logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Boże Ciało w Meksyku jest świętem nakazanym?
Autor: Róża (---.146.129.160.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-05-15 14:26

Szczęść Boże,

26 maja 2016 (Boże Ciało) będę w podróży służbowej w Meksyku. W Polsce jest to święto nakazane i dzień wolny od pracy. Zamierzałam pójść tego dnia do kościoła na mszę. Ale okazało się, że muszę wyjechać. W internecie znalazłam informację, że Boże Ciało w Meksyku jest świętem religijnym, ale nie państwowym. Tak więc myślę, że jest pewnie dniem roboczym. Czy ktoś się orientuje? Drugie źródło w internecie podaje, że Boże Ciało w Meksyku jest obchodzone 30 kwietnia - wtedy też obchodzony jest tam Dzień Dziecka.
Chciałabym zapytać, jak to jest ze świętami nakazanymi w Kościele. Czy obowiązują one w całym Kościele katolickim na całym świecie (tego samego dnia), czy też może tak być, że jakieś święto jest świętem nakazanym w Polsce, ale np. w Rzymie czy Los Angeles już nie?

Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Czy Boże Ciało w Meksyku jest świętem nakazanym?
Autor: ewa (---.19-2.cable.virginm.net)
Data:   2016-05-16 11:07

Mieszkam w Londynie. Tutaj Boże Ciało nie przypada we czwartek, który jest normalnym dniem pracy. Uroczystość przeniesiona jest na następną niedziele po czwartku.

 Re: Czy Boże Ciało w Meksyku jest świętem nakazanym?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2016-05-16 16:13

Zerknij na to (klik) i zwróć uwagę na datę publikacji (4 czerwca 2015, czwartek). Poszukaj jeszcze podobnych filmików, wrzucając na YouTube "Procesión Corpus Christi 2015 México". Też zobaczysz, że uroczystości miały miejsce w czwartek.
Nie wydaje mi się, żeby można było pogodzić takie procesje z normalną pracą. Chyba więc można założyć, że przynajmniej w niektórych regionach Meksyku większość ludzi nie pracuje w Boże Ciało.

Może tak być, że jakieś święto jest świętem nakazanym w jednym kraju, a w innym nie. I może też być tak, że święto jest przesunięte na niedzielę. Np. w USA Boże Ciało obchodzone jest w niedzielę następującą po uroczystości Najświętszej Trójcy, a nie w czwartek. Pozostaje więc świętem nakazanym.

Zdarza się też, że nawet w jednym kraju nie ma jednolitości w obchodach świąt. Tak jest np. z Wniebowstąpieniem w USA. W niektórych diecezjach obchodzi się je w czwartek, jako święto nakazane, a w innych w niedzielę.

 Re: Czy Boże Ciało w Meksyku jest świętem nakazanym?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-05-16 16:15

W mojej parafii pod koniec roku parafianie mogą pobrać kalendarz, w którym są zaznaczone święta nakazane (Holy Days of Obligation). Przykładowo, Wniebowstąpienie Pańskie było takim dniem, a w kalendarzu można przeczytać: "Święto nakazane, o ile nie jest przeniesione." Dalej jest wyjaśnienie: "Wszystkie amerykańskie prowincje kościelne oprócz Bostonu, Hartfordu, Nowego Jorku, Newark, Omahy, i Filadelfii, przeniosły świętowanie Wniebowstąpienia Pańskiego na siódmą Niedzielę Wielkanocną, tj. na 8 maja. O ile mamy do czynienia z przeniesieniem, czwartek (5 maja) jest normalnym dniem czasu wielkanocnego."

Wydaje mi się, że w Meksyku Boże Ciało jest dniem nakazanym, czyli trzeba wtedy udać się na Mszę Świętą.

Być może mogłabyś sprwdzić święta nakazane dla poszczególnych krajów tutaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Holy_day_of_obligation
ja bym jednak dowiadywała się w poszczególnych diecezjach w danych krajach (w razie podróży zagranicznych).

 Re: Czy Boże Ciało w Meksyku jest świętem nakazanym?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2016-05-16 17:10

Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 1246 - § 1. Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych.

§ 2. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

http://www.trybunal.mkw.pl/Kodeks%20Prawa%20Kanonicznego.pdf

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: