logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy święci i aniołowie wiedzą, o czym myślę?
Autor: 0987 (46.45.105.---)
Data:   2017-01-31 08:09

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Gdy mnie diabeł kusi, czy duch zły, słyszę w myślach np. 'Zrób to, coś tam coś tam'. Demony to upadłe anioły. Jeśli ich słyszę w moich myślach, czy gdzie tam, to moje myśli zna jedynie Bóg, czy może też święci i aniołowie wiedzą, o czym myślę? Tutaj:
www.katolik.pl/czy-moj-aniol-stroz-zawsze-wie--o-czym-mysle-,2175,416,cz.html
przeczytałem, że aniołowie nie znają bezpośrednio naszych myśli. Czytałem też gdzieś, że nie wolno z demonami rozmawiać w myślach. Więc jeśli modlę się w myślach do Boga, to mogę też takim sposobem modlić się do np. świętej Maryi czy Anioła Stróża?

 Re: Czy święci i aniołowie wiedzą, o czym myślę?
Autor: E. (---.centertel.pl)
Data:   2017-02-01 14:35

Szczęść Boże.
To normalna praktyka w Kościele, że ludzie - od wieków - modlą się w myślach nie tylko do Boga, ale też na przykład przez wstawiennictwo Maryi, aniołów i świętych. I po tej praktyce widać, że Kościół od zawsze wierzy, że takie modlitwy docierają do "adresatów".
Ale jest wiele takich rzeczy, w które praktycznie Kościół wierzy, ale rozpracowanie, jak to dokładnie działa, jest nieco trudniejsze.
Na pewno poznanie świętych i aniołów nie odbywa się za pomocą zmysłów - tzn. wzroku, słuchu itd. To czy wydasz z siebie dźwięk, czy nie - nie ma dla nich wielkiego znaczenia. Raczej mają o wiele głębszą wiedzę - intuicyjną, bezpośrednią i chwytają od razu istotę rzeczy. Czy wiedza dociera do nich, dlatego że są zakorzenieni w Bogu, a On jest wszechwiedzący i udziela im cząstki swojego poznania, czy dociera jeszcze inaczej - dobre pytanie. Tu byłyby już tylko różne domysły. Pewnie jacyś teologowie scholastyczni próbowali to bardziej szczegółowo wyjaśnić - oni uwielbiali takie gdybania, więc możesz szukać w ich pismach. Pewnie na coś natrafisz.
Co do znajomości wszystkich Twoich myśli - nie wiem. Być może aniołowie i święci nie wszystko o Tobie wiedzą.
Ale na pewno, kiedy intencjonalnie się do nich zwracasz - nawet w myślach, a nawet bez żadnych pomyślanych słów - Twoja modlitwa dociera tam, gdzie powinna.

 Re: Czy święci i aniołowie wiedzą, o czym myślę?
Autor: Bea (---.play-internet.pl)
Data:   2017-02-01 19:21

Kiedyś, siedząc długo w nocy, kiedy domownicy już spali, usłyszałam głos, który zawołał mnie po imieniu, a kiedy nie zareagowalam (byłam skupiona na czym innym), powtórnie zawołał. I nie był to głos z zewnątrz, ale rozległ się jakby wewnątrz mnie. Po drugim razie odruchowo odpowiedziałam, ale jednocześnie dotarła do mnie nadzwyczajnosc sytuacji i przerazilam się. Dlatego sądzę, że istoty duchowe mogą słyszeć nasze myśli i docierać do naszych umysłów.

 Re: Czy święci i aniołowie wiedzą, o czym myślę?
Autor: B. (---.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-02-02 05:52

Przeczytaj Księgę Tobiasza, tam anioł Rafał towarzyszył w postaci ludzkiej Tobiaszowi. Możesz zwrócić tam uwagę, ile i co anioł wiedział o Tobiaszu, jego myślach i zamiarach i z jaką troską ale też i z dyskrecją postępował wobec Tobiasza.
Pozdrawiam.

 Re: Czy święci i aniołowie wiedzą, o czym myślę?
Autor: 0987 (46.45.105.---)
Data:   2017-02-03 14:05

Macie rację. Głupi jestem. Jeśli modlitwę ustną słyszą święci i aniołowie, to dlaczego tę w myślach mają nie słyszeć. A jeśli chodzi o Księgę Tobiasza, to zacząłem ją czytać :)

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: