logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nieodprawienie pokuty
Autor: Gabrysia (---.netcity.pl)
Data:   2016-07-14 20:22

Mam pytanie odnośnie spowiedzi. Czy mogę przystąpić do sakramentu pojednania jeśli nie odprawilam zadanej przy ostaniej spowiedzi pokuty. Ksiądz zadał mi za pokutę uczestnictwo w nabożeństwie majowym, jednak moje zbyt długie odkładanie i zwlekanie oraz wyjazd za granicę pod koniec miesiąca zaskutkowały jej nieodprawieniem. Co powinnam powiedzieć przy konfesjonale? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 Re: Nieodprawienie pokuty
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-14 21:30

Oczywiście, że możesz przystąpić. Nie będziesz przecież czekała cały rok, na maj.

Jak to co powiedzieć? W konfesjonale mówi się zawsze prawdę. Jeśli spowiedź nie była w ostatni dzień maja, to nie odprawiłaś pokuty z własnej winy, a to jest grzechem. Należy się z tego wyspowiadać.

W nabożeństwie majowym teraz nie możesz wziąć udziału, możesz natomiast odmówić litanię, a tym samym okazać Bogu, że chciałabyś to naprawić. Wynika to przecież z żalu za grzechy i postanowienia poprawy. W konfesjonale i tak trzeba o tym powiedzieć, ale Bogu przez to okażesz więcej miłości.

 Re: Nieodprawienie pokuty
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-14 21:41

"Co powinnam powiedzieć przy konfesjonale?"
Prawdę.
Bodajże dwukrotnie zdarzyło mi się że nie mogłam odprawić pokuty dokładnie w sposób określony przez spowiednika. Każdorazowo robiłam to co najbardziej zbliżone do pokuty a przy spowiedzi wyjaśniałam że jako pokutę miałam to i to a zrobiłam tak i tak aby spowiednik sam ocenił czy ją odprawiłam. W takim przypadku jak Twój chyba odmówiłabym litanię loretańską samodzielnie a uczestniczyłabym w nabożeństwie ku czci Matki Bożej odprawianym w kościele takim jakie byłoby mi dostępne (np. Godzinki czy Różaniec są przez cały rok).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: