logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nabożeństwo majowe można odmówić w domu?
Autor: Emgie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-05-13 18:24

Zapomniałem pójść na nabożeństwo majowe. Czy można je odprawić samemu w domu, by spełnić warunek uczestnictwa w nim?

 Re: Czy nabożeństwo majowe można odmówić w domu?
Autor: Szymon (---.lilonet.pl)
Data:   2016-05-13 19:59

Myślę, że tak. W kościele możemy również wziąć udział we Mszy Świętej. Nabożeństwa Majowe są również odprawiane w kapliczkach przez osoby świeckie.

 Re: Czy nabożeństwo majowe można odmówić w domu?
Autor: Adela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-13 20:56

Nie mogę ze względów zdrowotnych uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele i po prostu odmawiam Litanię Loretańską w domu. Z tego co wiem wiele osób tak robi.

 Re: Czy nabożeństwo majowe można odmówić w domu?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-13 21:48

Ale jaki warunek masz na myśli? Nie ma przecież obowiązku iść na nabożeństwo majowe. Nie musimy żadnych warunków ogólnokościelnych wypełniać. Jeśli natomiast Ty postawiłeś sobie jakieś warunki, to przecież my ich nie znamy, więc nie możemy nic na ten temat bez Twojej pomocy powiedzieć.

Jeśli natomiast udział w nabożeństwie majowym otrzymałeś za pokutę podczas spowiedzi, to jednak trzeba będzie na nie iść w innym dniu, ponieważ NABOŻEŃSTWA majowego w domu odprawić przecież nie możesz. Możesz najwyżej odśpiewać litanię. Jeśli pokutą nie było jedynie odmówienie litanii tylko "nabożeństwo", to może księdzu chodziło właśnie o znalezienie czasu na wyjście do kościoła, o modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, o modlitwę we wspólnocie parafialnej. Pokuta (zadośćuczynienie) jakie kapłan proponuje to w stosunku do naszych grzechów tak niewiele, że samowolne pomniejszanie jej to byłby wielki wstyd.

Ale może o co innego chodzi, bo przecież zazwyczaj ksiądz nie podaje terminu pokuty, a do końca maja jeszcze jest trochę czasu. A jeśli obiecałeś sobie (Bogu) coś prywatnie, to Bóg przecież zrozumie zapomnienie. Zapomnienie nigdy nie jest grzechem, jeśli wcześniej nie było świadomego lekceważenia. A w prywatnych obietnicach trudno w ogóle mówić o grzechu. A wtedy odmówienie litanii w domu będzie piękną modlitwą. Ważne więc jest, dlaczego chciałeś być na nabożeństwie. Jaka była intencja.

 Re: Czy nabożeństwo majowe można odmówić w domu?
Autor: Emgie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-05-14 09:39

Postawiłem sobie prywatnie chodzenie codzienne na nabozenstwo majowe w intencji pewnej osoby.

 Re: Czy nabożeństwo majowe można odmówić w domu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-05-15 19:28

No cóż, postanowienia nie dotrzymałeś. I już. Nie rozmywałabym postanowień - skoro chodzić na nabożeństwo, to nie jest to równoznaczne z odmawianiem litanii w domu. Odmówić oczywiście możesz. Ale to nie ta sama ofiara. Doświadczasz własnej słabości. Lekcja pokory, prawdy. To dobre w tym sensie, że można sobie uświadomić, że los danej osoby w perspektywie nadprzyrodzonej nie zależy tylko od nas. A my jesteśmy krusi i mamy o co walczyć w sobie.
Stalo się, trudno, jutro też jest dzień, trwaj pogodnie w wypełnianiu postanowień.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: