logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: johnny (---.infor.pl)
Data:   2016-12-19 13:13

Witam,

Razem z dzieckiem byliśmy ofiarą znęcania się psychicznego ze strony Żony (tutaj wolę nie rozpisywać się o tej osobie), jest już prawomocnie skazana w tym momencie. Aby zerwać z przeszłością dziecka pojawiła się ostatnio kwestia zmiany imienia (dziecko woli być nazywane nowym imieniem) - czy taka zmiana jest możliwa/moralna z punktu widzenia KKK? Czy można zmienić imię w księdze chrztu?

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-12-19 14:14

Wg mojej - skromnej - wiedzy imienia w księdze chrztu zmienić nie można, bo byłoby to sprzeczne z faktami; dziecko zostało ochrzczone pod danym imieniem i to jest przecież nieodwracalne, nie wrócimy do przeszłości.
Jeżeli przeprowadzicie zmianę imienia w dokumentach cywilnych, to można byłoby najwyżej poprosić o naniesienie informacji o tym w księdze chrztów, w osobnym miejscu poświęconym uwagom. Będzie to jednak poboczna informacja o stanie dokumentów cywilnych, o stanie prawnym, o imieniu używanym obecnie za zgodą odpowiednich władz państwowych, nie zaś zmiana imienia ze chrztu.

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-12-19 14:26

Zmiany imienia można dokonać w drodze procedury prawa cywilnego.
/.../

Mr. Johny nie pyta o prawo cywilne.
moderator

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: E. (---.centertel.pl)
Data:   2016-12-19 14:37

Znalazłam artykuł o nazwisku, ale o zmianie imienia też jest mała wzmianka na końcu:
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2009/Przewodnik-Katolicki-7-2009/Poradnik-duchowy/Zmiana-nazwiska-w-akcie-chrztu

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-12-19 15:13

Może nadać nowy sens temu imieniu? Przyjąć je za swoje od Pana Jezusa, a nie jako coś, co przywołuje traumę?
Jak czytamy rodowód Pana Jezusa, to tam też jest parę imion, które wielu chciałoby usunąć. Ale takie są nasze ludzkie historie.
Coś co jest trudne także buduje nasze życie, dzięki Panu Jezusowi, to co trudne może zostać w Bożej łasce uzdrowione.

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: johnny (---.infor.pl)
Data:   2016-12-19 15:58

Chce skończyć traumę mojego dziecka i na ile to możliwe. Dziecko jest małe, wolę aby nie pamiętało przeszłości. Czy w ew. świadectwie chrztu do innej parafi będzie zapis o starym imieniu?

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-12-19 16:17

1. Co do motywu. Skoro dziecko jest na tyle małe, że przeszłości nie pamięta lub na pewno zapomni, to dlaczego zmieniać imię? Po co i dla kogo? Dla siebie (dla ojca, który dobrze pamięta i ma żal, traumę) czy naprawdę dla dziecka? Tu się zaczynają wątpliwości moralne. Tego nie zrozumiałam. I czy to nie jest zatem pomysł taty, który chce coś wykreślić z trudnej przeszłości i sugeruje dziecku, podatnemu na to, zmianę imienia?
Przepraszam, szanuję ból, ale i samej matki, jakakolwiek była i cokolwiek zrobiła, z życia dziecka nie wykreślimy, także operacją w dowolnych dokumentach.
Wiele jest takich sytuacji, w których w dokumentach jest jakieś imię, a w praktyce używane jest inne. Może to prostsze?

2. Co do możliwości zmiany: Proponuję udać się do proboszcza, ponieważ cały czas mam wątpliwość co do zmiany imienia ze chrztu - takiej, która miałaby usunąć imię nadane na chrzcie. Nie znalazłam na razie dokumentu, który by na to jasno pozwalał (co nie znaczy w sumie, że go nie ma). Znalazłam komentarze wykluczające taką zmianę. Znalazłam wskazaną w mojej pierwszej odpowiedzi informację o dopiskach w uwagach (osobna rubryka w księdze).
Znalazłam zakaz jakichkolwiek zmian (biskup katowicki: http://www.archidiecezja.katowice.pl/pl/dokumenty/37-kuria/dokumenty/2227-zarzdzenie-w-sprawie-wpisow-do-ksig-parafialnych)
Ba, nawet przy zmianie płci imienia z metryki chrztu się nie zmienia. Zatem proponuję szukać odpowiedzi u proboszcza albo w kurii.

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: johnny (---.play-internet.pl)
Data:   2016-12-19 18:02

A czy widziała Pani dziecko które płacze słysząc swoje imię? Formalnie mały będzie już miał inne imię, mnie martwi tylko kwestia KK.

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-12-19 19:17

Może warto skorzystać z modlitwy wstawienniczej o uzdrowienie wewnętrzne dziecka?
Bardzo zachęcam do lektury książki:
ks. Jan Reczek "To Jezus leczy złamanych na duchu".

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2016-12-19 21:32

Nie, nie można zmienić imienia w księdze chrztu. Taki jest fakt, dziecko tak zostało ochrzczone. Jeśli w cywilnym prawie imię zostanie zmienione to można (a nawet należy) zgłosić to w parafii chrztu i zostanie napisana uwaga, że teraz ten człowiek posługuje się innym imieniem - to ważne żeby była zgodność z dowodem osobistym czy innym dokumentem.
Nie jestem prawnikiem ale na moje logiczne myślenie: świadectwo chrztu nie jest świadectwem jak ma dany człowiek na imię tylko, że został ochrzczony w związku z tym myślę, że można nie podawać starego imienia w tym dokumencie. Na pewno należy podać nowe. Ale to powinien wiedzieć proboszcz, który będzie świadectwo wypisywał.
Ja bym się tym tak bardzo nie martwiła. Świadectwo chrztu jest potrzebne kilka razy w życiu. Przy okazji I Komunii - wtedy dziecko nie musi tego dokumentu z ew. starym imieniem oglądać, a temu kto to będzie widział można powiedzieć by się nie zwracało do dziecka starym imieniem (a nowe na pewno będzie musiało być na świadectwie napisane) Przy bierzmowaniu - będzie już na tyle duże, dojrzałe, że powinno zrozumieć, to samo przy ślubie czy wstępowaniu do zakonu czy innego seminarium.

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-12-21 10:44

Traumę dziecka nie leczy się przez zmianę imienia. W religii katolickiej dziecko ma swojego patrona w niebie.

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-12-21 15:15

A może dziecko miało dwa imiona nadane na chrzcie i mogłoby zacząć używać drugiego imienia zamiast pierwszego? Wielokrotnie zetknęłam się z czymś takim, że znam np. Kasię (imię używane między rodziną/znajomymi) a okazuje się, że jej pierwsze imię to Monika (używane urzędowo), albo dostaję kartkę od pani Magdaleny, a okazuje się, że to napisała ciocia Dorota.

 Re: Czy można zmienić imię w księdze chrztu?
Autor: Orly (---.play-internet.pl)
Data:   2016-12-22 15:02

Znalazłem coś takiego: www.diecezja.elblag.opoka.org.pl/stara_strona/index.php?option=com_content&view=article&id=330:zmiana-danych-osobowych-w-ksidze-chrztow-&catid=62:kuria-diecezjalna-elblska&Itemid=157

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: