logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Pawel (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2016-10-26 06:04

Jestem Chrzestnym nastoletniej siostrzenicy, ktora odrzucila Pana Boga i wiare katolicka. Dziewczyna zyje we wlasnym swiecie gier komputerowych, gadgetow elektronicznych i zainteresowan artystycznych. Dobrze sie uczy ale jej dobre wyniki przekladaja sie na pyche i zarozumialosc wobec innych. Rodzice nie potrafia sobie z nia poradzic. Wszyscy lacznie ze mna za nia sie modla. Akurat tak sie sklada ze musze kupic jej prezent na swieta Bozego Narodzenia (mamy kontakt tylko listowny). Najchetniej wyslalbym cos co do wiary zbliza np. poswiecony medalik albo Biblie ale rodzina juz ostrzegla mnie ze tego typu prezenty w najlepszym przypadku zostana odrzucone a w najgorszym wyrzucone na smieci. Wiec jakis prezent z wiazny z wiara chyba odpada. Z drugiej strony nie chce kupowac jej czegos co przyczyni sie lub pogorszy jej obecne zachowanie. Moze nie powinienem nieczgo jej prezentowac? Glupio tak strasznie bo zawsze w BN o wszystkich w rodzinie sie pamieta.
Czy macie jakies pomysly?

Z panem Bogiem

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-10-26 13:02

Najlepiej wyślij jej rodzicom pieniądze, zaznaczając, że mają one być przeznaczone na prezent dla niej. Oni będą wiedzieli, co jej kupić. Ty zaś po prostu się za nią pomódl, bo to lepszy prezent dla osoby pogubionej w sprawach wiary, niż dobra materialne.

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-10-26 13:40

To, co jest związane z wiara, niekoniecznie trzeba przedstawiać jako związane z wiarą. Twoja siostrzenica wprawdzie odrzuciła Boga i uznajmy to za fakt, ale żyje w kulturze, której odrzucić się nie da, jeśli się chce rozumieć otaczający świat. Takie pojęcia jak potop, wieża Babel, Kainowy grzech, Ziemia Obiecana, Dekalog, Dawid i Goliat, sodomia, itd. są związane z Biblią, ale używane w potocznym języku jako określenia tłumaczące rozmaite zjawiska na zasadzie odwołania się. Kup audiobook " Pismo Święte Starego Testamentu" /zostawmy na razie Nowy jako za bardzo nachalny, skoro odrzuca wiarę katolicką/, zaklej napis "Wiara rodzi się ze słuchania", naklej w to miejsce "Wiedza rodzi się ze słuchania", i daj jej to. Jeśli naprawdę jest chłonna, sięgnie kiedyś po to nagranie, chociaż się do tego nie przyzna. Drugą stronę okładki sześciu płyt możesz zakleić jakaś reprodukcją obrazu znanego malarza o tematyce starotestamentalnej. Myślę, ze wśród współczesnych, odpowiadających jej gustom artystycznym, tez się taka znajdzie.
Nie należy nawracać jej na silę, bo to rodzi bunt. Młodzi uciekają od wiary, bo nie odbierają jej jako źródła siły tak potrzebnej do przeżycia we współczesnym świecie. Sami jesteśmy temu winni, bo ciągle obiektem naszego kultu czynimy Jezusa cierpiącego zamiast Zmartwychwstałego. Pamiętamy o jego pokorze, zapominając o sile, itd. Próbujemy ich formować wg takich wzorców dla własnego świętego spokoju i zabijamy w nich pragnienie szukania Boga. Może Stary Testament pomoże...

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Róża (---.146.89.19.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-10-26 14:08

Pawle, a czy Twoja chrześnica lubi czytać? Jeśli tak, to może dać jej w prezencie jakąś dobrą książkę? Taką, w której dobro jest widocznie większe od zła. Może Musierowicz? ("Opium w rosole", "Musierowicz na gwiazdkę"?) Co do gier komputerowych, to była kiedyś gra "Ja Jestem". Do kupienia online na http://www.sklep.luxveritatis.pl/product-pol-1349-Ja-Jestem-GRA-na-PC.html
Jeśli dziewczyna ma 13-14 lat, to myślę, że ta gra może się jej spodobać, bo to już nastolatka, ale dziecko jeszcze. Może któraś z nowszych płyt Arki Noego - "Pan Krakers" lub "Petarda" z mądrymi tekstami z przesłaniem? Na razie tyle przychodzi mi do głowy. Szczęść Boże.

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-10-26 14:21

Pawle, zerwanie z tradycją obdarowania prezentem chyba nie jest dobrym pomysłem w takim momencie życia chrześnicy. Mogłaby to postrzegać jako formę kary. Piszesz, że ma zainteresowana artystyczne więc jest osobą wrażliwą.
Może coś co w tę wrażliwość trafi ale wymagałoby Twojego pewnego wysiłku. Przyszedł mi pomysł byś napisał mały tomik z krótkimi fragmentami Pisma Świętego zawierającego treści o Łasce Bożej, Miłosierdziu, coś z Ksiąg Mądrościowych z uwzględnieniem piękna Psalmów. Może jakieś złote myśli z apoftegmatów np. z tego źródła:
https://www.kapucyni.pl/czytelnia/inne/apoftegmaty.
Bez pouczeń, bez namawiania. Taki osobisty dowód miłości i troski. Może taki rękopis z serca coś otworzy.
A do tego coś co dziewczynie sprawi radość od razu- książka, płyta już nie o treści religijnej żeby nie czuła presji.
Jeżeli masz z chrześnicą dobry kontakt, to może podsuń jej pomysł na wolontariat w jakimś ośrodku dla dzieci. W takich miejscach najbardziej pyszne serca nabierają pokory. Prezent to nie tylko wyłożona gotówka z portfela, to również poświęcony czas, serdeczność, chęć wysłuchania. Tego nieraz zbuntowanym nastolatkom bardzo brakuje.

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Chariessa (91.244.209.---)
Data:   2016-10-26 15:20

Kup jej po prostu coś ładnego lub coś, o czym ona marzy i dołącz bilecik "Bóg Cię kocha". Takiego prezentu na pewno nie odrzuci :)

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2016-10-26 15:29

Panie Pawle,

To klasyczny przykład wśród nastolatków. Hormony buzują jak ogień w piecu, nie do wytrzymania, jak to w czasie rozwoju. Kiedyś im to minie niczym wiosenna burza, by mocniej nie powiedzieć. Dla całej rodziny to przykry czas. Trzeba jednak jakoś przetrzymać, bo to i dla nich samych bardzo trudny okres w życiu....

Proszę nie wychodzić z roli chrzestnego (i w dodatku jeszcze wujka). Siostrzenica dobrze wie, że wujek jest wierzącym katolikiem, który (broń Boże) nie musi się przypodobać i dostosować do widzimisię zbuntowanej nastolatki. Bądźmy sobą.
Nie ulegajmy naciskom. Ale też nie nawracajmy na siłę, bo takie zmaganie się przynosi odwrotny skutek. Nasza młodzież jest bardzo inteligentna i potrafi natychmiast wyczuć na kim "można sobie pojeździć". :)

Można kupić jej jakąś dobrą książkę.
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Barbara (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2016-10-26 16:48

A dlaczego dawać prezent na Boże Narodzenie, skoro ona odcina się od Boga? Takim osobom życzenia składam z okazji np. ich imienin.

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-10-26 19:17

Książkę do czytania na papierze. Niereligijną. Z nadrukiem, żeby w razie czego oddać do bookcrossingu a w najgorszym razie wyrzucić do specjalnego pojemnika na makulaturę. :P

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: B. (---.96.201.42.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-10-26 19:19

Może teraz odrzuci, ale za rok, dwa czy trzy - wróci to do Twoich słów i do prezentu, przypomni sobie. Znam podobne sytuacje.
Jeżeli jej napiszesz z miłością na dołączonej ładnej karcie (albo w książce, jako dedykację) np. "Kochanie, jako twój ojciec chrzestny złożyłem przyrzeczenie, że będę dbał o Ciebie. I chcę to z serca teraz m.in. zrobić. Daję Ci więc to, o czym jestem przekonany, że może posłużyć dla Twojego najgłębiej pojętego dobra, a także coś dla radości. Kocham Cię i życzę wszystkiego co najlepsze. Pozwól, że powiem "po mojemu": Niech Cię Pan Bóg błogosławi. Serdecznie pozdrawiam. Twój ojciec chrzestny (...)."
Coś w tym stylu.
A dać jej możesz przykładowo jakąś książkę dla nastolatek o czystości ks. Piotra Pawlukiewicza, Jana Bilewicza albo Jacka Pulikowskiego, a do tego np.
'Anię z Zielonego Wzgórza' (albo całą tę serię).
Pozdrawiam i przyłączam się do modlitwy - niech Pan Bóg prowadzi Twoją chrześnicę, niech oszczędzi jej cierpień wynikających z błędów jakie popełniłaby żyjąc bez zważania na Boże Prawo.

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: antonima (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-10-26 19:19

Ładny portfelik? Apaszkę? Kartę prezentową jednej z sieci handlowych? Coś z biżuterii? Książkę na temat dotyczący sztuki? Jest mnóstwo prezentów, które są zupełnie neutralne światopoglądowo, a wysłanie ich będzie miłym gestem na Boże Narodzenie. Może dzięki temu uda Ci się podtrzymać jakąś nić sympatii i zaufania z chrześniaczką, która poczuje, że nie wszyscy są "przeciwko niej" (tak może odbierać zmasowany front modlącej się i upominającej rodziny) i że przynajmniej wujek jej nie osądza i "nie czepia się". Może Tobie będzie się wydawało, że robisz za mało albo nic, ale powiem ci z doświadczenia, że dla zbuntowanych nastolatków właśnie taki "nieoceniający", życzliwy dorosły może okazać się autorytetem i osobą, której zaufają. Nie chodzi o to, żebyś ją chwalił za to, co robi, ale żebyś pokazał, że jej nie potępiasz, nie odrzucasz i nie próbujesz za wszelką cenę "naprawić".

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-10-26 22:34

Może koc? Pewnie przyda się na zimę.

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: A (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-10-26 22:39

Przychodzą mi na myśl audiobooki o. Adama Szustaka. Albo "Urzekająca" Eldredge. Mi bardzo pomogła ta książka właśnie w wieku dorastania, kiedy nastolatki często mają kompleksy. Albo może cos związanego ze sztuką, z jej dziedziną artystyczną?

 Re: Jaki prezent dla nastolatki odrzucającej Boga?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2016-10-27 00:49

A nie możesz jej zaprosić do siebie? Może dobrze by jej zrobił wyjazd choć na kilka dni. Jeśli to się uda - daj jej swój czas i spędźcie go tak, żeby Wam obojgu było przyjemnie. Być może jest tak, że owszem, wszyscy się za nią modlą, ale niekoniecznie się nią zajmują i dlatego ucieka w swój własny świat.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: