logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Górny limit wiekowy udziału we Mszy św.
Autor: Iwona (---.timplus.net)
Data:   2016-12-24 15:31

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,
czy istnieje górne ograniczenie wiekowe dotyczące
uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i świętach nakazanych, dolne wynosi 7 rok życia, (co znalazłam w wyszukiwarce).
Dziękuję za pomoc w odesłaniu mnie do właściwego dokumentu
i życzę wszelkich łask Bożych
wszystkim posługującym na tej stronie

 Re: Górny limit wiekowy udziału we Mszy św.
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-12-25 21:42

Przecież coś takiego byłoby bez sensu. Pan Jezus chce być z każdym człowiekiem, a szczególnie z takim, który jest w potrzebie. Człowiek starszy tym bardziej potrzebuje Bożej łaski i wspólnoty Kościoła, bo jest świadom tego, ile nabroił, potrzebuje uzdrowienia siebie i innych, i siły do zmagania się z trudnościami życia i przygotowania do odejścia (to mega trudne).

 Re: Górny limit wiekowy udziału we Mszy św.
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-12-26 13:50

Nie, nie istnieje takie ograniczenie. Dopóki Twoje plecy i nogi są w stanie utrzymać Cię w pozycji stojącej, siedzącej i klęczącej w odpowiednich momentach Mszy świętej, dopóty zawsze możesz pojawić się w kościele. A nawet gdy z różnych powodów tak nie będzie - nie od dziś sprawowane są specjalne liturgie dla chorych, skierowane właśnie do nich. Nie istnieje też "dolne ograniczenie wiekowe" dotyczące udziału dzieci poniżej 7 roku życia. Musiałaś pomylić to z kwestią świadomego udziału we Mszy świętej, związanego z "używaniem rozumu", którą to zdolność według Kodeksu Prawa Kanonicznego (kanony 940-941 wydania z 1917 roku) dziecko nabywa około 7 roku życia właśnie. Każde dziecko jest od momentu chrztu jest mile widziane we wspólnocie Kościoła. Pan Jezus powiedział przecież: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie" (Mk 10,14). I nie podawał przy tym żadnej "dolnej granicy wiekowej".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: