logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jej ojciec jest żydem. Czy ona może jeść wieprzowinę?
Autor: Patryk (---.play-internet.pl)
Data:   2017-03-05 15:46

Szczęść Boże,
Moja dobra koleżanka ma pochodzenie w połowie żydowskie (tzn. jej ojciec jest Żyem). Choć jest katoliczką, uważa że ze względu na pochodzenie nie powinna jeść mięsa wieprzowego. Uważa nawet, że pójdzie do Piekła jeśli będzie to robić.

Zastanawia mnie ta kwestia. Chciałbym z nią porozmawiać na ten temat - nie tyle odwodzić ją od niejedzenia wieprzowiny, uświadomić jej, że nie zostanie za to przez Boga potępiona.

Czytałem o soborze jerozolimskim w Dziejach Apostolskich, ale jego postanowienia odnosiły się przecież tylko do nawróconych pogan. A zatem
1) czy stwierdzenie że nigdy nie była Żydówką (wszak została ochrzczona normalnie) i jako takiej nigdy nie obowiązywało jej Prawo Mojżeszowe jest prawdziwe?
2) Czy Nowy Testament wypowiada się gdzieś o takich sytuacjach?
3) Co sobory powszechne/Magisterium Kościoła mówi o takich sytuacjach?
4) Czy jest jeszcze coś co mogłoby pomóc mi w rozmowie?

Jak mówię - nie chcę jej odwodzić od takiego postanowienia, tylko uspokoić, że za jedzenie wieprzowiny nie zostanie potępiona.

 Re: Jej ojciec jest żydem. Czy ona może jeść wieprzowinę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-03-17 15:52

Chrześcijanin oczywiście może jeść wieprzowinę. Nowy Testament nie wypowiada sie na temat zawartości naszych talerzy w sensie listy zakazanych mięs czy np. warzyw. Bezdyskusyjnie, ta osoba nie zaciąga winy. I piekło za to chrześcijanom nie grozi. A ta dziewczyna jest chrześcijanką, jest ochrzczona, chrzest jest niewymazywalny, nie można też być półchrześcijaninem.
Poza tym o ile mnie pamięć nie myli - ale może ktoś będzie umiał przywołać konkrety mocniejsze niż np. encyklopedie - to, że ojciec jest żydem, w oczach ortodoksyjnych żydów nie sprawia, że i dziecko jest żydem. Bycie żydem dziedziczy się po matce, nie po ojcu.
W świetle takiej zasady nawet jeśli koleżanka będzie respektowała wiele żydowskich tradycji, to powoływanie się na te praktyki i na ojca nie sprawi automatycznie, ze będzie żydówką.
Nie chce, niech nie je, nie musi, ale jedzenie wieprzowiny grzechem dla chrześcijanki nie jest, więc uzasadnienie niejedzenia miesa odrzuceniem grzechu - odpada.

Na marginesie: informacja jest niejasna. Ojciec jest żydem (temat) Żydem (tekst)? To różnica.
W kwestii spożywania konkretnego mięsa przez ochrzczoną corkę i jej ewentualnego grzechu to jednak nic nie zmieni.

 Re: Jej ojciec jest żydem. Czy ona może jeść wieprzowinę?
Autor: Aleksandra (---.mannet.pl)
Data:   2017-03-31 21:55

Witaj, jakiś czas temu czytając na wyrywki Nowy Testament natrafiłam u św. Pawła na fragment dotyczący pokarmów: Rz 14, 1-23. Może on Twojej koleżance pomoże. Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: