logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: Marta (---.20-2.cable.virginm.net)
Data:   2016-12-21 11:39

Wieczerzę wigilijną w tym roku spędzę tylko z moją drugą połówką, który nie jest Polakiem. Chciałabym zrobić coś co przypomina polską wigilię, ale raczej w krótkim czasie i niezupełnie super-tradycyjnie. Nie ma sensu, żebym dwa dni spędziła na gotowaniu przed wigilią, a potem musiała sama wszystko zjeść, bo jemu nie będzie smakować. On nie jest fanem kapusty ani pierogów (chyba, że z mięchem, a jakże) i potrawy powinny być raczej ostro doprawione. Byłabym wdzięczna za jakieś pomysły odnośnie organizacji tej wieczerzy.

 Re: Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-12-21 13:18

W takim razie nie rób pierogów z kapustą i grzybami, a do barszczu dodaj więcej pieprzu. Smażoną rybę i kompot z suszonych owoców "połówka" powinna przełknąć, szczególnie jeśli planujecie wspólne życie. I właśnie to trochę mnie zaniepokoiło/zmartwiło-fakt, że dopiero je planujecie. Bo nie wspominasz ani słowem, jakobyście byli małżeństwem, nadmieniasz za to, że spędzicie Boże Narodzenie jedynie we dwójkę(a nie na przykład z rodzicami, czy rodzeństwem). A taki stan rzeczy sprzyjać może (choć nie musi) spędzeniu tego czasu niezgodnie z Bożym zamysłem.

 Re: Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2016-12-21 14:14

Obecnie można większość potraw wigilijnych i nie tylko - kupić. Zaletą jest brak konieczności poswięcenia czasu na przygotowanie tego oraz możliwość kupienia wielu potraw w niewielkich ilościach - wtedy jeśli coś nie posmakuje to nie ma problemu co robić z resztą.

 Re: Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-12-21 14:40

1. opłatek
2. śledzie ze sklepu, chleb
3. barszcz instant z odgrzewanymi pasztecikami z nadzieniem grzybowym lub z uszkami (ze sklepu)
4. smażona ryba (kup filet) z frytkami z mrożonki
5. pierniki, kruche ciastka, makowiec - wszystko można kupić na wagę.

Czy będzie tradycyjnie, to wątpię, ale będzie dość smacznie i da pojęcie.

BTW: poszukuję przepisu na ciastka zwane czarnobrywce lub czernobrywce, tradycyjne danie wigilijne na Wołyniu. Mam pojęcie o, ale tylko pojęcie.

 Re: Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2016-12-21 18:19

Marto,

A po "wigilii na szybko" posłuchajcie kolęd i pójdźcie oczywiście na Pasterkę. Bo przecież Boże Narodzenie to przyjście na świat naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Stąd ogromna radość, z czekającego nas odkupienia z grzechu pierworodnego. Wszystko inne jest jedynie miłą, dodaną oprawą i niczym więcej, naprawdę niczym. Często o tym zapominamy, co w tym Święcie jest najważniejsze....

pozdr

 Re: Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2016-12-22 00:43

1. Barszcz czerwony z uszkami. Jedno i drugie można przyprawić dość ostro. Zrobienie uszek tylko dla dwóch osób nie powinno Ci zająć dużo czasu. O ile nie będą to Twoje pierwsze samodzielne próby ;))
Osobiście nie spotkałam się z nie-Polakami, którym by ta potrawa nie smakowała.

2. Ryba, np. pieczony łosoś. Przepis tutaj: (klik). Da się to znacznie uprościć. Czas przygotowywania mniej niż 10 min., plus pieczenie. Sprawdzone. Do tego jakieś nieskomplikowane nietradycyjne dodatki.

3. Kompot z suszu. Robi się prawie sam :)

4. Makiełki z gotowej masy makowej. Dostępna u Was? Może już dawno wykupiona? ;)

Czy dla Ciebie zjadanie wigilijnych resztek naprawdę byłoby taką męczarnią? Tych wyjątkowych, czyli uszek, pierogów? Nie trzeba przecież tego robić natychmiast. Jeśli przyrządzisz wszystko świeże, możesz nadwyżki zamrozić. Taki jest mój plan w tym roku. Bo podobnie jak Ty, zamierzam spędzić Wigilię tylko z moją połówką. A z przyzwyczajenia podejdę do przygotowań z trochę większym rozmachem.


Do Mateusza.
Pobiłeś rekord. Od wigilijnego stołu prosto do cudzej sypialni. Tego jeszcze na forum nie było. Mimo że swego czasu panowała tutaj mania podejrzliwości (w zakresie VI przykazania).

 Re: Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2016-12-22 09:38

Do Mateusza

Masz zupełną rację. Młodym czasami trzeba podpowiedzieć to i owo, bo tracą świadomość grzechu. Prawda, a nie hipokryzja, jest wielką wartością.

 Re: Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2016-12-22 19:45

Do Magdaleny.

Moim zdaniem młodzi nie potrzebują moralizatorstwa, które przebija zarówno z wpisu Mateusza, jak i Twojego.

A co do świadomości grzechu... Co jest przyczyną tego, że w człowieku proszącym o porady kulinarne nie dostrzega się przede wszystkim dobra, ale z miejsca podejrzewa się go o brak świadomości, czym jest Boże Narodzenie, i o cudzołożenie w tym dniu?

 Re: Jak zrobić wigilię na szybko?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2016-12-22 22:04

Marta - zrób sałatkę jarzynową z majonezem.

Moim zdaniem spędzenie tego czasu we dwójkę wynika z tego, że autorka jest za granicą, z daleka od rodziny i rodzeństwa - na co też może wskazywać adres mailowy. Nie każdy ma możliwość powrotu do Polski na ten czas, a trudno wymagać, aby takie osoby spędzały święta w samotności.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: