logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak wybaczyć najbliższej osobie?
Autor: luki722 (---.zapnet-isp.net)
Data:   2015-08-30 18:19

Jak wybaczyć najbliższej osobie z własnej rodziny przykrości, wyzwiska, które zadawała przez lata i robi to nadal? Nie widzi w tym nic złego, o przeprosinach można zapomnieć. Głównie jego słowa dotyczyły braku odpowiednich umiejętności przy pracy, wymagał od każdego aby praktycznie umiał wszystko od zaraz. Jeśli coś zrobiłbym nie tak, byłem wyzywany. Nie tylko do mnie się tak odnosił, również do matki oraz sióstr. Potem tłumaczył się, że tego nie chciał powiedzieć, zrobił to w emocjach kiedy był zdenerwowany. Takie słowa jednak zostały w pamięci. Podkopały one dziecięca pewność siebie, jednak poradziłem sobie z tym. Muszę napisać, że nigdy mnie nie uderzył, tylko krzyczał. Zawsze się wtrącał do tego gdy coś robiłem, tak jest nadal. Ciągle uważa, że wszystko to on potrafi najlepiej. Woli zrobić coś sam niż mi na to pozwolić, potem ma pretensję, że czegoś nie umiem mimo tego iż dobrze wiedział, że chcę spróbować to wykonać. W tej chwili jestem dorosły, lecz nadal mieszkam z rodzicami ponieważ chcę pracować na gospodarstwie rolnym. Nie potrafię mu jednak wybaczyć tych zranień. Nie jest on jakimś tyranem, tak rzec nie mogę. Do dobrego rodzica brakuje mu wręcz mili świetlnych. Jest jaki jest, nie wybierałem miejsca, rodziny gdzie się urodzę. Gdy z nim rozmawiam nie mam ochoty na niego patrzeć, czuję w sobie narastającą złość. Gdy tylko na niego spojrzę wzbiera we mnie gniew. Przy wspólnej pracy jest podobnie. Dziś to ja mam przewagę, w kłótni czasem mam ochotę aby mu to wszystko wygarnąć choć czasem to robię. Do tego dochodzi ogromna chęć uderzenia go, sprawienia bólu. Tak działają emocje. Po wszystkim, na spokojnie, nie chcę tego zrobić, przecież jest to najbliższa mi osoba. Jak się domyślacie piszę o własnym... Ojcu. Wiem, że modlitwa, sakramenty mają tutaj ogromną wagę, jednak nie potrafię tego robić w tej intencji. Jak wybaczyć, kiedy nie ma się na to ochoty, chociaż wiem, jak wielką ulgę mogło by mi to przynieść a nawet Jemu?

 Re: Jak wybaczyć najbliższej osobie?
Autor: Alicja (---.dynamic-ra-1.vectranet.pl)
Data:   2015-08-30 20:11

Hej,
najlepiej chyba modlić się na różańcu o pokój serca i brak gniewu do Ojca, choć wiem z doświadczenia, że na początku nie jest to łatwa modlitwa i wydaje się bardzo czasochłonna... Jest jednak niezawodna. (choćby odmawiaj dziesiątkę różańca i proś Maryję o łaski).

Poza tym myślę, ze masz prawo czuć gniew itp. Powinieneś go w jakiś bezpieczny sposób uwolnić, inaczej wybuchniesz w końcu z ogromną siłą rażenia. To normalne, że czujesz złość. Nie pozwalaj już sobą dyrygować ojcu, podejmuj decyzje i buduj swoją siłę nawet popełniając błędy, to normalne kiedy się uczymy:) Naładujesz akumulatory i zrozumiesz, że to Twój Ojciec był słaby, a nie Ty i Twoi bliscy, dlatego na Was krzyczał. Ty jednak bądź mądrzejszy i wybacz mu, ale stawiaj na swoim ;))
powodzenia

 Re: Jak wybaczyć najbliższej osobie?
Autor: adam (149.254.186.---)
Data:   2015-08-30 21:03

Wybaczyć ojcu... dobrze, że chcesz to uczynić. Nie jest to proste. Musisz za niego modlić się. Proś Boga o łaskę wybaczenia. Odmawiaj za niego różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Idź do spowiedzi i wyznaj grzech nieprzebaczenia ojcu (proponuję nawet w konfesjonale na ten temat porozmawiać). Od przebaczenia ziemskiemu ojcu nasza relacja z naszym prawdziwym Ojcem, który jest w Niebie nabierze innego, duchowego wymiaru. Sam dopiero w wieku 29 lat wybaczyłem swojemu ojcu to, że nie spełnił swej roli.
Nie oczekuj jednak "czary-mary". Przebaczenie to proces, który trwa i to może potrwać. Jednak nie ustawaj w modlitwie o tę łaskę, bo:

Dzienniczek, 146:
I nie ma duszy, która by nie była zobowiązana do modlitwy, bo wszelka łaska spływa przez modlitwę.

 Re: Jak wybaczyć najbliższej osobie?
Autor: Ewa (---.dolsat.pl)
Data:   2015-08-30 21:55

Nic nie zmieni się nagle. Wybaczenie jest łaską a o łaskę trzeba prosić. Wybaczenie jest d e c y z j ą nawet jeśli nasze uczucia są wręcz odwrotne do tego co rozumem decydujemy.
Gdy mamy świadomość, że to nam potrzebne a jakimś sposobem wzbraniamy sie od tego to największą krzywdę wyrządzamy samemu sobie.

 Re: Jak wybaczyć najbliższej osobie?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-08-31 13:51

Mozesz prosic Boga aby chronił cię i twoją relację z Nim i oddalał wszystko co ją zakłóca: złość, kłamstwo, obelgi, itd. Prosic takze o wsparcie i ochrone np. Sw. Michała Archanioła od złości i w ogole od złego wpływu innych ludzi, zeby nie wplywalo to negatywnie na twoją więz z Bogiem.

 Re: Jak wybaczyć najbliższej osobie?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2015-09-01 00:20

Modlić się o to. Rany serca uleczy tylko sam Bóg. Już chcesz tego, to bardzo dobrze. To połowa sukcesu. Resztę zostaw Bogu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: