logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W jakich godzinach obowiązuje post piątkowy?
Autor: Jola (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2015-08-15 00:22

Witam. Chciałam zapytać w jakich godzinach obowiązuje post piątkowy. W moim przypadku to post o chlebie i wodzie. Czy powinien on trwać od północy do północy, czy też może od czwartkowego wieczoru do wieczoru piątkowego? Bo Żydzi np. pościli do zachodu słońca.

 Re: W jakich godzinach obowiązuje post piątkowy?
Autor: ~~~~ (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2015-08-15 00:59

Żydzi - tak.
P.S.
W tym wypadku, żydzi z małej.

 Re: W jakich godzinach obowiązuje post piątkowy?
Autor: htfyu (109.206.193.---)
Data:   2015-08-15 11:21

Piątkowy post obowiązuje od początku piątku do końca piątku. Zgodnie ze strefą czasową w jakiej jesteś.

 Re: W jakich godzinach obowiązuje post piątkowy?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-08-15 11:55

Od północy do północy. Najprościej. Słyszała Pani kiedyś, by np. post Środy Popielcowej zaczynał się we wtorek wieczorem? Ja nie. A przede wszystkim kłopot by się zaraz zaczął, typu: a o której zaczyna się wieczór? czy szukać godziny zachodu słońca dla każdej miejscowości?

PS do Przedmówcy o nicku ~~~~:
Jeśli poprawiamy usterki językowe, to do końca, proszę, nie mnożąc błędów. W zapisie "PS" nie stawia się kropek, a wersja "z małej (litery)" jest ewidentnym rusycyzmem.
Zatem "PS" oraz "małą literą", dobrze?

 Re: W jakich godzinach obowiązuje post piątkowy?
Autor: ~~~~ (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2015-08-16 00:53

dziękuję

 Re: W jakich godzinach obowiązuje post piątkowy?
Autor: adam (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-08-17 02:36

Do przedmówcy hanna:
Pozwól, że zacytuję samą Ciebie:
Jeśli poprawiamy usterki językowe, to do końca, proszę, nie mnożąc błędów. W zapisie <i>[postskriptum]</i> można postawić kropki w zasadzie w dowolnym miejscu. Można też je pominąć.
Dowód

Zatem "PS", "P.S." i "PS." są poprawne.

 Re: W jakich godzinach obowiązuje post piątkowy?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-08-17 14:18

Dziękuję za uwagę, Panie Adamie. Jest szansa się czegoś nauczyć. Moje wybory podyktowane są wskazówkami normatywnego słownika ortograficznego ("Wielkiego...") wydawnictwa PWN, którego używa się w ocenie prac studenckich, maturalnych, egzaminów państwowych z języka polskiego itp. Tak w wersji papierowej, jak i w elektronicznej. Podobne rozwiązania, tylko "PS" poddaje "Wielki słownik poprawnej polszczyzny", np. z 2004 r.
Pański dowód jest natomiast błędnie zinterpretowany, ponieważ wersja "PS." opisana jest jednoznacznie, jako zapis z kropką na końcu ZDANIA, NIEnależącą do skrótu. Por. cytat ze wskazanego przez Pana źródła: "Pozostałe wymienione przez Pana wersje, a mianowicie PS. i PS:, są wynikiem dostawienia kropki lub dwukropka do „bezkropkowej” postaci skrótu, przy czym dostawiony znak pełni taką funkcję jak kropka zamykająca zdanie, a więc nie należy do skrótu". Zatem na pewno nie stawiamy jednej kropki po całym skrócie, kropka pojawiła się po S wyłącznie dlatego, że zdanie się skończyło. Pełnej dowolności zatem na pewno nie ma, ja zaś pozostanę prywatnie i zawodowo przy wersji ze słowników normatywnych, biorąc wszakże pod uwagę, że nie każdy to respektuje.

 Re: W jakich godzinach obowiązuje post piątkowy?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2015-08-17 16:23

Jeśli moja żona nie wie, jak wybrnąć z zadanego jej trudnego polonistycznie pytania, odpowiada: można i tak i tak. (choć najczęściej się zgadza) :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: