logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Pierwsza/druga msza.
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-12-06 13:59

Są takie dni, kiedy lekcjonarz przewiduje inne czytania na kolejne w danym dniu msze. Teksty wigilii to wiadomo, wieczorem dnia poprzedniego. A jak jest z tekstami na kolejne msze w danym dniu? OK, jeśli jest napisane "msza o świcie" i "msza w dzień", to wiadomo. Ale jeśli jest napisane "pierwsza/druga msza"?:

1. Jeśli w parafii odprawia się o 7.00, 9.00, 16.00 i 18.00, to o 7.00 czytania z pierwszej mszy, o 9.00 z drugiej, a potem? :)

2. Jeśli księży (i mszy) jest więcej, to czy wybiera się według tego, która to msza w parafii/miejscu, czy która to msza danego księdza?
Np. 2a. jeśli jego dyżur obowiązuje od 16.00 (a rano tylko spowiadał), to o 16.00 czytania są z pierwszej?
A jeśli 2b. jeden ksiądz ma oprócz kościoła parafialnego jeszcze kaplicę, i w parafii na 7.00 idą czytania z pierwszej, a w kaplicy na 9.00 to jest pierwsza msza, to czyta z pierwszej czy z drugiej?

3. A jeśli przygotowuje lekcjonarz w kaplicy i naprawdę nie wiem, czy ksiądz już dziś odprawiał, a u nas to pierwsza msza, to jak ustawić te tasiemki? :)

4. A może to jest w dużej mierze dowolne? Jeśli tak, to w jakiej mierze?
Dzięki.

 Re: Pierwsza/druga msza.
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2016-12-06 22:10

Strasznie kombinujesz Wyszywaczku wredny :)
Taką sytuację, że są 3 formularze mszy i 3 zestawy czytań nie podpisane o jakiej porze dnia/nocy należy je odprawiać mamy raz w roku - 2 listopada. To wynika z tego, że tego dnia ksiądz może odprawić "bezkarnie" 3 msze. To główny celebrans decyduje, którą mszę będzie odprawiał i te tasiemki należy ustawić tak jak sobie główny celebrans zażyczy. Zasadniczo powinien sobie zażyczyć każdą mszę z innego formularza, a jak odprawia jedną mszę tego dnia to może sobie zażyczyć jaką ma ochotę.

 Re: Pierwsza/druga msza.
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-12-07 16:08

Nie kombinuję. Ostatnio 2 listopada nie wiedziałam, które czytania (a trzeba je przecież wcześniej przygotować, jakiś dzieciak to czyta, a Główny wpada w ostatniej chwili, jeśli nie minutę po, i raczej wymagane jest, aby wszystko było gotowe i dopięte). Lekcjonarza w domu nie mam, ale coś mi się majaczy, że w Boże Narodzenie też jest jakiś większy zestaw czytań, więc na wszelki wypadek pytam.
Poza tym wydawało mi się, że na Forum można po prostu zadać pytanie i nie musieć być posądzanym o żadne elementy kombinatoryki?

Reasumując: odpowiedź brzmi: Wielebny może czytać/zarządzić czytanie tego co chce o dowolnej godzinie, tak? (Muszę pogadać z Duchem Świętym na temat dostępności objawień zatem albo co...)

 Re: Pierwsza/druga msza.
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2016-12-07 21:36

Tam był taki znaczek :) na końcu zdania o kombinowaniu to znaczy, że żarcik taki, taka malutka życzliwa złośliwość :) (znowu żarcik)

W Boże Narodzenie jest jasno powiedziane: w nocy, o świcie i w dzień. Zawsze się zastanawiam czy jak mamy pierwszą mszę (nie licząc tej w nocy) o 9 rano to jeszcze o świcie czy już nie. Zakładam, że pierwsza msza to świt, niemniej jednak zawsze pytam głównego celebransa - w miarę możliwości dzień wcześniej. Rozumiem z tego co piszesz, że nie masz możliwości dzień wcześniej zostaje zapytać jak się pojawi. No niestety na to, że główny celebrans wpada w ostatniej chwili nie mamy wpływu :( Ja wychodzę z założenia i grzecznie go o tym informuję, że teraz niech poczeka, bo ja nie umiem czytać w myślach. Ministrantom, czy innym lektorom po prostu mówię, że nie wiem, niech przygotują wszystkie trzy i tyle (w Boże Narodzenie dwa, bo "w nocy" to dość jasne określenie)

Tak, 2 listopada ksiądz może wybrać każdą z trzech mszy.

Ale nie stresuj się Wyszywaczku Nie-Taki-Znowu-Wredny takie sytuacje mamy z tego co pamiętam tylko 2 razy w roku.

 Re: Pierwsza/druga msza.
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-12-08 15:27

ok dzięki

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: