logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak to jest - pastor a ksiądz?
Autor: pytająca (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-05-15 14:10

Mam pytanie do osób, które lepiej niż ja znają się na pewnych kwestiach ekumenicznych.

W pewnej książce przeczytałam, że w Kościele Ewangelicko - Metodystycznym pastorzy są osobami duchownymi i nazywali per "ksiądz". W tym Kościele panuje wyraźny rozdział między duchownymi a świeckimi kaznodziejami. Poza tym używa się zwrotów typowych dla Kościoła katolickiego: "ksiądz, duchowny, seminarium, parafia", mówi się o koloratkach jako elemencie stroju pastorów.

Z tego, co wiem, w Kościele protestanckim nie ma sukcesji apostolskiej, a więc także sakramentu święceń. "Kapłan, duchowny" to tytuł mężczyzny, który przyjął święcenia kapłańskie. Wiem, że tytuł "ksiądz" należy się prawosławnym, którzy trwają w sukcesji apostolskiej i mają ważne święcenia.

O co tu chodzi? Czy jest to tytuł grzecznościowy? Jeśli tak, to czy to nie dziwne, bo wprowadza on sporo zamętu? Czy jest to tytuł wyłącznie w obrębie konkretnego Kościoła? Czy katolik powinien zwracać się do takiego pastora per "ksiądz"? Może doszło w tej książce do jakiegoś nadużycia w kwestii nazewnictwa? Proszę o wyjaśnienie osoby, które znają lepiej temat.

 Re: Jak to jest - pastor a ksiądz?
Autor: xc (---.orange.sk)
Data:   2016-05-17 06:00

W języku polskim przyjęło się tytułować duchownych protestanckich per "ksiądz".
Z tym brakiem sukcesji i święceniami, bylbym ostrożny. Protestantyzm to bardzo szeroki nurt i mieszczą się w nim Kościoły (np. anglikański High Church), które akcentują sukcesję apostolską i traktują kapłaństwo jako sakrament. Byłem kiedyś na spotkaniu z luterańskimi biskupami ze Szwecji, którzy podkreślali sukcesję apostolską swoich święceń. W przypadku wątpliwości co do tytulatury najlepiej jest zapytac się samych zainteresowanych jak sobie życzą aby do nich się zwracać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: