logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Spowiedź; prosze o otuchę.
Autor: Damian (15 l.) (---.deb.mt.pl)
Data:   2016-05-17 20:44

Witam.
Bardzo się boje wyznać grzech przy spowiedzi, dopuściłem się świętokradztwa. Mam pytanie:
1. Przez 1 rok robilem to nieświadomie, więc to się nie liczy?
2. Czy żal nadprzyrodzony gładzi grzechy ciężkie?
3. Czy ksiądz nie będzie wypytywał o szczegóły?
4. Jak powiedzieć? Dopuścilem się swiętokradztwa?
Prosze o odpowiedzi i o otuche.

 Re: Spowiedź; prosze o otuchę.
Autor: Szymon (---.lilonet.pl)
Data:   2016-05-17 21:17

1. Jeżeli nie ma świadomości to nie ma świętokradztwa.
2. Grzechy ciężkie są odpuszczane przez Boga w sakramencie pojednania.
3. Znajdz spokojnego, fajnego spowiednika i powiedz wszystko tak jak czujesz, a więc że ci ciężko o tym mówić itd. Ale staraj się to wypowiedzieć jak najlepiej potrafisz min. Spowiednik niejedno już słyszał i zrozumie w czym rzecz.

 Re: Spowiedź; prosze o otuchę.
Autor: Emgie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-05-17 21:33

Powiedz wszystko śmiało. Bóg już zna Twoje serce i wszystko, co w nim trzymasz. Jeśli coś zataisz, to sumienie nie da ci żyć. Powiedz to wszystko Bogu, a będziesz wolny.

 Re: Spowiedź; prosze o otuchę.
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-17 23:15

Najlepiej będzie jeśli cierpienie wywołane tym strachem i wstydem ofiarujesz Panu Bogu jako wynagrodzenie za swoje grzechy zamiast próbować go zminimalizować wyznając grzechy tak by ksiądz się nie zorientował w czym rzecz.

Ad. 1 Świętokradztwo dotyczy tak poważnych spraw (profanacje, niegodne traktowanie sakramentow, czynnosci liturgicznych, miejsc czy rzeczy poświęconych Bogu) że nawet biorąc pod uwagę twój młody wiek wydaje się że trudno usprawiedliwić Twoją niewiedzę. W efekcie z tych zaniedbań które spowodowały u ciebie tak poważną ignorancję sądzę że należy się wyspowiadać.

Ad. 4 Jeśli tak powiesz to raczej nie dasz spowiednikowi wyboru i będzie musiał dopytać bo świętokradztwo to zbyt ogólne określenie, a nadto należy podać liczbę grzechów ciężkich. Jeśli chcesz zminimalizować prawdopodobieństwo że ksiądz bedzie pytał o szczegoły grzechu (ad. 3) nazwij go dostatecznie jednoznacznie tak by ksiądz zrozumiał na czym on polegał i określ jego częstotliwość.

Może powiedz szczerze na wstępie księdzu że bardzo się boisz wyznać grzech.
Wyznawanie grzechów nigdy nie jest przyjemne a spowiedź z pobożności może też być bardzo trudna. Nie zadręczaj się tym co zrobiłeś ale oddaj to jak najszybciej Bożemu Miłosierdziu.

 Re: Spowiedź; prosze o otuchę.
Autor: EmGie (---.business.static.vectranet.pl)
Data:   2016-05-18 13:56

Damianie zauważ, że Pan Bóg wiedział, gdy Adam zjadł owoc, które zerwała z drzewa Ewa. Ale jednak pytanie postawił tak, by Adam mógł wyznac swoj grzech.

 Re: Spowiedź; prosze o otuchę.
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-18 23:30

"Jestem miłością i miłosierdziem samym" powiedzial Jezus do św. Faustyny.
Najlepiej jeśli wątpliwości omowisz na Spowiedzi, bo na wiedzy z internetu nie zawsze można polegać. Ale z tego co wiem to:
1. Jeśli nie ma świadomości nie ma grzechu, ale trzeba uważać, bo niewiedza może być zawiniona.

2. żal doskonały gładzi grzechy, ale ogólnie nie możemy sobie zbyt ufać, że mamy żal doskonały, bo tak naprawdę to skąd mamy tę pewność, że nasz żal płynie z miłości do Boga? Jesteśmy grzesznikami niestety. Wszystkie grzechy gładzi dobra spowiedź ( rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź, zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu)

3. Bóg naprawdę nie jest księgowym. Wyznaj po prostu szczerze grzech. Np. miałem nieczyste myśli parę razy, nie uczestniczyłem w Eucharystii od trzech miesiecy z lenistwa itp. Nie musisz opowiadać szczegółów. Czasem tylko ksiądz może dopytac coś, ale tylko po to żeby prawidłowo ocenić czyn. Bo wiesz, niektórzy spowiadaja się w stylu: zgrzeszylem przeciwko 6. przykazaniu. I wtedy musi ksiądz spytać, bo to jest za ogólnie powiedziane.

4. po prostu. Tam jest Jezus i to On tam siedzi i słucha. Księdzem się tylko posługuje. Powiedz szczerze. Jeśli chodzi o swietokradzctwo to dobrze by było powiedzieć na czym polegało (zatajenie grzechu, Komunia święta przyjęta z grzechem ciężkim na sumieniu itp.) No i ile razy. Ale Jezus patrzy tylko na to, czy chcesz i starasz się dobrze wyznać grzechy i poprawić. On jest pełen miłości i miłosierdzia dla Ciebie! Rozumie Cię ;)

Nie bój się. Zapewniam Cię, że jak już się wypowiadasz to Bóg zrobi w niebie mega imprezę :)

a jeśli wstydzisz się wyznać jakiś grzech to idź do księdza, który Cię nie zna ;) ja tak czasem robię, wtedy jest łatwiej. A nawet jak pójdę do jakiegoś co mnie zna to myślę sobie "jeju, olać to co sobie pomyśli. Wolę mu powiedzieć niż się męczyć potem, że spowiedź nieważna. Jezus cierpiał więcej" z resztą bardzo pomaga mi Maryja. Koniecznie powierz Jej tę spowiedź. Matka Boża jest cudowna. Złóż w Jej ręce swoje lęki, problemy ze Spowiedzią, zycie i w ogóle wszystko, a będzie dobrze :)
przed Nią drży całe piekło.. Mając taką Matkę czego tu się bać, gdy nas wspiera swoją modlitwą? :)

Super w ogóle, że chcesz iść do Spowiedzi. Powodzenia. Wspieram Cię modlitwą :) pozdrawiam.

Z Bogiem i Maryją :)

 Re: Spowiedź; prosze o otuchę.
Autor: Jerzy50 (---.kamiennagora.vectranet.pl)
Data:   2016-05-19 03:30

Tylko prawda cię wyzwoli. Stań więc w prawdzie przed samym sobą. Miej świadomość tego, że żeby Bóg odpuścił ci twoje grzechy, ty najpierw tego musisz chcieć. Stań więc przed lustrem i spójrz we własne oczy, a następnie powiedz temu, który tam stoi przed tobą: miałeś odwagę grzeszyć? Miej odwagę otwarcie wyznać swoje grzechy, niczego nie ukrywając. Jeśli odrzucisz strach przed Bogiem, łatwo zrozumiesz, czym jest Jego miłość do ciebie, a może także jej doświadczysz, czego ci z całego serca życzę, bo nie ma na świecie niczego piękniejszego. Ja tego raz już doświadczyłem i o niczym innym nie marzę, jak tylko o tym, bym spotkał Go jeszcze raz i nieważne jest dla mnie, czy to będzie po tej, czy po tamtej stronie.
Szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: