logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy zbiegi okoliczności mają jakiś cel?
Autor: qwerty (---.232.140.205.ip.rudna-net.pl)
Data:   2017-03-01 11:53

Czy jest jakieś teologiczne wyjaśnienie sytuacji, gdy po zakończeniu z kimś znajomości przez kilka miesięcy codziennie gdzieś natrafia się na imię tej osoby mimo, iż należy ono do rzadkich imion i wcześniej nie znało się nikogo o takim imieniu? Nagle w każdym serialu, w każdym filmie ktoś nosi takie imię i akurat wątki z osobami o tym imieniu stają się głównymi wątkami. Gdy wyświetlane są wiadomości, reklama, akurat w momencie gdy podchodzi się do telewizora, wypowiada się w nim ktoś o tym imieniu. Do pracy akurat przyjmowany jest ktoś o takim imieniu. W sklepie prosimy o jakiś produkt - to imię jest marką produktu, który nam podano. Siedzi się na imprezie rodzinnej - trwa narada jak miał na imię najstarszy brat cioci - oczywiście miał na imię tak jak osoba, o której się myśli). I tak jest codziennie. Co więcej, planuje się wyjechać do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów miasta tak, aby być w nim o godz. 10.00, o której ma się umówione spotkanie, ale ze względu na problemy rodzinne jest się zmuszonym wyjechać kilka godzin później, przez co spotkanie trzeba przełożyć. Wyjeżdża się więc później i w drodze na spotkanie akurat na skrzyżowaniu dosłownie wpada się na tą osobę. Czy to są zrządzenia Bożej Opatrzności? Czy takie zbiegi okoliczności mają jakiś cel w Bożym planie?

 Re: Czy zbiegi okoliczności mają jakiś cel?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-03-12 00:40

Co do "napotykania" imienia w telewizji, na plakatach, w sklepach, w nieprzewidywalnych miejscach - działa tu prosty mechanizm wzmożonej uwagi. Reagujemy, nawet podświadomie, na bodziec, który nas interesuje, który koncentruje nas na sobie, który angażuje nasze emocje, pamięć, starania itp. To nie musi być imię, może być kolor, zjawisko, słowo - póki się czyms nie zainteresuję, nie dotrzegam, a przynajmniej nie rejestruję tak wyraźnie. I stąd czasem uwagi: nie wiedziałam, ze tutaj jest tyle... (czegoś), że coś jest tak częste itd. Zakładam śmiało, że dane imię było i wcześniej w telewizji, w publicznej przestrzeni ip., tylko nie zwracaliśmy uwagi. Nie było dla nas ważne, zlewało się z milionem informacji, które przelatują obok nas i ktore ignorujemy. Nie szukałabym żadnych uzasadnień teologicznych.
Osoby niezainteresowane człowiekiem o tym imieniu nie spostrzegają zapewne użyć imienia, które ich nie interesuje. Tak jak ja nie pamiętam żadnego imienia z informacji zawartych na końcu filmu, który oglądałam godzinę temu.

 Re: Czy zbiegi okoliczności mają jakiś cel?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2017-03-12 13:08

To raczej efekt psychologiczny. Miałam podobnie z samochodami. Jak kupiłam swój pierwszy samochód, powiedzmy marki X model Y (żeby nie było kryptoreklamy) to nagle na ulicy zaczęłam napotykać masę samochodów XY, choć wcześniej kompletnie ich nie zauważałam. Podobnie jest z godziną 21:37. Odkąd zmarł św Jan Paweł II odnoszę wrażenie, że często patrzę wieczorem na zegarek właśnie o tej godzinie. Zapewne wcale nie częściej, niż przedtem, ale od tego momentu stała się ona dla mnie znacząca i zaczęłam ją zauważać jak żadną inną. Konkludując: imię tej osoby stało się w jakiś sposób dla Ciebie ważne po zerwaniu tej znajomości. Być może zakończyłeś tę znajomość wbrew sobie albo nie jesteś do końca pogodzony z jej zakończeniem? Nie piszesz, jaki charakter miała Wasza znajomość. Jeśli w grę wchodziły cieplejsze uczucia, a relacja została zerwana przez tę drugą osobę, to oczywistym będzie, że przez długi czas będziesz wszędzie słyszał i widział jej imię, próbował nadawać znaczenia drobnym incydentom z codziennego życia - tak to jest. Oczywiście, interwencji Opatrzności nigdy nie można wykluczyć, ale moim zdaniem powinieneś najpierw dobrze przyjrzeć się własnym odczuciom, związanym z tą sytuacją.

 Re: Czy zbiegi okoliczności mają jakiś cel?
Autor: qwerty (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-03-12 14:21

Dziś kolejny przykład - po powrocie z pracy włączam telewizor na zupełnie przypadkowym kanale, a tam w jakimś zagranicznym filmie wypowiadane są słowa: przyniosłem to dla... i tu pada to imię. Nie wątpię, że jest w tym efekt psychologiczny. Ale czy tylko? Gdyby było tak, że oglądam ten film od dłuższego czasu a tam wśród wielu imion pada także i to, nie byłoby w tym niczego dziwnego. Gdyby było tak, że słucham sobie jakiegoś wywiadu, w którym pada wiele imion, w tym m.in. to, byłoby to normalne. Ale włączam akurat w momencie, w którym ktoś opowiada o osobie noszącej takie imię a przez cały wywiad żadnego innego imienia nie wymienia. I tak jest zawsze. To jest dziwne :)

 Re: Czy zbiegi okoliczności mają jakiś cel?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2017-03-12 20:40

To pomodl sie za osobe za kazdym razem, kiedy zauwazysz jej imie. Ciekawe czy wplynie to na czestotliwosc spotykania sie z tym imieniem (?).

 Re: Czy zbiegi okoliczności mają jakiś cel?
Autor: qwerty (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-03-12 21:59

Nie wiem skąd mnie się wzięła ta praca w ostatnim wątku, bo miało być napisane, że po powrocie z kościoła :)
I mam kolejny przykład, też z dziś - spotykam się z koleżanką. Ona podaje mi gazetę jeszcze z zeszłego roku (bo było w niej jej zdjęcie), a gazeta została wydana... w dniu imienin tej osoby. No i co to ma być? No co? ;)
Zastosuję Twoją radę G_JP :) I tak ta osoba miała zapewnioną moją modlitwę.

 Re: Czy zbiegi okoliczności mają jakiś cel?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2017-03-13 08:36

> Nie wiem skąd mnie się wzięła ta praca w ostatnim wątku, bo miało być napisane, że po powrocie z kościoła :)

Jaki fajny zbieg okoliczności. Ciekawe, czy ma teologiczne znaczenie.
nmsp

 Re: Czy zbiegi okoliczności mają jakiś cel?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-03-13 15:11

Chyba warto się uspokoić. Strasznie się tym nakręcasz. To w moim odczuciu nie jest dobre. Człowiek ma w spokoju modlić się, pracować i odpoczywać, a Ciebie to chyba psychicznie strasznie męczy. Nie myśl już o tym.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: