logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: Luply (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-09-18 12:41

Szczęść Boże,
Wczoraj zacząłem czytać komedię "Don Camillo". Jest ona o księdzu, który rozmawia z Jezusem z krzyża na ołtarzu oraz o Peppone, komuniście. Często pojawia się tam imię Jezus lub Maryja i wiele śmiesznych scen. Czy czytanie komedii z udziałem Jezusa nie jest grzechem? (Została mi ona polecona przez diakona z mojej rodziny)

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: Be (---.play-internet.pl)
Data:   2016-09-18 14:10

Jeżeli jest obrazoburcza, to nie czytaj.

A Biblię czytasz?

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-09-18 15:14

Samo wykorzystywanie Imienia Pańskiego w tekście literackim nie jest jeszcze bluźnierstwem. Istotny jest kontekst, który może ośmieszać naszego Pana, bądź nie. Równie ważne jest Twoje własne nastawienie. Jeśli czytasz po prostu jakąś książkę, ale nie utożsamiasz się z poglądami, jakie są w niej przedstawione, to raczej nie można mówić o Twojej odpowiedzialności. Inną kwestią jest, że jeśli w trakcie czytania jakiejś książki natrafisz na fragmenty, z którymi nie jesteś w stanie się zgodzić, zawsze możesz po prostu odłożyć ją na półkę/sprzedać/oddać osobie, od której ją pożyczyłeś. Ty jednak czytasz ją nadal (skoro znasz już "wiele śmiesznych scen" w niej opisanych). Dlaczego? Odpowiedz sobie sam.

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: panna.s (---.catv.broadband.hu)
Data:   2016-09-18 18:23

Nie, nie jest grzechem.

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2016-09-18 20:11

Jest wiele śmiesznych scen. A każdy odcinek, z tego co pamiętam, kończył się czymś dobrym, np. młoda kuzynka księdza zaczęła chodzić do kościoła.

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: Katarzyna (---.play-internet.pl)
Data:   2016-09-18 20:43

Uwielbiam Don Camilla. Co w tych historyjkach jest obrazoburczego?

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: ^^^^^^^^^^^~~~~~~ (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2016-09-19 15:11

Kościół katolicki nie zakazuje czytania książek, zwłaszcza religijnych. (Oczywiście do czytania niektórych pozycji trzeba mieć przygotowanie, inaczej mogą wyrządzić krzywdę; do Don Camilla nie trzeba).

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: O. Jan, omi (65.95.205.---)
Data:   2016-09-20 04:34

Przed 32 laty, gdy jeszcze byłem na Madagaskarze, ksiądz prowadzący trzydniowy kurs dla katechetów wykupił dla uczestników kursu oraz sióstr i braci zakonnych bilety na wyświetlany wówczas w miejskim kinie film o Don Camillo. Smieliśmy się wszyscy, chociaż była np. scena jazdy na wrotkach w kościele, trójka wpadła do konfesjonału, niespodziewany przyjazd biskupa, który wszedłszy do kościoła zobaczył księdza Camillo na wrotkach... W drodze do sali parafialnej rozmawialiśmy o filmie, ale to nie umniejszyło szacunku dla tego, co święte. Dyskusja przyniosła pozytywne owoce.
Czasami w realu można więcej znieważyć to, co święte. Nie zapomnę Mszy Swiętej w Toronto z okazji sześćdziesiątej rocznicy utworzenia parafii. Koncelebrowałem. Widziałem, jak fotoreporterzy przeszkadzali w modlitwie wciąż się kręcąc pomiędzy modlącymi się, rozsuwając długimi obiektywami głowy ministrantów, a artyści nie dali okazji do śpiewania wiernym. Krótko potem miałem Mszę Swiętą w pięćdziesiątą rocznicę kapłaństwa. Było bez kamer, bez zdjęć, bez oklasków, bez śpiewów chóralnych, a życzenia były mi składane po Mszy Swiętej na sali parafialnej, Nie znalazł mojego uznania parafianin, który ukrytą kamerą filmował z chóru, Spiewano pieśni wybrane przeze mnie dobrze znane parafianom.
Jest czas na śmiech, jest czas na powagę. Przeczytałem kilka tomów opowiadań o Don Camillo będąc na Madagaskarze, nasunęło mi się wiele refleksji - pozytywnych

Szczęść Boże

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: B. (---.96.198.91.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-09-20 18:18

W książce o której piszesz rozmowy księdza Don Camillo z Panem Jezusem to jakby rozmowy tego księdza ze swoim sumieniem ukształtowanym przez Jezusa. Jest cała seria książek o Don Camillu i Peppone. To beletrystyka, autor nie był teologiem, dlatego przy czytaniu tych książkowych wypowiedzi przypisanych Panu Jezusowi trzeba mieć "swój rozum". Ale myślę, że książki te możesz spokojnie czytać. Autor starał się po swojemu umacniać chrześcijaństwo u czytelników i jednocześnie dać radość i uśmiech.
Jest też film, w którym Don Camilla grał Fernandel, np. tu:

https://www.youtube.com/watch?v=lkxEZvaiK1Q
https://www.youtube.com/watch?v=i89V7Y3hh8E

Miłej lektury. Pozdrawiam.

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: Luply (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-09-21 12:05

Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jako podziękowanie ofiaruję za Was przez 8 dni litanię do Serca Jezusowego, każdego dnia za jedną osobę.
Bóg zapłać.

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: O. Jan, omi (65.95.205.---)
Data:   2016-09-22 03:24

Piękny i potrzebny prezent. Dziękuję!

Szczęść Boże!
O. Jan, omi

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: Estera (31.25.249.---)
Data:   2016-09-22 10:55

Luply - tego się nie spodziewałam, dziękuję serdecznie

 Re: Czy można czytać 'Don Camillo'?
Autor: B. (---.96.200.62.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-09-22 15:00

Również bardzo dziękuję :)
Niech Cię Pan Bóg prowadzi i błogosławi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: