logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Przestraszona (193.188.199.---)
Data:   2016-07-13 15:59

Witam.
Zapytam krótko: czy tzw. wola Boża spełnia się wbrew wolnej woli danej osoby?
Potwornie się boję od lat i stąd może moje zdystansowanie do Boga...

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Tadziu (---.dynamic-ra-11.vectranet.pl)
Data:   2016-07-13 18:10

Z lękiem można sobie poradzić - można iść na terapię. I tak to jest, że Jego wola może się spełnić wbrew naszej. Bo to nie my jesteśmy stwórcami świata, lecz Ojciec. Oczywiście na siłę nikogo za mąż / żonę nam nie wciśnie ;)

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Zuzanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-07-13 18:20

Bóg nie może znieść grzechu, ale szanuje wolną wolę człowieka. Pozdrawiam.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-07-13 18:52

A co to jest tak zwana wola Boża?

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-13 19:44

Ogólnie wola Boża to sama miłość. Bóg zawsze pragnał, pragnie i będzie pragnął dobra kazdego człowieka. Ale jak np. ktoś nie chce iść do nieba - a to jest na pewno wolą Boga aby tam poszedl to wbrew woli tego kogoś Pan Bóg go na siłę nie zabierze.
Może łatwiej będzie jak napiszesz, czego się boisz, bo nie jestem pewna, czy dobrze Cię zrozumiałam.
Nie bój się, Bóg jest miłosiernym Tatusiem. Jak masz problem, boisz się to właśnie trzeba iść do Taty. A dystansowanie się od Niego nie pomoże ;)
Pozdrawiam :)
Z Bogiem i Maryją! :)

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-07-13 20:41

Wolą Bożą jest to, żebyś przestrzegała Przykazań i została zbawiona. To takie straszne? Nie sądzę. Chyba, że postrzegasz wolę jako wiszący nad Tobą bat, na zasadzie: albo zrobisz w życiu to i to (odgórnie narzucony zostanie Ci w domyśle również mąż/miejsce zamieszkania/zawód itd., czy dobrze odgadłem?), albo czeka Cię piekło. Jeśli tak, to wówczas nasuwa się jedno bardzo ważne pytanie: skąd biorą się takie myśli? Mała podpowiedź: na pewno nie od Boga. Albo pojawiają się one niespodziewanie z tego samego źródła, co pokusy do grzechu, albo też tworzysz je sama. W pierwszym przypadku próbuj po prostu zwrócić swoje myśli z powrotem na właściwy tor, na przykład mówiąc sobie: "to nieprawda". W drugim zaś stań przed lustrem i zapytaj samą siebie, czy chcesz męczyć się na własne życzenie. Podpowiedź z mojej strony (bo odpowiedzi musisz udzielić sama): nie chcesz, bo nie ma to najmniejszego sensu. Wiem, że są wakacje, ale może pomoże Ci swego rodzaju "praca domowa": odmów w spokoju i skupieniu Symbol Apostolski, skupiając się szczególnie na rozważaniu ostatnich wersetów tej modlitwy:"Wierzę w (...) grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny, amen". Czy Bóg obiecywałby człowiekowi zbawienie i życie wieczne po zmartwychwstaniu, gdyby ten na skutek rzekomego sumiennego wypełniania Przykazań miał się od Niego ostatecznie odwrócić? Na pewno nie.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-13 21:37

To Dobry i Miłosierny Bóg dał człowiekowi wolną wolę. I często życie człowieka w dużej mierze zależy od jego postępowania. Można odrzucić wolę Boga i uznać własną jako sposób na życie. Z pewnością jednak nie warto. W momencie gdy powiemy "Bądź wola Twoja" otwiera się Droga (trudna, ale jedyna właściwa) w Prawdzie ku Życiu na wieki:) Wolna wola daje wybór.

Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas, szczególnie Wiary, Nadziei, odwagi i Miłości na przyjęcie tego, co daje Bóg:)

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-07-14 07:19

Chodzi ci chyba o to, ze Bóg da ci to, czego nie chcesz. Wolna wola człowieka to prawo wyboru Boga lub odrzucenia Go. Konsekwencje ponosimy w życiu przez złe wybory. Bóg cię nie będzie karał. Sama siebie ukarzesz. On czasami patrzy i czeka, żeby człowiek wrócił, przekonawszy się, że sam z siebie może tylko wyrządzić sobie krzywdę. Jak już się o tym przekonasz, poda ci rękę, ale cierpieć będziesz ty.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Przestraszona (193.188.199.---)
Data:   2016-07-14 11:06

Jak byłam jeszcze w liceum (niesamowicie zakompleksiona, niezbyt wtedy atrakcyjna i jako dziewczyna, i jako osoba w towarzystwie - tylko wśród zaufanych koleżanek się czułam pewnie), to nabrałam przekonania, że Bóg skazał mnie na bycie niezamężną, choć to całkowicie wbrew mojej wolnej woli. Mijały lata, zmieniłam się pod każdym względem na plus, dużo pracy włożyłam w to, żeby być taką osobą, jaką jestem teraz - normalnie gardzę tą żałosną nastolatką, jaką byłam, strasznie żałuję tamtego zmarnowanego czasu. Ale związki były dotąd nieudane, teraz już trochę się boję nawet próbować. I ta okropna myśl z tyłu głowy, że Bóg, wiedząc, że zawsze wiedziałam, byłam pewna, że chcę założyć rodzinę, zrobi wszystko, żeby do tego nie dopuścić, bo tak sobie zaplanował. Nie chcę przymusowo być w roli, której nie chcę...
Stąd moje pytanie na forum.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-07-14 15:55

No, coś ty. To, co sobie wymyśliłaś, jest niemożliwe.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: 6686 (77.255.225.---)
Data:   2016-07-14 16:46

Bóg dał nam wolną wolę. Jak miałby jej nie uwzględniać?
No jak?
Myślisz, ze Bóg jest takim chamem czy świnią co najpierw daje a potem odbiera?
Co robisz, żeby znaleźć męża?
Umiesz gotować? umiesz dbać o 'dom'? umiesz się zająć drugim człowiekiem? umiesz rozmawiać? umiesz wybaczać?
umiesz się podobać? umiesz się ładnie ubrać? umiesz kokietować?
Nie obwiniaj Boga za swoje porażki...

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: hanna (---.131-212-b.business.telecomitali)
Data:   2016-07-14 20:39

Pogarda dla siebie, nawet sprzed lat, niczego dobrego nie wróży. To trzeba poukładać w sobie, wyleczyć.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-15 16:41

Bóg pragnie Twojego szczęścia bardziej niż Ty sama. Serio serio :)

Podstawą jest po prostu zakochać się w Bogu i zakochać się w Jego woli. On jest naprawdę Kimś tak cudownym, mądrym, miłosiernym, że naprawdę możesz z ufnością rzucić się Jego ramiona i poddać się temu co dla Ciebie przygotował. A przygotował to, co najlepsze :)

Nikt z nas nie wie, jaką ścieżkę Ci wyznaczył, może małżeństwo, a może nie. Ale nie bój się, na siłę Cię do zakonu nie wyśle ;) Zrób to, co Maryja, powiedz:
"oto ja, Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" (Łk 1,38)

A o męża możesz się przecież modlić i jeśli taka będzie wola Boża to da Ci go. :) o znalezienie męża módl się najlepiej do świętego Józefa ;)

pozdrawiam i trzymaj się ;)

"Zapewniam Cię, że Bóg jest lepszy niż myślisz" św. Teresa z Lisieux

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Przestraszona (193.188.199.---)
Data:   2016-07-15 18:36

Właśnie to jest najgorsze, co można usłyszeć: Jeśli taka będzie wola Boża....
Od razu ogarnia mnie lęk i palpitacje....

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-15 20:55

"Właśnie to jest najgorsze, co można usłyszeć: Jeśli taka będzie wola Boża....
Od razu ogarnia mnie lęk i palpitacje...."
A co w tym takiego przerażającego - to że Pan Bóg ma swoja wolę? Bo do tego się to sprowadza.
Każdorazowo gdy słyszysz coś nie po Twojej myśli to ogarnia cie "lęk i palpitacje"? Piszesz że boisz się zwiazków, jako nick sobie obrałaś " Przestraszoną"... Może i włożyłaś dużo żeby być taką osobą jaką jesteś teraz ale może to nie do końca był właściwy kierunek. Hanna już w zasadzie odpowiedziała - trzeba wyleczyc to co w środku. No ale łatwiej jest o swoje niepowodzenia oskarżać Boga...

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-15 21:25

I jeszcze jedna rzecz - często jest tak że oskarżamy Boga że źle nas traktuje gdy sami Go tak traktujemy jednak tego w sobie nie widzimy. Jest takie niezbyt mądre powiedzenie "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie". Tu piszesz nieco o tym jak "Bóg Przestraszonej" ale zastanów się poważnie nad tym jak "Przestraszona Bogu". Bo z tego co piszesz niestety niewątpliwie nie zmieniłas się pod każdym względem na plus - Twój stosunek do Pana Boga, jak był zły tak jest.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: ruslana (195.117.121.---)
Data:   2016-07-16 08:14

Módl się o cnotę pokory i pracuj nad nią, bo ona jest konieczna w przyjęciu Woli Bożej. To pycha nie pozwala nam zgodzić się na to co przygotował dla nas Bóg. Musisz pamiętać o tym, że nawet jeśli masz powołanie do małżeństwa, to możesz nie spotkać właściwego kandydata na męża i nigdy nie wyjść za mąż. Tak się czasami zdarza. Ale jeśli będziesz zawsze blisko Boga, to nawet jeśli twoje plany się nie spełnią, to z Nim będziesz szczęśliwa.

Powiem coś z własnego doświadczenia. Ja też kiedyś myślałam, że Bóg nie szanuje mojej wolnej woli i chce mi na siłę narzucić swoją Wolę. Ale Bóg mi pokazał, że tak wcale nie jest, że szanuje moją wolną wolę i mogę sobie wybrać drogę życia, jaką chcę, nawet wbrew Jego Woli.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: MM (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-16 09:57

Droga Przestraszona. Napisałaś, że: "I ta okropna myśl z tyłu głowy, że Bóg, wiedząc, że zawsze wiedziałam, byłam pewna, że chcę założyć rodzinę, zrobi wszystko, żeby do tego nie dopuścić, bo tak sobie zaplanował. Nie chcę przymusowo być w roli, której nie chcę..."

Najprawdopodobniej to zły duch (znając Twoje słabe strony i wiedząc jak Ci na tym zależy) podsuwa Ci Tę myśl, aby odsunąć Cię od Boga. Dlaczego Pan Bóg miałby komukolwiek stawiać na przeszkodzie do małżeństwa skoro sam "wymyślił" małżeństwo? Owszem niektórzy ludzie nie żenią/nie wychodzą za mąż, ale z innych różnych obiektywnych powodów.
Odnośnie woli Bożej: to nie jest tylko coś narzuconego "z zewnątrz", ale wola Boża jest też (działa) wewnątrz nas. Na przykład Twoje dobre pragnienie założenia rodziny też jest wolą Bożą.
Mam wrażenie, że masz bardzo zniekształcony obraz Boga jako małostkowego i wręcz złośliwego. Wg mnie to zły duch Cię straszy, ze możesz nie dostać to czego tak bardzo pragniesz, a tak naprawdę chodzi mu o zniszczenie relacji Twojej do Boga, który jest źródłem wszelkiego Dobra (a więc małżeństwa i rodziny tez, ale przede wszystkim życia wiecznego).
Z drugiej strony sama zbadaj swoje sumienie czy "założenie rodziny" nie stało się jakimś "bożkiem", które jest ważniejsze dla Ciebie np. przestrzegania przykazań.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-16 09:58

Był kiedyś taki film "Bruce Wszechmogący". Bruce narzekał na Boga, że nie daje mu tego, czego chce. No i Bóg dał Bruce'owi całą swoją moc i powiedział mu, ze na jakiś czas on będzie wszechmogący. I co się okazało?
Że jak człowiek zaczyna rządzić po swojemu to wszystko się sypie.

Wola Boża naprawdę jest nieskończenie doskonała. Bóg, który ogarnia wszystko we wszechświecie, stworzył świat i kocha Cię bezgranicznie. Naprawdę myślisz, że może mieć wobec Ciebie jakieś złe plany? Albo nawet może nie jakieś złe, ale po prostu gorsze od Twoich? Naprawdę przestań się bać i zaufaj Bogu! :)
Bóg nigdy nie wyrządzi Ci zła. Nigdy! Nigdy! :)
A jak już jest Ci naprawdę ciężko przyjąć wolę Boga to zrób to co Jezus. Powiedz:

"Ojcze, jeśli chcesz, oddał ode mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!" (Łk 22,42)

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Przestraszona (193.188.199.---)
Data:   2016-07-16 12:06

Nie myślcie sobie mnie źle, proszę. Chodzę do kościoła, nie wyobrażam sobie być niewierzącą, sporo wiem z Biblii, mam za sobą 4 pielgrzymki (jeszcze na studiach; oczywiście w intencji małżeństwa), byłam na mszach o uzdrowienie (bo szukając tej właściwej osoby weszłam na kilka lat w ezoterykę, poza tym jako nastolatka usłyszałam kilka razy od taty w złości, że nikt mnie nie zechce, i będę porzucana - strasznie to przeżywałam i chyba uwierzyłam, bo gdy byłam w związkach, często mi się tamte słowa przypominały), codziennie mówię pacierz, raz lepiej, raz gorzej, wiele razy w ciągu dnia dziękuję Bogu za co, co się akurat udało, w myślach błogosławię napotkane osoby, domy, które odwiedzam też, bo to to jest, moim zdaniem, coś dobrego, co cieszy. Wyrażam Mu też wdzięczność za to, że z zakompleksionej nastolatki z czymś, co dziś uważam za coś w rodzaju depresji, stałam się raczej śmiałą, energiczną kobietą, która cieszy się z życia (może z poprzednich wpisów wynikało, że jestem zgorzkniała i smętna, ale jest zupełnie odwrotnie), ma satysfakcję z relacji z bliskimi i znajomymi oraz przepada za swoją pracą, ma zainteresowania i teraz lubi siebie. Z wolą Bożą to jest u mnie tak, że tylko w tej jednej sprawie się boję, bo zawsze byłam pewna, że moim powołaniem (oprócz tego zawodowego) jest życie w małżeństwie. W innych kwestiach tego lęku nie ma, ani oporu, żeby było inaczej, niż po mojej myśli.
Może uznacie to za tupet, ale modląc się, przypominam Bogu, że moją wolną wolą jest bycie w związku (małżeństwo) i jeśli jest prawdą, że On szanuje wolną wolę człowieka, to moją też w tym względzie uszanuje. I nie wiem już, jak Go prosić o sytuację, w której z tym właściwym się poznamy.
Pozdrawiam wszystkich, którzy mi odpisali, pomodliłam się za Was wczoraj wieczorem. Niech Was Bóg błogosławi:-)

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-16 17:53

Wiadomo że gdy bardzo czegoś chcemy to trudno wyluzować ale może za bardzo się spinasz by kogoś poznać, być w związku przez co te niewypały. Nie wydaje mi się by potrzebne były jakieś sytuacje by poznać kogoś "właściwego" bo można go poznać w każdej sytuacji. Trzeba się w pierwszej kolejności rozejrzeć w około siebie, w pracy, przy realizacji swoich zainteresowań, szepnąć znajomym - ktorzy mają przecież swoich kuzynów, kolegów z pracy znajomych - że chętnie poznamy jakiegoś porządnego mężczyznę. W każdym razie ja nie chcąc poznawać "kogoś" miałam propozycje żebym się zgodziła poznać a to kolegę z pracy, a to kolegę kolegi, kuzyna... A nieznana mi osobiście pani z własnej inicjatywy modliła się o dobrego męża dla mnie. Ludzie są bardzo życzliwi i skłonni do pomocy gdy chodzi o kojarzenie par.
Gdy rozeznawałam swoje powołanie idealny kandydat na męża spadł mi z przysłowiowego nieba (gdybym zamierzała zawrzeć małżeństwo to chyba by mi się nie wymknął;). Jestem przekonana że to Pan Bóg w swojej niepojętej hojności wobec braku jakiejkolwiek aktywności z mojej strony sam mi go podesłał aby zwiększyć wolność mojej decyzji o niezawieraniu małżeństwa.

 Re: Czy Bóg uwzględnia wolną wolę człowieka?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-07-18 05:34

"On szanuje wolną wolę człowieka, to moją też w tym względzie uszanuje. I nie wiem już, jak Go prosić o sytuację, w której z tym właściwym się poznamy"

Wolna wola to trochę inne pojęcie. Może szanuje twoją wolność w wyborze. I wierz mi, nie będzie decydował o twoim stanie cywilnym. Wolna wola dotyczy wyboru zła lub dobra w zakresie przykazań.
Tu poczytaj o wolnej woli: (klik).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: