logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak kulturalnie odmówić zjedzenia mięsa w piątek?
Autor: Karolina (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-02-27 11:30

Szczęść Boże.
Chciałabym prosić o poradę w następującej sprawie:
Wraz z narzeczonym zostałam zaproszona w najbliższy piątek na uroczysty obiad do jego chrzestnej. Obawiam się, że zostanie podane mięso inne niż ryba. My wraz z narzeczonym utrzymujemy post w piątki, a ja, dodatkowo w Wielkim Poście, utrzymuje ścisły post co piątek.
Jak kulturalnie odmówić zjedzenia mięsa, by nie urazić gospodarzy? A może należy zjeść to, co podają gospodarze i nie komentować?
Zależy mi na odpowiedzi, gdyż nie chcę stracić łaski uświęcającej, którą pielęgnuję od czasu niedawnej spowiedzi. Dziękuję, z Bogiem.
Karolina.

 Re: Jak kulturalnie odmówić zjedzenia mięsa w piątek?
Autor: B. (---.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-02-27 16:25

Proponowałabym zadzwonić i uprzedzić chrzestną (jest chrzestną, jest więc katoliczką). Sposobów może być wiele - np. żeby się nie kosztowała, tylko żeby zrobiła coś postnego, bo w piątki pościcie. Zadaniem chrzestnej jest prowadzić chrześniaka do Boga, zgodnie z nauką Kościoła. A więc także uczyć postu piątkowego :)

 Re: Jak kulturalnie odmówić zjedzenia mięsa w piątek?
Autor: Amelia (---.cm-4-3d.dynamic.ziggo.nl)
Data:   2017-02-27 16:28

W zasadzie chrzestna powinna wiedzieć, ze w piątek mięsa nie powinno się spożywać i nie stawiać Was w takiej sytuacji, ale jeśli będzie inaczej, ja zrobiłabym następująco: nie odmówiłabym zjedzenia mięsa, jeśli tylko ono będzie na stole. Natomiast zaznaczyłabym, ze robię wyjątek tylko ze względu na to, ze... i tu niech padną mile komplementy o chrzestnej. Oczywiście bez złośliwych komentarzy odnośnie stanu wiedzy chrzestnej :). Po prostu warto zaznaczyć, ze to dla Was ważne, bo to także świadectwo wiary, i sprawę potraktować jako wyraz miłości bliźniego. A może chrzestna Was zaskoczy i będą tylko wegetariańskie lub rybne dania? :)

 Re: Jak kulturalnie odmówić zjedzenia mięsa w piątek?
Autor: Tadek (---.play-internet.pl)
Data:   2017-02-27 18:09

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/echo-33-2008-kotlet.html

 Re: Jak kulturalnie odmówić zjedzenia mięsa w piątek?
Autor: aaa (---.wtvk.pl)
Data:   2017-02-28 22:47

Uprzedzić wcześniej i poprosić o uwzględnienie tego, że w piątek nie jecie mięsa. Ja ten problem przerabiam bardzo często - bo ze względu na chorobę układu pokarmowego wielu potraw jeść nie mogę. Zawsze, kiedy wcześniej dzwonię do osoby, która mnie zaprasza, to spotykam się z dużym zrozumieniem i oczywiście na stole pojawiają się dania, które spokojnie mogę zjeść. Początkowo informowanie o tym wiązało się z ogromnym stresem dla mnie... Ale zawsze spotykałam się ze zrozumieniem i gospodarz cieszył się, że mu zaufałam :-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: