logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kpł 21, 17-20. Wytłumaczy mi to ktoś?
Autor: Marek (---.tkk.pl)
Data:   2016-09-24 22:05

17. Tak mów do Aarona: Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga.
18. Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać - ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka,
19. ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę,
20. ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami kpł 21 .tam jeszcze było o gwałcicielach ale to już wiem dlaczego.... Wytłumaczy mi to ktoś?

 Re: Kpł 21, 17-20. Wytłumaczy mi to ktoś?
Autor: B. (---.96.200.84.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-09-25 03:15

Przytoczone przez Ciebie słowa dotyczą tylko kapłanów Starego Testamentu. Kapłaństwo było dziedziczne, kapłani pochodzili tylko z rodu pierwszego kapłana Aarona (brata Mojżesza). Dlatego jest napisane, jak cytujesz "17. Tak mów do Aarona: Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń (...)".

O dziedziczeniu starotestamentalnego kapłaństwa mówią słowa:
"Ty zaś rozkaż bratu twemu Aaronowi i jego synom, wybranym spośród Izraelitów, zbliżyć się do ciebie, aby Mi służyli jako kapłani: Aaron i Nadab, Abihu, Elezar i Itamar, synowie Aarona" Wj 28,1.
Dziedziczenie kapłaństwa potwierdzają słowa. jakie o synach Aarona i ich potomkach Bóg powiedział przez Mojżesza także dalej:
"Potem namaścisz ich, jak namaściłeś ich ojca, aby Mi służyli jako kapłani. Przez to zaś namaszczenie przetrwa kapłaństwo w ich pokoleniach na wieki." Wj 40,15

A więc to co przytoczyłeś dotyczy kapłanów Starego Testamentu. Kapłan miał być bez skazy. A co miał robić potomek Aarona, który miał skazę? Z czego miał żyć? Przecież kapłani i lewici nie mieli ziemi pośród Izraela, ich dziedzictwem był Pan, Bóg. Kapłani żywili się z ofiar przynoszonych przez Izraelitów. Prawo mojżeszowe ściśle określało m.in., jakie części ofiarnego zwierzęcia kapłani powinni spalić, a jakie części przeznaczone były dla nich, do spożycia. Okazuje się, że Bóg zadbał i o tych mężczyzn z rodu Aarona, którzy nie mogli pełnić funkcji kapłańskich (mieli skazę) - mogli oni jeść z ofiar świętych, a nawet z najświętszych:
"21 Żaden z potomków kapłana Aarona, mający jakąś skazę, nie będzie się zbliżał, aby złożyć spalaną ofiarę Panu. On ma skazę - nie będzie się zbliżał, aby ofiarować pokarm swego Boga. 22 Jednakże wolno mu jeść pokarm swego Boga, zarówno święty, jak i najświętszy. 23 Tylko nie będzie podchodził do zasłony i nie będzie się zbliżał do ołtarza, bo ma skazę (...)." Kpł 21,21-23

Komentarz w Biblii poznańskiej do tego fragmentu jest następujący:
"17-21. Por. 22,22-25 oraz Pwt 23,2. Normalny wygląd i stan ciała uchodzi za gwarancję i symbol zdrowia moralnego danego człowieka. Pewne ułomności cielesne utrudniają zresztą dokładne i godne wykonywanie funkcji liturgicznych. Podane w tym tekście ułomności cielesne mogą stanowić również przeszkodę do święceń kapłańskich w Kościele katolickim — wg kanonu 1029 Kodeksu Prawa Kanonicznego."
Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: