logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chcę założyć w parafii wspólnotę dla młodzieży.
Autor: Paweł (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-08-26 22:23

Szczęść Boże.
Chciałbym założyć w mojej parafii wspólnotę dla młodzieży. Jest ona dość duża, bo na jej terenie mieszka ok. 11 tys. ludzi, z czego co niedzielę chodzi tylko około 3 tys. Mimo to uważam, że znalazłoby się kilkanaście osób, które chciałyby w czyś takim uczestniczyć. Nie wiem tylko jak się do tego zabrać.
Wiadomo, rozmowa z księdzem (ale chciałbym, żeby było to raczej prowadzone przez osoby świeckie, ponieważ u nas jest tylko 3 kapłanów i nie wiem, czy któryś mógłby to poprowadzić). Proszę o wszelkie rady i wskazówki.
Z Bogiem

 Re: Chcę założyć w parafii wspólnotę dla młodzieży.
Autor: Pani T. (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2015-08-27 00:21

Jeśli planuje się jakąkolwiek działalność przy parafii, wszystko musi odbywać się za wiedzą i zgodą miejscowego proboszcza. Jednak, Pawle, nie możesz iść na rozmowę nieprzygotowany.
Mówisz, że sądzisz, iż znalazłoby się w twojej parafii kilkunastu młodych chętnych do uczestnictwa w tej wspólnocie. Ale czy rozmawiałeś z nimi? Nawet nie w kontekście wspólnoty, na którą jeszcze nie masz zgody. Myślę bardziej o rozmowie nt. potrzeb duchowych młodych ludzi mieszkających na twoim terenie. Czego poszukują? Jakiej formacji pragną (jeśli w ogóle jej chcą)? Czy myślą o jakimś zrzeszeniu się i należeniu do wspólnoty? Czego oczekiwaliby od wspólnoty? To pomoże ci skonkretyzować poszukiwania. Poza tym wspólnota to nie tylko etap "założenia", ale przede wszystkim ciągła droga wspólna i - mówiąc dosadnie - utrzymanie członków przy konkretnej wspólnocie.
Następnie musisz opracować program młodzieżowej wspólnoty. Polecałabym ci skorzystać z gotowych materiałów formacyjnych którejś z istniejących wspólnot (np. Ruchu Światło-Życie, Szkoły Nowej Ewangelizacji albo innej). Daje ci to także szansę na kontakt z doświadczonymi liderami tych wspólnot, którzy pewnie pomogą ci w wielu kwestiach praktycznych. W innym przypadku musiałbyś przedstawiać ks. proboszczowi konspekty spotkań, katechez, materiały formacyjne itd. Tu masz prostsze rozwiązanie, że wszystko już jest gotowe...
Wtedy będzie dobry czas na rozmowę z Księdzem. Powinieneś opowiedzieć mu o swoich "sondażach", o planach i wspólnocie, jaką chcesz założyć. Bądź cierpliwy, ponieważ Ksiądz nie od razu musi się zgodzić. Musisz też zgodzić się być może na to, że Ksiądz będzie sprawdzał swe zaufanie do ciebie, ponieważ założenie wspólnoty to bardzo odpowiedzialna decyzja. Módl się i czekaj, aż wyrazi on zgodę i pozytywny stosunek do twego pomysłu.
Na samym końcu przyjdzie czas na ostatnie ustalenia, zebranie osób, które zechcą włączyć się aktywnie w nową wspólnotę oraz pierwsze spotkania. Najlepiej, żeby pierwsze spotkania poprowadził ktoś doświadczony, kto pomoże Wam "dotrzeć się" i zawiązać więź wspólnotową.
Potem to już tylko... pod górkę :) Na pewno będzie cię kosztowało wiele trudu i wysiłku utrzymanie wspólnoty oraz dbanie o jej członków, wybory tzw. władz i inne drobne oraz ważne sprawy. Ale warto, ponieważ prawdziwa formacja ludzkiego ducha zawsze daje dobre efekty...

 Re: Chcę założyć w parafii wspólnotę dla młodzieży.
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2015-08-27 12:37

KSM, Oaza - to typowe wspólnoty młodzieżowe działające przy parafiach. Jak założyć je w swojej parafii:
www.warszawa.ksm.org.pl/pl/59851/0/Jak_zalozyc_oddzial_KSM.html

W tworzenie wspólnoty od podstaw raczej nie radzę się angażować, bo wiąże się to z załatwianiem wielu formalności i nieuchronnym pytaniem: "A dlaczego nie coś z obecnej oferty Kościoła?" Czy jest jakiś powód, dla którego chciałbyś zakładać nową wspólnotę, odmienną od tych, które już funkcjonują w parafiach?

Jeśli zdecydowałbyś się na powołanie "oddziału" KSMu lub Oazy w Twojej parafii, jedynymi kwestiami wymagającymi uwagi byłoby zapewnienie sali spotkań i opieki duszpasterskiej - bo wyżej wymienione wspólnoty zawsze są kierowane przez oddelegowanego do tego celu księdza.

 Re: Chcę założyć w parafii wspólnotę dla młodzieży.
Autor: Iv. (---.kyivstar.net)
Data:   2015-08-28 19:48

Wspólnotę na parafii tworzy Pan Bóg. Wspólnota np. młodzieżowa - ma być "dziełem Boga", a nie "dziełem dla Boga". Dlatego tworzenie młodzieżowej wspólnoty należy rozpocząć od wspólnej modlitwy. Z inicjatywą utworzenia wspólnoty młodzieżowej może wyjść ksiądz z parafii, albo parafianie. Jeśli to parafianie mają taka inicjatywę, to najpierw należy zgłosić się do księdza proboszcza, a następnie z księdzem, którego wyznaczy proboszcz, jako opiekuna przyszłej wspólnoty, należy wspólnie się modlić, pytać na modlitwie Pana Boga, jaką macie by wspólnotą, czy jakąś konkretna: Oaza, KSM, czy po prostu modlitewną wspólnotą, która po wspólnej modlitwie w kościele (Msza Święta), idzie do salki na herbatkę i katechezę. Budowanie wspólnoty rozpoczyna się od trwania razem na modlitwie, wspólnego słuchania Pana Boga. To jest budowanie na fundamencie - budowanie na Panu Bogu. Rozpoczynanie od organizacji jest budowaniem domu od drugiego piętra, prowadzi do aktywizmu. Człowiek ma SWÓJ plan i przekonuje potem Pana Boga, że to ten jego plan ma być. Wykonuje się "dzieło dla dzieła, aktywność na parafii, ale to nie zawsze jest korzystne dla dobra duchownego parafii. Istnieją różne typy wspólnot - różne drogi duchownej formacji. Każda parafia jest inna, bo każdą parafię tworzą inne osoby. To co sprawdza się i jest dobre na jednej parafii, na drugiej parafii może nie wychodzić. Pan Bóg powołuje - tworzy sam dane parafialne środowisko, i daje w tym konkretnym środowisku wszystko, co jest potrzebne dla duchownego wzrastania parafii. Dlatego trzeba Pana Boga pytać, jaką macie być wspólnotą, i tak jak to wspólnie z Waszym księdzem odkryjecie - realizować.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: