logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę się wyrzec zła w imieniu zmarłych?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-09-14 20:08

Wiadomo, że my - żyjący tu na ziemi - świadomie możemy się wyrzec szatana, grzechu, zła.
A czy możemy to czynić też w imieniu zmarłych, którzy chcieliby to zrobić? Czy w ten sposób możemy im pomagać?

 Re: Czy mogę się wyrzec zła w imieniu zmarłych?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-09-14 22:49

Wyrzekanie się czegoś jest sprawą osobistą. Nie da się wyrzec za kogoś :) Za zmarłych warto się modlić o zbawienie i Życie Wieczne. To jeden z uczynków miłosiernych względem duszy :)
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas :)

 Re: Czy mogę się wyrzec zła w imieniu zmarłych?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-09-14 23:32

Raczej nie. Oni już wybrali. Albo są w piekle, bo nie chcieli się wyrzec szatana. Stamtąd ich nie wyciągniesz. Albo są w niebie - wybierając Boga, a nie szatana. Albo są w czyśćcu - to znaczy, że też wybrali Boga, tyle że dość późno i muszą odpokutować (oczyścić się). Można im pomóc "szybciej" stamtąd wyjść, "krócej" przebywać, mniej cierpieć (nie znamy na pewno rodzaju i czasu cierpienia, które w pewnym sensie jest już poza czasem, a trochę w czasie, bo przecież się kończy. Ale oni też już wybrali w chwili śmierci. Wybrali Boga. Grzechu, zła, nie mogą już czynić. W ich decyzji nie może już być zmiany.

Chyba że rozmawiamy o ponadczasowej modlitwie, o której Bóg wcześniej wiedział, że nastąpi. Ale i wtedy nie możemy mówić o "wyrzeczeniu się" w czyimś imieniu. Możemy jedynie modlić się, aby tak zrobili najpóźniej w chwili śmierci. Człowiek jest wolny, więc nie możemy za nikogo podjąć decyzji o jego życiu. Możemy najwyżej prosić Boga o szczególną pomoc i w tej intencji składać ofiary.

 Re: Czy mogę się wyrzec zła w imieniu zmarłych?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2016-09-14 23:34

Za zmarłych powinniśmy zawsze modlić się, by dobry Bóg im przebaczył i przyjął do Siebie - to chrześcijański obowiązek i nic innego za nich na tym świecie zrobić nie możemy.
Tylko skąd wiesz, że oni chcieliby się wyrzec szatana, grzechu i zła, skoro tego nie uczynili przed śmiercią; bo co, bo nie zdążyli? Sprawa dyskusyjna. Może tak, może nie. Tego przecież tak do końca też nie wiemy. Wiadomo jednak, ze po śmierci niczego już dobrego nie uczynią. Za późno.
To ostrzeżenie na przyszłość: "Memento mori".
Każdy żyje na swój własny rachunek i osobiście odpowie przed Bogiem. Nikt nas w tym nie wyręczy. Dlatego musi być przygotowany, gotowy w każdej chwili, nawet na nagłą i niespodziewaną śmierć. Jednak wielu ludzi ten fakt często bagatelizuje i odchodzi z tego świata w ciężkich grzechach śmiertelnych.... Biblia przypomina nam o gotowości.

Z Bogiem

 Re: Czy mogę się wyrzec zła w imieniu zmarłych?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2016-09-15 10:39

Ale jaki to ma sens? Wyrzekanie się zła nie polega na deklaracji "wyrzekam się" - choć jest to częścią wielu obrzędów. Wyrzekanie się zła polega na tym, że go nie czynimy. Cóż przyjdzie z naszej deklaracji, jeśli cała rzecz zatrzyma się na słowach?
W jaki sposób chciałabyś nie czynić zła w imieniu drugiego człowieka (obojętnie, czy żyjącego, czy nie)?

 Re: Czy mogę się wyrzec zła w imieniu zmarłych?
Autor: Jan (---.play-internet.pl)
Data:   2016-09-15 10:49

Pismo św ani Tradycja nie zna takiego pojęcia. Oczywoście zrobić możesz wszystko, ale Bóg uczy że jest jedno życie (i wtedy można się wyrzec zła albo opowiedzieć po stronie dobra) a potem sąd i tyle.

Poczytaj Hbr 9,27.
Oraz Ewangelię św. Łukasza 16, 19-31:

Jezus powiedział: A był pewien człowiek bogaty, który się przyodziewał w szkarłatne szaty i kosztowne tkaniny i co dzień wystawnie ucztował. Był też pewien żebrak, imieniem Łazarz, który leżał u jego wrót owrzodziały. I pragnął nasycić się odpadkami ze stołu bogacza, a tymczasem psy przychodziły i lizały jego rany. I stało się, że umarł żebrak, i zanieśli go aniołowie na łono Abrahamowe; umarł też bogacz i został pochowany.

A gdy w krainie umarłych cierpiał męki i podniósł oczy swoje, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. Wtedy zawołał i rzekł: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, aby umoczył koniec palca swego w wodzie i ochłodził mi język, bo męki cierpię w tym płomieniu.

Abraham zaś rzekł: Synu, pomnij, że dobro swoje otrzymałeś za swego życia, podobnie jak Łazarz zło; teraz on tutaj doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. I poza tym wszystkim między nami a wami rozciąga się wielka przepaść, aby ci, którzy chcą stąd do was przejść, nie mogli, ani też stamtąd do nas nie mogli się przeprawić.

I rzekł: Proszę cię więc, ojcze, abyś go posłał do domu ojca mego. Mam bowiem pięciu braci, niechaj złoży świadectwo wobec nich, aby i inni nie przyszli na to miejsce męki.

Rzekł mu Abraham: Mają Mojżesza i proroków, niechże ich słuchają.

A on rzekł: Nie, ojcze Abrahamie, ale jeśli kto z umarłych pójdzie do nich, upamiętają się.

I odrzekł mu: Jeśli Mojżesza i proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, też nie uwierzą.

 Re: Czy mogę się wyrzec zła w imieniu zmarłych?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-09-15 11:37

Nie możesz się wyrzec szatana, grzechu i zła w imieniu zmarłych. Za zmarłych można zamawiać Msze /również tzw. gregorianki/ i zyskiwać odpusty. Tu masz szczegóły:

KKK 1032 Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, której mówi już Pismo święte: "Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną (Por. Sobór Lyoński II: DS 856), by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych:

Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy (Św. Jan Chryzostom, Homiliae in primam ad Corinthios, 41, 5: PG 61, 594-595. Por. Hi 1, 5).

KKK 1055 Wierząc w "komunię świętych", Kościół poleca zmarłych miłosierdziu Bożemu i ofiaruje im pomoce, szczególnie Ofiarę eucharystyczną

 Re: Czy mogę się wyrzec zła w imieniu zmarłych?
Autor: ^^^^^^^^^^^~~~~~~ (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2016-09-19 15:12

Tak, ale tylko jako mormonka.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: