logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co zrobić z pielgrzymkowymi pamiątkami?
Autor: babcia (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2016-12-07 09:21

W związku z coraz słabszym zdrowiem, zaczęłam porządkować swoje rzeczy. Nie wiem kiedy Pan Bóg zechce mnie zabrać z tego świata. Pomyślałam ze smutkiem, że nie warto gromadzić pamiątek. Mam w tej chwili na myśli, pamiątki z pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Są to odznaki pielgrzymkowe oraz chusty. Dla mnie stanowią wartość. Po moim odejściu zapewne zostaną wyrzucone, czy spalone. Jak i pewnie inne rzeczy. Może więc ja, powinnam wcześniej coś z nimi zrobić. Ale co, też pewnie spalić lub wyrzucić. Czy jest jakieś inne wyjście?

 Re: Co zrobić z pielgrzymkowymi pamiątkami?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2016-12-07 21:02

Otworzyć rodzinne muzeum :)
Widzialne znaki w postaci pamiątek mogą posłużyć w ułożeniu duchowych naszych przeżyć. Osobiście bardziej przeżywam, wspominam wewnętrznie to co było, bez mojej szczególnej woli, na zasadzie jakby mnie ktoś przeniósł do mojej młodości. Przedmioty nie są mi potrzebne, nigdy ich nie gromadziłam. Słońce czy deszcz czy pora roku - zima przypominają mi o pewnych zdarzeniach z życia, a i jeszcze zapach np. ziemi, którą jako dzieci poznawaliśmy łącznie z roślinami w lesie :)

Moja Mama zostawiła pamiętnik i siostra i brat przeczytali lub przejrzeli a ja nie śmiałam, mimo iż Mama zapowiedziała, że po śmierci możemy go przeczytać. Szczerze mówiąc nie wyobrażałam sobie i nie mogłam wchodzić w Mamy uczucia, przeżycia, jest to dla mnie za trudne. Wobec czego uważam,że osobiste rzeczy powinno się uporządkować jeszcze za życia. Spalić lub wyrzucić. To co najważniejsze zabiera się ze sobą :)

 Re: Co zrobić z pielgrzymkowymi pamiątkami?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2016-12-07 21:38

Ja bym bardzo chciała mieć takie pamiątki po swojej babci.

 Re: Co zrobić z pielgrzymkowymi pamiątkami?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2016-12-08 10:32

Wpadłam na taki pomysł: może spakować je w ładne pudełko i przekazać komuś, kto udaje się na Jasną Górę, niech je tam zaniesie i złoży przed obrazem Matki Boskiej jako wotum dziękczynne za całe Pani życie i za wszystkie łaski, którymi została Pani kiedykolwiek obdarzona przez Najświętszą Panienkę. Można do każdej pamiątki dołączyć jakiś list z krótkim opisem pielgrzymki, z której dana pamiątka pochodzi, przypomnieniem intencji, podziękowaniem dla Maryi.

 Re: Co zrobić z pielgrzymkowymi pamiątkami?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-12-08 14:29

Jeśli ma Pani dzieci i wnuczki, to można byłoby popakować pamiątki w ładne pudełka, zaopatrzyć każdy zestaw listem do każdego z dzieci i wnucząt z tekstem opisującym wydarzenia towarzyszące każdej pamiątce i Pani wspomnienia związane z pielgrzymkami, ze wskazaniem, jak pielgrzymka przemieniała Pani życie. Można byłoby potem te pudełka przekazać dalej w rodzinie. Odznaki można wykorzystać do przygotowania własnoręcznych ozdób choinkowych i rozprowadzić je po rodzinie. Takie rzeczy służą właśnie do wspominania i warto nadać im osobisty rys, jeśli jest z nimi Pani mocno związana, i chciałaby Pani, by rodzina miała tego świadomość. Pozdrawiam :)

 Re: Co zrobić z pielgrzymkowymi pamiątkami?
Autor: fx (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2016-12-08 15:31

Może w Pani diecezji jest muzeum diecezjalne, które mogłoby przyjąć te pamiątki jako eksponaty i może nawet podpisać Pani imieniem i nazwiskiem jako ofiarodawcy. A jeśli nie, to chyba trzeba by było je po prostu spalić.

 Re: Co zrobić z pielgrzymkowymi pamiątkami?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-12-08 16:55

W przygotowanie pamiątkowych prezentów można dołączyć tekst piosenki śpiewanej przez Skaldów "Szanujmy Wspomnienia" : )

 Re: Co zrobić z pielgrzymkowymi pamiątkami?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-12-08 18:01

Może organizatorzy lub obecni pielgrzymi chętnie by je przygarnęli? Stare znaczki pielgrzymkowe to dla wielu pielgrzymów było zawsze gratką kolekcjonerską.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: