logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: Weronika (---.dyn.telefonica.de)
Data:   2016-07-11 15:37

Mam dość nietypową sprawę.

Mianowicie chciałam spytać, czy jest możliwa jest taka sytuacja, że przebacza się coś osobie zmarłej?

Wiem, że to pytanie niektórym wyda się dziwne ale zapytam mimo to.

Pozdrawiam

 Re: Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-07-11 16:33

Najlepsza książką o przebaczeniu jaką przeczytałam, jest pozycja "Jak przebaczać. Droga poprzez dwanaście etapów przebaczenia" Jeana Monborguette OMI. Pisze on, ze wybaczenie osobie zmarłej wiąże nas z przeszłością i żeby się z nią rozstać, należy przebaczyć.

Są następujące etapy przebaczania:
1. Zdecydowanie się nie mścić i nie dać się obrażać.
2. Rozpoznać swoje zranienie i wewnętrzne ubóstwo.
3. Podzielić się z kimś swoim zranieniem.
4. Dobrze zidentyfikować swoją stratę, by się z nią rozstać.
5. Zaakceptować swój gniew i chęć zemsty.
6. Przebaczyć samemu sobie.
7. Zacząć rozumieć winowajcę.
8. Odnaleźć sens zranienia w swoim życiu.
9. Poczuć się godnym przebaczenia i już usprawiedliwionym.
10. Przestać chcieć przebaczyć za wszelką cenę.
11. Otworzyć się na łaskę przebaczenia.
12. Położyć kres relacjom lub je odnowić.

Te etapy odnoszą się do osoby żyjącej, ale pomijając pierwszy i ostatni, można je odnieść do osoby zmarłej.
Przebaczenie samym aktem woli nie leczy zranień.

 Re: Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-11 22:06

Przebaczać trzeba zawsze.

"Wtedy Piotr zbliżył się do Niego i zapytał: "Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?" Jezus mu odrzekł: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. " (Mt 18, 21-22)

W tym przypadku przebaczenie ma znaczenie dla osoby przebaczającej (brak przebaczenia ma zgubne skutki dla życia duchowego). Poza tym negatywne uczucia niszczą pokój w sercu.

Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas:)

 Re: Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: perełka (---.150.196.134.w2s.net.pl)
Data:   2016-07-11 22:56

Przebaczenie osobie zmarłej, która w czymś nam zawiniła, jest jak najbardziej potrzebne, jest to jedna z form pomocy jakiej możemy udzielić tej osobie,(oprócz modlitwy, odpustów i in.) Jeśli nie zdążyliśmy pojednać z nią za jej życia, trzeba to zrobić po śmierci. Zmarli znają już złe skutki swoich czynów, widzą sprawy takimi jakimi są, ale już nic nie mogą zrobić, a my wierząc w świętych obcowanie możemy okazać im w ten sposób miłość.
W modlitwie "Ojcze nasz" modlimy się: "odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom", także licząc na Boże Miłosierdzie przebaczajmy i prośmy innych o przebaczenie.

 Re: Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: B. (---.96.195.55.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-07-12 02:51

Pytanie wcale nie jest dziwne :) Dusza każdej osoby zmarłej żyje wiecznie, a życie wieczne to czyściec, niebo albo piekło. Pragniemy, aby było to niebo, ale znając naszą grzeszność możemy przypuszczać, że czyściec. A więc zmarły potrzebuje dostępnej pomocy - naszej modlitwy, zamawiania Mszy Świętych o zbawienie duszy zmarłego, wreszcie uzyskanie i ofiarowanie za zmarłą osobę odpustu zupełnego. Myślę, że takie praktyki wymagają przebaczenia zmarłemu (trudno jest ofiarować odpust za kogoś, do kogo ciągle mamy żal). Dodatkowo może nam pomóc świadomość własnej grzeszności i pragnienie, aby i nam przebaczano.
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: xc (---.146.6.29.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-07-12 07:38

Jeśli jest to przebaczenie ze szczerego sera i w dobrej wierze, to jak najbardziej.
Ktoś odchodzi, wypadałoby zamknąć naszą relację z nim jakimś dobrym akcentem.
Choć pewnie lepiej zrobić to za życia. Bo wtedy można sobie wyjaśnić to i owo, otworzyć przestrzeń na jakieś dobre wydarzenia.
Dlatego, "spieszmy się wybaczać ludziom, tak szybko odchodzą".
Nie warto trzymać uraz, gniewać się, strzelać fochy. Szkoda czasu, którego potem nie można odrobić.

 Re: Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2016-07-12 15:58

Oczywiście, ze jest taka możliwość. Po pierwsze śmierć nie unicestwia człowieka (osoby), ponieważ więc dusza jest nieśmiertelna, osoba wciąż istnieje. Po drugie - przebaczenie jest aktem woli przebaczającego i nie uniemożliwia go nieobecność przebaczanego.
Przebaczasz w sercu. A jeśli chcesz wypowiedzieć to, to oczywiście możesz, np. na modlitwie lub nad grobem tego zmarłego.

 Re: Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: Weronika (---.dyn.telefonica.de)
Data:   2016-07-13 21:56

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Bardzo mi one pomogły i "rozjaśniły" sytuację.

Pozdraiam

 Re: Przebaczenie osobie zmarłej
Autor: Jolanta (---.14.115.18.static.3s.pl)
Data:   2018-10-29 19:33

Przebaczyłam wszystkie winy znane i nie znane mężowi w stanie jego śmierci. Podziękowałam za lata spędzone razem. To czego doznałam nad łóżkiem zmarłego męża nie jestem w stanie dokładnie opisać. Spłynął na mnie spokój, błogi spokój, jakby spływał od czubka głowy w sam dół. Nić bólu i cierpienia jaka nas łączyła gdy był w śpiączce farmakologicznej została przerwana. Doznałam takiego spokoju że nie byłam w stanie nawet zapłakać nad ciałem. Uczucie lekkości, wewnętrznego spokoju bez bólu i strachu utrzymywał się u mnie przez pół dnia. Tego odczucia nie umiem do niczego porównać. Brak mi słów .Być może to był ten 'błogi spokój'. Mam nadzieję że, mąż też doznał tego 'błogiego spokoju'.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: