logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy żyjąc aktywnie mogę grzeszyć obżarstwem?
Autor: Piotr (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-05-06 21:07

Czy jeseli jestem nastolatkiem zyje aktywnie to moge popelnic grzech obzarstwa?

 Re: Czy żyjąc aktywnie mogę grzeszyć obżarstwem?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-05-06 22:25

Nie, nie. Nie nie mów mi, że jak się objesz ponad miarę to jeszcze masz ochotę na aktywne życie. Że nie jest Ci niedobrze. Pozdrawiam.

 Re: Czy żyjąc aktywnie mogę grzeszyć obżarstwem?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-05-06 22:27

Czy jako chrześcijanie mamy cały czas żyć w strachu przed popełnieniem grzechu? Czyń dobro, żyj aktywnie, jedz ile potrzebujesz, a nie filozofuj. Grzech obżarstwa może popełnić każdy, kto je bez umiaru, bez kontroli - pod warunkiem, ze nie jest chory - a to już sprawa dla psychiatry. I wiek nie ma tu nic do tego.

 Re: Czy żyjąc aktywnie mogę grzeszyć obżarstwem?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2017-05-07 00:37

Jeśli grzech obżarstwa jest tutaj metaforą i oznacza zbyt aktywne życie, tj. takie, że ze względu na prowadzoną nadmierną aktywność osoba popełniająca ową aktywność ma całkowicie przysłonięte sprawy duchowe do tego stopnia, że umiera duchowo, to owszem można popełnić grzech obżarstwa. Poza tym można popełnić całkiem dosłowny grzech obżarstwa poprzez nawet jednorazowe umyślne przejedzenie się ze względu np. na upodobanie sobie danej potrawy. Zatem prowadząc aktywne życie, nastolatek może popełnić co najmniej dwa grzechy obżarstwa — dosłowny i w ujęciu metaforycznym, przy czym ten ostatni może rozlać się na wszelkie aspekty życia człowieka i roz-pączkować się jak drożdże. Polskie prawdziwe pączki? Mniam, mniam ;) ;P

 Re: Czy żyjąc aktywnie mogę grzeszyć obżarstwem?
Autor: antonima (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-05-07 08:39

Chodzi Ci o to, że intensywnie uprawiasz sport i w związku z tym masz zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne? Nie sądzę, żeby w takim wypadku można to było nazwać obżarstwem i żeby było to grzechem. Zawsze najlepiej zapytać spowiednika - tylko wyjaśnij dokładnie, o co chodzi, żeby nie doszło do podobnego nieporozumienia jak tutaj.

 Re: Czy żyjąc aktywnie mogę grzeszyć obżarstwem?
Autor: op_studentka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2017-05-09 01:13

Obżarstwo to nie jest grzech związany z jedzeniem. Oczywiście też, ale obżerać można się wszystkim, także tym co wydaje nam się pozytywne. Istnieje np. tzw. obżarstwo duchowe, gdy ktoś uczestniczy w dziesiątkach rekolekcji, należy do kilku wspólnot i ciągle chce więcej i więcej. Wszystko trzeba rozeznać indywidualnie: dlaczego prowadzisz tak aktywne życie? Czy dlatego, że ciągle jesteś nienasycony i za mało Ci atrakcji, czy może swoim życiem służysz innym.

PS. Polecam lekturę Ewagriusza z Pontu.

 Re: Czy żyjąc aktywnie mogę grzeszyć obżarstwem?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2017-05-10 14:56

Interesujący fragment na temat grzechu nieumiarkowania w jedzeniu i piciu z książki "Siedem grzechów głównych dzisiaj" (autor: Joanna Petry-Mroczkowska, Wydawnictwo M, Kraków 2014)
http://www.naszczas.pl/duch/nieumiarkowanie-w-jedzeniu-i-piciu/?lubie=13383

Załóżmy, że ktoś zjada jedno jabłko (o wartości kalorycznej 100) dziennie ponad takie zapotrzebowanie energetyczne swojego organizmu, które nie powoduje przybierania na wadze. W efekcie w ciągu roku taka osoba nagromadzi 36500 kalorii, które zostaną przekształcone w dodatkowe kilogramy. Zakładając, że na wygenerowanie kilograma ludzkiego tłuszczu potrzeba dostarczyć ekstra 7000 kalorii, wynika, że zdrowe jabłuszka mogą przyczynić się do nabycia ponad 5 kilogramów zbędnej wagi w ciągu roku. Wydaje mi się, że w tym przykładzie nie ma mowy o grzechu nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, jednak to krótkie rozważanie pokazuje, że coś tutaj jednak nie gra. Wydaje mi się, że lepiej regularnie trochę popościć, niż regularnie trochę zjeść za dużo, nawet jeśli jest to zdrowe jedzenie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: