logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Pawel (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2016-10-15 03:09

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica.

Mam pewien problem, ktory nie do konca wiem jak roziwac. Chodzi o moja ostatnia spowiedz. Przed kazda spowiedzia przygotowuje sie w spokoju. Tzn robie sobie rachunek sumienia spisujac grzechy w notesie. Robie tak bo zawuwazylem ze gdy emocje sie pojawia przy spowiedzi to latwiej zebrac mysli i nie zgubic zadanego z grzechow, niczego nie zapomniec. Robie tak od dawna i nigdy nie mialem problemow podczas spowiedzi z uzywaniem takiej listy-sciagawki. Nawet spowiednicy chwalili mnie, ze sie tak dobrze przygotowalem, ze nie kazdy tak robi, itd. Traktowalem to jako znak od Pana Jezusa, ze wszystko robie tak jak nalezy. Ostatnio jednak w moim kosciele byl nowy spowiednik, ktoremu chyba jakos nie do konca to moja forma spowiadania sie spodobala albo ja czegos nie zrozumialem. Przy rozgrzeszeniu jako pokute spowiednik zadal mi zeby przy nastepnym rachunku sumienia przygotowal sobie liste swoich dobrych uczynkow!? i wowczas moja lista grzechow bedzie wygladala inaczej.... Nie wiem o co chodzi. "Co ma wyglac inaczej"? Czy to zle ze sie dokladnie spowiadam? Nie zauwazylem zeby to trwalo dluzej niz u innych osob. W koncu przez spowiednika mowi do nas Pan Jezus. Jak mam rozumiec taka pokute? Gdzie robie blad?

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-10-15 08:00

Może np. zestawiając Twój wiek oraz spis grzechów spowiednik uznał że jest możliwe że cedzisz komary a połykasz wielbłądy - napomnienie np. z Łk 11,42: "Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą.Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie opuszczać.".
Druga możliwość - "Kto zaś umie dobrze czynić, a nie czyni, grzeszy" - Jk 4, 17. Jeśli Twój lista dobrych uczynków bylaby uboga to niewykluczone że poszerzylaby się lista grzechów zaniechania.
Może też byc tak że zmiana sposobu rachunku sumieni na taki który moze pomóc zobaczyć Boże działanie w naszym życiu ma służyć temu byś inaczej zobaczył Boga (np. nie jako księgowego który skrzętnie rozlicza ale Ojca który się troszczy), siebie i bliźnich (np.ze masz dobre serce, albo że skoro jako komuś pomagasz to znaczy że i Ty jako człowiek nie jesteś samowystarczalny).
To tylko sugestie, bo możliwości jest wiele. Szkoda że nie dopytałeś spowiednika. Teraz proś Ducha Świętego by to rozjasnił i ogólnie przemadlaj to aż zrozumiesz w czym jest błąd.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-10-15 08:41

Mi to się wydaje, że spowiednik jest z tych, co chcą, żeby dostrzegać w sobie nie tylko zło, ale i dobro. Nie wiem, czy wtedy lista twoich grzechów będzie wyglądać inaczej. Być może, jeśli masz problemy na przykład z poczuciem własnej wartości.

A być może jest tak, że to sam ksiądz ma ze sobą (i swoim poczuciem wartości) problemy, i takie widzi u wszystkich innych, i zamiast sam iść na terapię, to wszystkim terapię w najtańszym (i niekoniecznie słusznym) wydaniu funduje. Znam takiego, nie chodzę do niego do spowiedzi, w końcu mam wybór. Ty chyba też.

Nie każde słowo od spowiednika jest bezpośrednim przekazem od Pana Jezusa. Spowiednik może działać (i często działa) jako narzędzie Boże, ale zdarza się, że wpycha sam siebie jako wspomniane narzędzie. Bo wie lepiej.

Nie ma w Kościele dogmatu o nieomylności spowiednika. Trzeba zawsze wziąć pod uwagę to, co mówi spowiednik, tak. Ale w razie wątpliwości nie zasłaniać go Panem Jezusem, tylko iść do drugiego, trzeciego spowiednika i spytać. Jeśli dwaj-trzej powiedzą to samo, pewnie mają rację.

Inną kwestią jest kierownictwo duchowe i spowiednik stały, chociaż i tu zdarzają się nadużycia. Nawet spowiednik stały nie jest Panem Jezusem, tak?

Pozdrawiam.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Aquilka (---.free.aero2.net.pl)
Data:   2016-10-15 09:26

Obawiam się, że nikt z nas nie będzie mógł Ci odpowiedzieć na to pytanie, bo nikt z nas nie słyszał Twojej spowiedzi, a nawet gdyby to obowiązuje go tajemnica. O to możesz pytać tylko w momencie spowiedzi konkretnego spowiednika.

Myślę, że na chwilę obecną jedyne co powinieneś zrobić to zastosować się do wskazówek spowiednika. Nie pytaj, tylko zrób to, a może sam znajdziesz odpowiedź.

Życzę powodzenia.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: 7218 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-10-15 10:04

Zrób tą listę a zobaczysz gdzie robisz błąd :)

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-10-15 11:02

Spokojnie. Proszę spełnić prośbę spowiednika. Wie, co robi. Metoda zaczynania rachunku sumienia od dobra ma długą tradycję w Kościele. Pozwala dojrzeć całą prawdę o sobie, a nie tylko tę negatywną, grzeszną stronę. Dzięki "jasnej stronie" można też poznać siebie i uwielbić Pana Boga za to, co dobrego - przecież dzięki Niemu, a nie tylko o własnych siłach - czynimy. Z Twojej wypowiedzi nie wynika, jakoby zabroniono Ci robienia "listy grzechów" - nie napisałeś tego. Prawdopodobnie spowiednik dostrzegł, jak mocno koncentrujesz się na grzechach i uznał, że przyda się poszukać w Tobie i dobra. I to Tobie polecił te poszukiwania, zadając to jako pokutę.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: ika (---.starachowice.vectranet.pl)
Data:   2016-10-15 11:11

Pawle,
Spróbuj zrobić tak, jak powiedział spowiednik i zobacz, co z tego wyniknie.
Może dzięki temu będziesz swój rachunek sumienia robił lepiej? Być może nie chodzi o to, ze robisz go źle. Jeśli robisz coś dobrze przez dłuższy czas, to kiedyś przychodzi czas na zmiany - żeby robić to lepiej. Opanowałeś jedną umiejętność, czas na następne. Pozdrawiam.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Kasia (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-10-15 12:24

Moim zdaniem wspaniale, że tak dokładnie przygotowujesz się do spowiedzi. Wydaje mi się jednak, że tak jak chyba większość wierzących zapominasz o tym co jest najważniejsze. Trzeba pamiętać, że Chrystus jasno powiedział, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości (Mt 22, 34-40). Może spowiednikowi po prostu chodziło o to, abyś zdał sobie z tego sprawę, że nie chodzi w naszym życiu tylko o to, aby jak najmniej grzeszyć, ale przed wszystkim o miłowanie bliźnich i Boga, a to przejawia się np. w dobrych uczynkach. Przy okazji następnego rachunku sumienia radzę też zwrócić uwagę nie tylko na to co złego zrobiłeś, ale też na to czego dobrego nie zrobiłeś np. z lenistwa.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-10-15 13:15

Najkrócej da się to wytłumaczyć tak, że im dłuższa byłaby pierwsza lista, tym krótsza stałaby się (przynajmniej teoretycznie) ta druga. Bo im więcej dobra czynisz w życiu, tym mniej masz czasu i chęci, aby myśleć o grzechu. Poza tym taka lista byłaby dla Ciebie samego namacalnym dowodem poprawy, o ile uzupełniałbyś ją szczerze.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: jk (---.27.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-10-15 19:43

Tak, spowiednikiem posługuje się Pan Jezus. Nie wiem jednak czy zawsze każde słowo należy przyjmować jak słowa Pana Jezusa, bo ksiądz jak zwyczajny człowiek może nas po prostu nie zrozumieć. Nie mniej jednak nie oznacza to, że nie jest On narzędziem Pana Boga i jeśli się zastanowisz nad ta sytuacją z Panem Bogiem to znajdziesz odpowiedź. Nikt Ci tej odpowiedzi nie da, ponieważ to Twoje życie, Twoje sumienie, więc szukaj odpowiedzi w sobie, najlepiej przed najświetniejszym sakramentem. Czytaj też dużo o miłosierdziu Bożym, polecam stronę www.faustyna.pl. I pamiętaj, że na spowiedzi nie liczy się aż tak bardzo dokładne wyznanie grzechów, najważniejsze jest wiedzieć w czym konkretnie się zawiniło, jaka obecnie słabość czy grzech nie podoba się Panu Bogu w moim życiu. Kolejnym warunkiem dobrej spowiedzi jest żal za grzechy, postanowienie poprawy, wyznanie tego grzechu oraz co najważniejsze, a wielu o tym zapomina ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA GRZECHY BOGU I BLIŹNIEMU. W życiu najważniejsza jest miłość i pokora, to dla Boga ma największe znaczenie, a nie skrupulatne wypełnianie przepisów prawa w tym też skrupulatna spowiedź. Nie oznacza to braku czujności, bo czasami mała rzecz może się wydawać nieważna, a właśnie to ona jest kluczem do wszystkiego i tak człowiek nie zwraca uwagi na małe rzeczy, a później się okazuje, że cofa się do tyłu zamiast postępować na przód. Trzymanie się zasad i reguł chociażby życia codziennego, jest szczególnie ważne kiedy człowiek przeżywa jakiś kryzys, nie trzymając się zasad człowiek może zejść na manowce. Ale chyba rozumiesz różnice między zasadami, regułami, a faryzejskim wypełnianiem prawa tak aby to tylko zewnętrzna strona misy została czysta.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Kuba (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-10-15 20:46

Może za bardzo doszukujesz się błędów. Fakt że coś się zmieniło nie oznacza wcale że na skutek błędów. Dokładne spowiadanie się oczywiście jest dobre bo masz możliwość przypomnienia sobie w czym popełniałeś błędy a nie tylko bezmyślnego przeproszenia. Nikt ci nie odpowie dlaczego to zrobił. Jeżeli chcesz bardzo wiedzieć to spytaj się właśnie jego ponieważ myślę że nikt inny na to pytanie trafnie ci nie odpowie

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-10-15 21:38

Przepraszam cię, ale gdybym ja mojemu spowiednikowi przedstawiła listę grzechów spisanych na kartce, to by umarł ze śmiechu. Ty celebrujesz swoje grzechy i dlatego ten bardzo mądry nowy spowiednik kazał ci przygotować listę dobrych uczynków. Jak masz czas rozpamiętywać swoje grzechy i spisywać je, poprawiać spis i uzupełniać, to może pomyśl, żeby nie grzeszyć lub robić dobre uczynki, bo chrześcijaństwo polega na miłości bliźniego, a nie na rozliczaniu się z błędów, kiedy się nie wie, na czym ono polega. No bo jak wtedy wiesz, ze to błędy?

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: arte (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-10-16 12:14

Posłuchaj spowiednika. Poza tym poczytaj o ignacjańskim rachunku sumienia (klik). Pierwszy jego punkt mówi właśnie o tym aby podziękować Bogu za otrzymane dobrodziejstwa. Te dobrodziejstwa to przecież też dobre uczynki, które udało Ci się zrealizować dzięki Bożej łasce. To działanie dobrego Boga w Twoim życiu, które przemienia Ciebie ale też innych wokół Ciebie. Nie widzę niczego dziwnego w tej pokucie, widzę natomiast że najwyraźniej trafiłeś na mądrego spowiednika.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Pani T. (---.146.67.162.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-10-17 14:16

Dobry rachunek sumienia obejmuje:
- zło, które popełniliśmy myślą, słowem lub uczynkiem
- dobro, które zaniedbaliśmy, a przez to nie mogło się ono dokonać
- dobro, które się dokonało w naszym życiu
Za dwa pierwsze Pana Boga przepraszamy, a za trzecie dziękujemy. Przy spowiedzi wyznajemy jedynie dwa pierwsze, trzecie - czasami przy spowiedzi generalnej.

Widzenie tylko swego zła wprawia człowieka w rozpacz, a tylko dobra - w pychę. Dlatego zaleca się, aby człowiek, badając swe sumienie, zauważał zło i wyznawał je jako swoją winę, ale również by dziękował Bogu za wszelkie dobro, które się mogło dokonać dzięki łasce.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Iwona (217.173.194.---)
Data:   2016-10-19 08:54

Anno chyba trochę przesadziłaś ze swoją odpowiedzią. Jeśli Twój spowiednik "umarłby ze śmiechu" widząc taką kartkę to znaczy, że nie potraktowałaby Twojej spowiedzi poważnie? Każdy wybiera taką formę spowiedzi jaka mu odpowiada. Ja również spisuję sobie swoje grzechy na kartce (teraz robi też tak mój mąż i nastoletnia córka). I robię to w dniu spowiedzi, w czasie rachunku sumienia. Tak mi jest łatwiej ponieważ jak nie mam takiej ściągawki to zawsze coś zapomnę powiedzieć. Nie wiem z czego to wynika, tak po prostu mam. I nie jest to na pewno z powodu byle jakiego przygotowania. Chyba bardziej z emocji. Tak wiem, że trzeba podchodzić do spowiednika z ufnością, bez strachu. Ja niestety jestem zawsze lekko spięta i tego nie zmienię, bo nie potrafię. Po co mam się stresować odchodząc od konfesjonału, wyrzucając sobie, że znowu coś pominęłam. Po spowiedzi powinnam być spokojna, a nie myśleć o tym co zapomniałam powiedzieć. Od czasu jak mam kartkę moje spowiedzi są takie jak powinny być.
Uważam, że pochopnie napisałaś, że to celebracja grzechów. Paweł nie napisał, że notuje je codziennie. Robi to w czasie rachunku sumienia więc podejrzewam, że u Niego to wygląda dokładnie tak samo jak u mnie. Biorę książeczkę, czytam rachunek sumienia i spisuję to co mi "uwiera na sercu". Później jeszcze odnoszę się do "mojej codzienności, bo wiadomo gotowe pytania są tylko dla nas podpowiedzią.

Pawle, jak najbardziej popieram taką formę spowiedzi. Robię tak i mi wychodzi to na dobre ;). Jeśli chodzi o Twoje pytanie, to w zasadzie padły już odpowiedzi więc nic nie muszę dopisywać, bo zgadzam się z przedmówcami.

 Re: Lista dobrych uczynków jako pokuta.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2016-10-20 02:57

Pawle, gdybym była na Twoim miejscu, starałabym się otrzymać odpowiedź z pierwszej ręki. Poprosiłabym tego kapłana o wyjaśnienia przy kolejnej spowiedzi. Chyba że podczas tej pierwszej wychwyciłabym w jego głosie drwinę (vide post Anny). Wtedy byłby u mnie przekreślony jako spowiednik.

Myślę, że powinniśmy się starać, żeby sakrament pojednania stawał się coraz bardziej dojrzały, podobnie jak dojrzewa nasza wiara. Jedno z drugim powinno iść w parze. Nie warto ani kurczowo trzymać się starych przyzwyczajeń, ani na siłę czegoś zmienić. (Nie namawiam Cię bynajmniej do nieodprawienia pokuty ;)) ) Trzeba stopniowo nabrać wewnętrznego przekonania, że nieco inna forma spowiedzi lepiej może nam służyć. I odważyć się pójść tą drogą.

Napisałeś, że kartka pomaga Ci "nie zgubic zadanego z grzechow, niczego nie zapomniec". A co takiego by się stało, gdybyś któregoś zapomniał? Czy wierzysz, że spowiednik rozgrzesza Cię ze wszystkich grzechów, za które szczerze żałujesz, łącznie z zapomnianymi? Czy wierzysz, że grzechy lekkie mogą być również odpuszczone na drodze pozasakramentalnej? Czy wiesz, że tylko zapomniane ciężkie grzechy masz obowiązek wyznać na następnej spowiedzi? Czy spowiadając się regularnie, zapomniałeś kiedykolwiek o grzechu ciężkim? Pomyśl, co jest powodem, że tak bardzo Ci zależy na niezapomnieniu żadnego grzechu.

Czy Twój rachunek sumienia jest modlitwą? Czy może jego podstawą jest czytanie pytań z książeczki i spisywanie odpowiedzi na kartce? Zastanów się, czy to notowanie grzechów i czytanie ich w konfesjonale rzeczywiście pomaga Ci w nawróceniu czy jedynie ułatwia spowiedź. Na czym Ci bardziej zależy? Co jest Twoim głównym celem? (Nie proszę o odpowiedzi na forum).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: