logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ef 5, 3. Jak interpretować?
Autor: Marek (---.tkk.pl)
Data:   2016-07-12 16:43

"O nierządzie zaś i wszelkiej nieczystości albo chciwości niechaj nawet mowy nie będzie wśród was, jak przystoi świętym" (Ef 5, 3).
W dosłownie "niech nie będzie wymieniona pośród was" w Wulgacie klemeńtyńskiej i różnych tłumaczeniach angielskich.
Co oznacza to zdanie? jak je zinterpretować

 Re: Ef 5, 3. Jak interpretować?
Autor: Zuzanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-07-13 01:32

Myślę, że w tym fragmencie Pisma Świętego chodzi o godność.

 Re: Ef 5, 3. Jak interpretować?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-07-14 16:10

To jest Ef 5,3 Z Komentarza Żydowskiego do Nowego testamentu, Wyd. Vocatio, słowo wstępne Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski, Prymasowska Seria Biblijna, wstęp ks. prof.dr hab. Waldemar Chrostowski:
"Nie powinno się wśród was nawet wspominać o rozwiązłości czy jakiejkolwiek nieczystości, czy chciwości- te zupełnie nie przystoi świętemu ludowi Bożemu."
To tłumaczenie jest jasne.

Tu masz jeszcze Biblię Poznańską:
"A nierząd, wszelka nieczystość czy chciwość niechaj nie będą nawet wspominane wśród was, bo to nie przystoi świętym".

Komentarz: "Grzechy nieczyste i chciwość są sprzeczne z powołaniem do świętości, nie pozwalają wejść do Królestwa Bożego".

Komentarz praktyczny do NT: "Po ogólnym apelu, który ukazał naczelną zasadę życia moralnego chrześcijan – tzn. konsekwentne na wzór Chrystusa dziecięctwo Boże wraz z ofiarną, przebaczającą braciom miłością – Apostoł powraca do szczegółowych przestróg. Dotyczą one najbardziej typowych dla świata pogańskiego nadużyć w dziedzinie seksualnej. Są one niedopuszczalne u chrześcijan, gdyż bezczeszczą sakralny charakter osobowości chrześcijanina (por. 1 Kor 6,12–20), zamykają drogę do królestwa Bożego i ściągają na siebie nieuchronny gniew Boży. Nierząd oznacza tu wszelkie pozamałżeńskie stosunki płciowe, nieczystość wszelką rozpustę. W sposób typowy dla Pawła (por. 4,19; Kol 3,5) obok nich występuje chciwość – analogiczna zachłanność w dziedzinie posiadania, która też czyni człowieka niewolnikiem pożądania. Apostoł energicznie stwierdza, że dla tych występków nie ma miejsca wśród chrześcijan. Są oni święci, a ich świętość sakramentalna, uzyskana od chwili chrztu, musi się wyrazić w postawie moralnej, egzystencjalnej".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: