zatajałam pewne grzechy przez prawie 10 lat (nawet moja pierwsza spowiedź przed Pierwszą Komunią Świętą nie była do końca szczera choć wtedy tego do końca nie rozumiałam) moja spowiedź nie była ważna, a potem kiedy odbyłam na tyle szczerą spowiedź na jaką mnie było tylko stać, przypominałam sobie pewne grzechy lub je sobie dopiero uświadamiałam, takie z których by mi wcześniej nie przyszło do głowy się spowiadać. No i latałam do spowiedzi jak szalona. I tak może jak przytoczona wyżej "cytryna" próbuje teraz wszystko wycisnąć może nawet i na siłę. Staram się pamiętać o tym, że Bóg nie liczy moich grzechów i czy zapomnę coś powiedzieć to On i tak mi wybacza. Ale niestety skrupulatność to straszna rzecz i nigdy nie pomyślałabym, że coś takiego mi się przytrafi. Na pewno postaram się pamiętać o tej modlitwie do Matki Bożej. Co do stałego spowiednika postaram się o tym pomyśleć chociaż będzie ciężko przełamać ludzki wstyd ale nie chce żeby tylko to mnie powstrzymywało. Czy ktoś mógłby mi przybliżyć jak znaleźć takiego stałego spowiednika, czy to trzeba coś że tak powiem konkretnego zrobić, załatwić czy po prostu wystarczy na spowiedzi poprosić księdza?
I jeszcze raz bardzo dziękuję.

---
Polecam wątki:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=327400&t=327400
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=310378&t=310378
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=344241&t=342847
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=289104&t=289104

z-ca moderatora

 Re: Jak kształtować sumienie?
Autor: Marta (---.com)
Data:   2015-07-27 11:16

Módl się do Ducha Świętego. Czytaj Biblię. Zastanawiaj się nad wolą Boga...
To długotrwały proces. Powodzenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: