logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powstrzymać rodziców przed przystąpieniem do Komunii?
Autor: Tomasz (---.internetia.net.pl)
Data:   2016-07-09 22:11

Witam,

Mam takie pytanie: Wczoraj (w piątek) byłem z rodzicami u znajomych. Znajomi poczęstowali nas jedzeniem, wśród którego była wędlina. Ja jej nie jadłem, ale moi rodzice - tak. Oni tego chyba nie traktują zbyt poważnie, chociaż w domu przestrzegają wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Obawiam się, że jutro (czyli w niedzielę) będą chcieli przystąpić do Komunii Świętej. Zastanawiam się, czy mam ich przed tym jakoś powstrzymywać. Stad moje pytanie: Czy zjedzenie wędlin w piątek w tej sytuacji było grzechem śmiertelnym? Chodzi mi o to, że była to sytuacja nie z własnego wyboru - owszem, można było odmówić (ja odmówiłem), ale rodzice potraktowali to inaczej (zjedli to, czym ich poczęstowano).

Czy to grzech śmiertelny? I co powinienem zrobić, jeśli rodzice zdecydują się przystąpić do Komunii Świętej?

 Re: Czy powstrzymać rodziców przed przystąpieniem do Komunii?
Autor: andrzej (---.net.tauron.pl)
Data:   2016-07-10 19:49

Kiedyś abba Sylwan i jego uczeń Zachariasz odwiedzili pewien klasztor; a kiedy mieli już wracać, poczęstowano ich skromnym posiłkiem. W drodze uczeń znalazł wodę i chciał się napić. Starzec powiedział mu: „Zachariaszu, post dzisiaj”. On na to: „Przecież jedliśmy, ojcze”. Rzekł starzec: „To, co jedliśmy, było poczęstunkiem miłości; ale sami trzymajmy się naszego postu”.

Czy w tamtym przypadku nie mieliście do czynienia z poczęstunkiem miłości?

Zostaw osądzenie własnego sumienia rodzicom. Ale jak najbardziej porozmawiaj z nimi.

Andrzej

 Re: Czy powstrzymać rodziców przed przystąpieniem do Komunii?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-10 21:40

Skoro w domu rodzice przestrzegają postu, to wiedzą w czym rzecz:). Nie trzeba martwić się na zapas. To oni w swoim sumieniu rozważą co dalej. Jeśli chodzi o pokój w sercu i życzliwość wobec rodziców, to można z nimi porozmawiać na temat postu w gościnie. W przypadkach uzasadnionych proboszcz udziela dyspensy od postów. To rodzice są odpowiedzialni według swojego sumienia za to co robią. My możemy odpowiadać za siebie:)

Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas i pokoju w sercu:)

 Re: Czy powstrzymać rodziców przed przystąpieniem do Komunii?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-11 01:28

Na pewno grzechem ciężkim jest lekceważenie przykazania o piątkowej pokucie, która w Polsce przybrała formę obowiązkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i nadal obowiązuje. Lekceważenie przykazania, a więc niestosowanie się do tego zakazu, "bo nie, i już". Jednorazowe zjedzenie mięsa, które nie jest formą publicznego zaprzeczenia wiary, publicznym odrzuceniem Boga, nie jest chęcią buntu - wręcz przeciwnie, jest okazaniem miłości ludziom, którzy nas ugościli - zazwyczaj nie spełnia warunków grzechu ciężkiego. Napisałam "zazwyczaj", bo dopuszczam inną sytuację. Powiedzmy, że gości was ktoś, kto celowo, złośliwie podaje w piątek wędliny/mięso, bo wie, że was to wkurza, a on właśnie chce was wkurzyć. Jeśli robi to za każdym razem, to trzeba w ten sposób dać świadectwo swojej wiary i pokazać, że Bóg jest ważniejszy, a jego (człowieka) złośliwość was nie zniszczy. Najczęściej jednak ludzie, nawet wierzący, podają w piątek wędlinę, bo chcą ugościć innych jak najlepiej. Często sami by jej nie jedli, ale specjalnie kupią dla gości. Chcą aby był wybór, bo nie wiadomo co kto jada. Nie zawsze też wiedzą, czy ktoś pości. Jeśli wiedzą - nie powinni podawać, ale to ich sumienie. Jeśli jest wybór - katolicy powinni właśnie wybrać potrawy bezmięsne, chyba że nie mogą czego innego jeść. Ale w grzechu ważna jest motywacja - Ty nie wiesz dlaczego rodzice tak zrobili, więc nie możesz wiedzieć czy mają grzech (tym bardziej ciężki). Warto z nimi porozmawiać, ale pamiętaj, że decydujące jest to, co oni myśleli w chwili jedzenia wędliny, a nie po rozmowie z Tobą. Rozmowa z Tobą może im pomóc zadecydować inaczej w przyszłości. Ale sam podkreślasz, że "w domu przestrzegają wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych". Czyli przykazania nie lekceważą.

A skoro to temat dla Ciebie ważny, to warto przypomnieć, że i w domu zjedzenie mięsa/wędliny nie musi być grzechem (szczególnie ciężkim). Gdy się nagle okaże, że nic innego nie ma, albo że wędlina do jutra nie wytrzyma. Wyrzucanie jedzenia do śmieci też może być grzechem. Inni ludzie umierają z głodu.

 Re: Czy powstrzymać rodziców przed przystąpieniem do Komunii?
Autor: katarzyn (---.146.73.53.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-07-19 00:02

Łk 10,7
W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu.

1 Kor 10,27-33
Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia. 28 A gdyby ktoś powiedział: "To było złożone na ofiarę" - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie. 29 Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności? 30 Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię? 31 Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie 32 Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, 33 podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: