logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co praktycznie znaczy wyrzec się własnego 'ja'?
Autor: maganyossag (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-01 16:57

Czytam książkę "Rękopis z czyśćca", jest tam podane jak należy dążyć do doskonałości i do zjednoczenia z Bogiem. Kiedy to czytam wydaje mi się to nie możliwe, żeby być aż tak doskonałym, trochę mnie to przeraża. Wygląda na to, że jestem złym i niewdzięcznym człowiekiem wobec Boga. Najważniejsze jest to, żeby się wyrzec własnego "ja" i poddać woli Bożej. Ale co to konkretnie znaczy?

 Re: Co praktycznie znaczy wyrzec się własnego 'ja'?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-01 18:48

Czytałam kiedyś "Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, w którym też pisał o konieczności wyrzekniecia się siebie.

Tłumaczył to tak, że nasza dusza nawet jeśli oczyszczona z grzechów to są w niej jeszcze skutki tego grzechu. Jesteśmy poddani grzechowi, nasza natura jest bardzo skażona grzechem tak jak odrobina kwasu zakwasza całe ciasto. Nawet najlepsze nasze czyny mogą tak naprawdę płynąć z miłości do siebie samego i samowoli. Stąd mówił, że tak ważne jest zaparcie się siebie (wyrzeczenie się siebie) i zwrócenie się do Matki Bożej, która nie doświadczyła nigdy grzechu.

Zalecał, aby kierować się duchem Maryi co można osiągnąć modląc się: "Wyrzekam się siebie, Tobie się oddaję, Matko moja droga". Najważniejsze jest żeby chcieć żyć nie dla siebie, ale dla chwały Boga i zbawienia wszystkich ludzi. Wyrzec się siebie to właśnie przyjęcie tej postawy, wzięcie krzyża Chrystusa i podążanie Jego śladami, nie szukając własnej chwały i samozadowolenia.

W praktyce potrzeba się po prostu umartwić, pokutowac za grzechy i starać się żyć wolą Bożą. Oczywiście nie mamy cały dzień leżeć krzyżem i tylko odmawiać psalmy pokutne, ale łączyć pokutę z radością płynąca z życia w łączności z Bogiem.
"Zawsze miejcie radość w sercu" (Tes 5,16)
"Płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi" (Łk 23,28)

tak więc powinniśmy czasem rozmyślać nad naszą grzecznością, prosić Jezusa, abyśmy poznali własną nędzę, ale ogólnie nie koncentrować się tylko na tym, ale na dobrym służeniu Jezusowi i Maryi z radością.

Bardzo dużo rozjaśnil mi ten traktat. Bardzo polecam.

Pozdrawiam :)

 Re: Co praktycznie znaczy wyrzec się własnego 'ja'?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-01 20:52

"Potem mówił do wszystkich: «Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?" (Łk 9, 23-25)

Zaprzeć się siebie, to dać Dobremu Bogu kierować swoim życiem. Nieważne co mi się podoba, czego pragnę, tylko to, jak Pan Bóg to widzi :) Jeśli coś nie jest zgodne z wolą Bożą, nie ma na to miejsca w moim życiu:)

Warto z ufnością powierzyć się Dobremu i Miłosiernemu Bogu, a reszta należy do Niego:

"Miej ufność w Panu i postępuj dobrze,
mieszkaj w ziemi i zachowaj wierność.
Raduj się w Panu,
a On spełni pragnienia twego serca.
Powierz Panu swoją drogę
i zaufaj Mu: On sam będzie działał
i sprawi, że twoja sprawiedliwość zabłyśnie jak światło,
a słuszność twoja - jak południe." (Ps 37, 3-6)

Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas wędrówki z Wiarą, Nadzieją i Miłością, w Prawdzie ku Życiu Wiecznemu :)

 Re: Co praktycznie znaczy wyrzec się własnego 'ja'?
Autor: B. (---.96.200.82.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-05-02 11:05

"miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań"
1 J 5,3

 Re: Co praktycznie znaczy wyrzec się własnego 'ja'?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2016-05-02 17:45

Lub:

"ja dla Prawa umarłem przez Prawo, aby żyć dla Boga: razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecnie życie moje jest życiem wiary
w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie."
Ga 2, 19-20

 Re: Co praktycznie znaczy wyrzec się własnego 'ja'?
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2016-05-05 15:39

Maganyossag, odłóż czytaną książkę i pomódl się do Pana Jezusa Miłosiernego, aby Ci pomógł otworzyć się na Jego Ducha, czyli Ducha Świętego i przyjąć Jego Dary. Pan Jezus obiecał nam, że Duch Święty, kiedy przyjdzie, wszystkiego nas nauczy: "A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem" (J 14, 26).
Zbliżamy się do obchodów Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (w niedzielę, 15.05.2016). Warto przygotować się do przeżycia tego święta Nowenną do Ducha Świętego, którą rozpoczynamy w piątek, 6.05.2016.

 Re: Co praktycznie znaczy wyrzec się własnego 'ja'?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-05-09 16:54

"Ja" mówi mi o korzysciach które mogę uzyskać,lub stratach ktore mogę ponieść robiąc tak czy inaczej. Przy czym te korzysci i straty odnosza się wyłącznie do terażniejszego życia, bez spojrzenia, jakie to przyniesie skutki na wieczność.
"Ja", to moja natura, która pragnie wygody, przyjemności, korzyści materialnej.
Oczywiście, gdy pójde za głosem mojego "ja", czyli egoizmu, wygodnictwa i przyjemnosci- zejdę szybko na manowce grzechu (czyż grzech niekiedy nie sprawia przyjemności?), stanę sie nie do zniesienia dla otoczenia i bliskich, wpadnę w depresję,ze nie jest tak, jak chcę ja, ja, ja....
Dlatego należy wyrzec się tego "ja": egoizmu, egocentryzmu, lenistwa, pragnienia przyjemności, bo to do nieczego dobrego nie prowadzi.
Choć nie umiem być jeszcze doskonały, ale wyrzekam się chęci bycia egoistą.
Oddaję to Bogu, aby mnie przemienił. On ma moc to uczynić, ja o własnych siłach zawsze upadnę bez Jego pomocy.
Jesli uda sie wyeliminować choć w pewnym stopniu ten egoizm itp.rzeczy, to miejsce opróżnione z tego"Ja" zajmuje Bóg, stajemy się wypełnienie coraz bardziej Bogiem- prawdziwym SZCZĘSCIEM< Najwyższym Dobrem. I dopiero wtedy stajemy się naprawdę szczęsliwymi. Pójście za głosem "Ja", za zachciankami niwzczy człowieka, choc zdawało sie, że to nam da szczęscie.
Uwolnienie od "Ja" daje prawdziwe szczęście.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: