logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę pościć w inny sposób niż dotychczas?
Autor: Marwik (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2017-02-28 22:19

Mam pytanie odnośnie postu 40 dniowego. Przez wiele lat w trakcie postu zaczynając do Środy Popielcowej odmawiałem sobie jedzenia mięsa oraz słodyczy. Moją dietą głównie był lekki nabiał i ryby.
Niestety w ubiegłym roku zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy oraz wysoką nietolerancję białek mleka, pszenicy oraz jajek i niektórych owoców. Musiałem odrzucić nabiał oraz ograniczyć spożywanie pozostałych produktów. Pozostała mi dieta paleo głównie bazująca na spożywaniu mięsa (dla mnie jedyny wartościowy posiłek i źródło białek + suplementy)
Problem polega na tym że mój jadłospis jest tak wątły że odrzucenie mięsa na bok byłby nie lada problemem dla mojego organizmu. Czy w związku z moją sytuacją zdrowotną, mogę w inny sposób pościć? Czy jeśli będę spożywał mięso - czy nie będzie to dla Boga okazanie pewnego rodzaju słabości i strachu przed niewytrwaniem?

 Re: Czy mogę pościć w inny sposób niż dotychczas?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-02-28 23:07

Domyślam się, że niejedzenie mięsa w Wielkim Poście narzuciłeś sobie sam. Pan Bóg tego od nas przecież nie żąda. Jakże więc jedzenie mięsa w dni, w które katolika nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, miałoby być czymś, co Boga obraża? To nie ma sensu; to Ty sam dyktowałeś sobie wieloletnie reguły i teraz obawiasz się je złamać.

Co więcej. Wygląda na to, że boisz się być słaby. Właśnie, chciałbyś być silny przed Bogiem, chciałbyś nie okazywać, że "nie dajesz rady". Totalny błąd. Życie z Bogiem nie jest sportem wyczynowym ani udowadnianiem sobie (Bogu???) własnej siły czy czegokolwiek innego. Bóg nie potrzebuje, byśmy Mu udowadniali, jacy to jesteśmy wspaniali i konsekwentni i jak to wytrzymujemy zmianę pokarmu.

A teraz o zdrowiu. Niespożywanie posiłków, które nam szkodzą, nie jest grzechem.
Szkodzenie swojemu organizmowi nie jest natomiast dobrem.
Nie mam natomiast pewności, czy "dietę paleo plus suplementy" na pewno dokładnie skonsultowałeś z lekarzem. Dieta człowieka pierwotnego w XXI wieku... hm. No ale to na marginesie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: