logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Justyna (---.elpos.net)
Data:   2016-12-27 21:46

Czy to grzech mieć zamiar zostania świętym? Zawsze mnie to zastanawiało. Przed chwilą widziałam w internecie obrazek, komiks na grupie katolickiej, na tej ilustracji był chłopiec, który modlił się o zostanie świętym. Czy taka postawa jest dobra?

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-12-27 21:56

A które przykazanie łamie, jeśli miałoby być grzechem?

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Szymon (---.lilonet.pl)
Data:   2016-12-27 22:00

Każdy z nas zmierza do świętości. Bycie Świętym to zapewne prawdziwe naśladowanie Chrystusa. Jeżeli twój zamiar zostania świętym oznacza pomoc bliznim, wspieranie ubogich, życie w stanie Łaski Uświęcającej to zapewne nie ma w tym żadnego zła, wręcz przeciwnie.
Grzech jest wtenczas, gdy zamierzasz zostać świętym dla sławy.

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Azariasz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2016-12-27 22:17

Ja to może i teologiem nie jestem ..ale chyba od jakiegoś czasu w Kościele ciągle się mówi że głównie to zostaliśmy wszyscy powołanie przez Boga do świętości. Nie rozumiem jak pragnienie bycia z Bogiem i innymi istotami w niebie miało by być grzechem. Równie dobrze by można zadać pytanie czy grzechem jest pragnienie/marzenie żeby być z Bogiem i dojść do nieba?

Chyba że to "zostanie świętym" oznacza nie tyle co dojście do wiecznej miłości Boga ale takie zostanie oficjalnie świętym żeby to mnie wpisali we wszystkie encyklopedie, biografie że ja to teraz jestem przez Kościół i przez ludzi za świętego uważany. Niech po mojej śmierci wiedzą jaki to dobry byłem. I niech nawet w googlu sie moje imię pojawia po tysiąc razy w wyszukiwaniu. To trochę takie myślę jest egoistyczne. Chociaż może i w tym się kryje jakieś trochę dziwne pragnienie miłości i Boga.

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-12-27 23:52

„Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty!” (Kpł 19, 2)

Jan Paweł II wołał: „Uczyńcie trzecie tysiąclecie erą ludzi świętych!”. Tym apelem wskazał drogę, jaką Kościół winien kroczyć w trzecim tysiącleciu.

Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas wędrowania przez życie ku Świętości :)

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Barbara (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-12-28 00:31

Jak najbardziej. To sam Bóg powołał nas do świętości: "Świętymi bądźcie bo Ja jestem Święty" (Kpł 19, 2)

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-12-28 21:29

Myślę, że praca nad własnym uświęceniem jest jak najbardziej wskazana. Pragnienie świętości nie jest grzechem, chyba, że jakoś opacznie to rozumiesz, np. stać się sławnym itp.

słowa Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus:
„Nie bój się czyśćca z powodu cierpienia, jakie cię tam czeka, lecz chciej iść prosto do nieba, aby sprawić przyjemność dobremu Bogu”.

i jeszcze jeden cytat, z "Rękopis z czyśćca"
"Nie zajmuj się nikim, zajmuj się tylko tym, co ciebie dotyczy, twoim własnym uświęceniem."

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: smutna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-12-29 00:58

Wszyscy, którzy są zbawieni (są w niebie) są świętymi, choć niektórym świętość kojarzy się tylko z kanonizowanymi przez Kościół.
Czy chcesz kiedyś znaleźć się w niebie?

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Ola (---.rev.ndi.net.pl)
Data:   2016-12-29 23:13

A ja bardzo chcę być świętą i nie widzę w tym nic złego :):):). Inna sprawa, że różnie mi ta droga do nieba wychodzi, ale pragnę świętości dla siebie i najbliższych. I takiego podejścia życzę, oczywiście zdrowego podejścia. Pozdrawiam.

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: A-Mail (91.234.12.---)
Data:   2016-12-30 17:07

Nie ma innego wyjścia, albo bycie świętym, albo potępionym. Jeżeli nie pragniesz świętości, wybierasz tą drugą drogę.

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-12-31 19:50

Jak najbardziej, właściwe :)

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-01-02 14:17

"Być świętym, to znaczy przykładać się spokojnie do spełniania obowiązków swojego stanu, aby Panu Jezusowi przyjemność sprawić, znosić przeciwności życia, aby się Jemu podobać i zostawiać Mu zupełną swobodę rozporządzania duszą i ciałem, zdrowiem i wszelkimi dobrami, według Jego upodobania. Jezus żąda tylko serca."
"Być doskonałym to kochać Jezusa, a kochając Go, dozwolić, aby nas w Siebie i przez Siebie przeobrażał, to żyć na tym padole tą samą miłością, jaką Bóg żyje w niebie, to odtwarzać w duszy, połączonej z ciałem, życie, jakie prowadzą Trzy Boskie Osoby w Trójcy Przenajświętszej.
A odtwarzasz to Boskie życie za każdym razem, gdy wzbudzasz akt miłości i spełniasz obowiązek dla przypodobania się Bogu.
A im gorętszą, głębszą i czystszą jest twa miłość, tym bardziej wnikasz w Trójcę Świętą, tym więcej też życie Jezusowe wyraża się w Tobie."
"Ażeby szybko postępować na drodze do świętości, licz więcej na cierpliwość, aniżeli na pośpiech. Ta droga prowadzi od kolebki do grobu: trzeba iść zawsze, i postępować. Pośpiech nie skraca drogi, przeciwnie, wywołuje znużenie i zniechęcenie.
Ten może być pewnym, że dojdzie, kto po każdym upadku spokojnie powstaje i idzie dalej.(...)
Miej zawsze wolę silna, ale nie gwałtowną, umysł uważny, ale nie zatroskany, serce czujne, ale nie wzburzone."

Powyższe cytaty pochodzą z książki pt. "Boski Przyjaciel" O. Józefa Schryvers Jezuity

 Re: Czy właściwe jest pragnienie świętości?
Autor: Róża (---.146.77.204.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-01-11 21:29

"Albo będziesz świętym, albo będziesz nikim." Święty Jan Bosko.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: