logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego 1 rok i 6 tygodni żałoby po meżu?
Autor: Danuta (---.eimperium.pl)
Data:   2017-06-05 10:25

Szczęść Boże,
Proszę o informację dlaczego przyjete jest, ze załoba po małżonku trwa 1 rok i 6 tygodni? Skad te 6 tygodni? Nasze małżeństwo trwało 56 lat, było dobrym małzeństwem bo mąż był bardzo dobrym człowiekiem. Odchodził w cięzkiej chorobie, pogodzony z Bogiem, przyjmując z pokorą Jego plan. Również, choc liczyłam na cud uzdrowienia, z pokora przyjęłam odejście męza. Jednak nie jest mi łatwo. Noszenie żałoby w ubiorze nie jest dla mnie problemem, ale chcę wiedzieć skąd te 6 tyg.
Z Bogiem
Danuta

 Re: Dlaczego 1 rok i 6 tygodni żałoby po meżu?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-06-05 13:29

Rok i sześć tygodni żałoby po współmałżonku to zwyczajowy okres żałoby, najdłuższy z tych, które są mi znane. Dla porównania, żałoba (również zwyczajowa) po rodzicach trwa rok, przy czym jedynie przez 6 miesięcy nosi się tradycyjne, czarne stroje, a przez pozostały czas - szare. Znowuż po rodzeństwie i dziadkach uzewnętrzniać żałobę strojem mamy jedynie przez 6 miesięcy. Te różnice wynikają z tradycyjnego (znowu) przekonania, że tu na ziemi żona lub mąż to "druga osoba po Bogu" ważniejsza niż ktokolwiek inny.
Prawda tymczasem jest taka, że żałoba po śmierci kogokolwiek zalicza się do najbardziej prywatnych spraw, jakie mogą dotyczyć danej osoby. Jeśli komuś wystarczy rok na pogodzenie się z tym, że osoba, którą do tej pory widywał codziennie, bądź prawie codziennie odeszła już do Boga - będzie to wyłącznie jego decyzja. Jeśli natomiast osoba A, po upływie ponad roku spotyka osobę B, wciąż jeszcze ubraną w czerń, to zanim zacznie wygłaszać swoje "mądrości", że okres żałoby dawno już minął powinna profilaktycznie ugryźć się w język. Tak po prostu.

 Re: Dlaczego 1 rok i 6 tygodni żałoby po meżu?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2017-06-05 13:55

Żałoba w Kościele katolickim nie jest obowiązkowa.

 Re: Dlaczego 1 rok i 6 tygodni żałoby po meżu?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-06-05 15:23

Danusiu, żałoba to stan serca i psychiki po odejściu zmarłego. Ciemny ubiór z jednej strony jest naszą odpowiedzią na smutny nastrój, z drugiej ma być sygnałem dla otoczenia, że jesteśmy w okresie smutku po śmierci kogoś bliskiego i wskazane by uszanować ten stan przez choćby stonowane zachowanie w naszej obecności czy wyczucie w tematach rozmów, zrozumienie pojawiającego się płaczu bez zadawanie trudnych, rozdrapujących pytań jeżeli taka jest wola albo przytulenie bo jest wyraźny sygnał skąd taki nastrój.
Ile osób w żałobie tyle sposobów przeżywania. Niektórzy odcinają się od zewnętrznych, widocznych form i jest to ich sposób przeżywania.
Żal noszony w sercu nie musi przekładać się na ubiór ale jeżeli w sercu Ci smutno to może być trudno założyć coś barwnego. Można poprzestać na jakimiś jednym czarnym czy ciemny elemencie ubioru, który dla nas samych będzie takim symbolem.
Trudne do przyjęcia są nieraz uwagi, że ciemny ubiór to na pokaz bo żałobę nosi się w sercu. Jest to bardzo płytkie, pozbawione empatii. Każdemu w tej sytuacji według osobistych potrzeb, wrażliwości i możliwości.
Piszę to na podstawie własnych, niedawnych przeżyć.
Skąd rok i sześć tygodni? Pewnie z dawniejszej tradycji, kiedy śmierć nie była tak odłączona od środowiska, w którym żyli. Ludzie umierali często w domach, tam byli opłakiwani, były modlitwy nad ciałem, może też była pewna presja otoczenia przed ewentualnymi kolejnymi związkami wdowców by nie były zbyt wcześnie. A małżonkowie jako: " A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało" Mt19, 6 są sobie tak bardzo bliscy, że ten symboliczny czas był przyjęty najdłużej.
Nie jest to informacja z żadnego wiarygodnego źródła tylko moje osobiste przemyślenie.

Danusiu, żeby choć trochę otrzeć Ci łzy:

"W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę". J 14, 2-4

"Synu, wylewaj łzy nad zmarłym
i jako bardzo cierpiący zacznij lament,
według tego, co mu przystoi, pochowaj ciało
i nie lekceważ jego pogrzebu!
Płacz gorzko i z przejęciem uderzaj się w piersi,
zarządź żałobę odpowiednio do jego godności,
dzień jeden lub dwa, dla uniknięcia potwarzy,
potem już daj się pocieszyć w smutku!
Ze smutku bowiem śmierć następuje:
smutek serca łamie siłę.
Tylko do chwili pogrzebu niechaj trwa smutek,
bo życie udręczone - przekleństwem dla serca.
Nie oddawaj smutkowi swego serca,
odsuń go, pomnąc na swój koniec.
Nie zapominaj, że nie ma on powrotu,
tamtemu nie pomożesz, a sobie zaszkodzisz.
"Pamiętaj o moim losie, który będzie też twoim:
mnie wczoraj, tobie dzisiaj".
Gdy spoczął zmarły, niech spocznie i pamięć o nim,
pociesz się po nim, skoro już wyszedł duch jego." Syr 38, 16-23

 Re: Dlaczego 1 rok i 6 tygodni żałoby po meżu?
Autor: Ina (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-06-05 15:47

Nie wiem kiedy mnie Pan Bóg zabierze ze świata ziemskiego, ale już zapowiedziałam dzieciom, że nie chcę, by ktokolwiek chodził ubrany na czarno, po mojej śmierci. "Wybieram" się do Nieba i mam nadzieję, że to będzie mi dane. Czarnego koloru nigdy nie lubiłam, moi bliscy, też. Po co się mają męczyć. Najważniejsza jest Eucharystia i modlitwa. A kolory, moim zdaniem, nie. Syn, kiedyś zapytał:
- A jeśli ludzie się będą dopytywać, dlaczego nie chodzę ubrany na czarno?
- Powiesz, że mama tak prosiła - odpowiedziałam.

 Re: Dlaczego 1 rok i 6 tygodni żałoby po meżu?
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2017-06-05 22:04

Z księgi Mądrości Syracha:
"Synu, wylewaj łzy nad zmarłym
i jako bardzo cierpiący zacznij lament,
według tego, co mu przystoi, pochowaj ciało
i nie lekceważ jego pogrzebu!
Płacz gorzko i z przejęciem uderzaj się w piersi,
zarządź żałobę odpowiednio do jego godności,
dzień jeden lub dwa, dla uniknięcia potwarzy,
potem już daj się pocieszyć w smutku!
Ze smutku bowiem śmierć następuje:
smutek serca łamie siłę.
Tylko do chwili pogrzebu niechaj trwa smutek,
bo życie udręczone - przekleństwem dla serca.
Nie oddawaj smutkowi swego serca,
odsuń go, pomnąc na swój koniec.
Nie zapominaj, że nie ma on powrotu,
tamtemu nie pomożesz, a sobie zaszkodzisz.
«Pamiętaj o moim losie, który będzie też twoim:
mnie wczoraj, tobie dzisiaj».
Gdy spoczął zmarły, niech spocznie i pamięć o nim,
pociesz się po nim, skoro już wyszedł duch jego. "
Syr 38, 16-23

 Re: Dlaczego 1 rok i 6 tygodni żałoby po meżu?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-06-07 07:22

Nigdy nie słyszałam o żałobie dłuższej niż rok.

 Re: Dlaczego 1 rok i 6 tygodni żałoby po meżu?
Autor: Wioletta (---.zapnet-isp.net)
Data:   2023-12-27 04:43

Szczęść Boże czy żałoba po mężu muszę przeżywać cały rok
/.../

Nie zapoznała się Pani z wcześniejszymi odpowiedziami w tym wątku.
Wdowa może zawrzeć sakrament małżeństwa. Nawet dzisiaj.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: