logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Będę musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-08-02 22:21

4 sierpnia ide do spowiedzi.. niestety 17 sierpnia mam ortodontkę no i teraz tak: prawdopodobnie zada mi pytanie czy nosilem go.... i bede musial sklamac ze tak poniewaz nie chce jej urazic i nie chce zeby na mnie nakrzyczala... nie wiem co robić, nie chce popelnic grzechu. Niby lekki ale no cóż, zło to zło

 Re: Będę musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: && (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-08-02 22:59

Znakomita sytuacja do prawdziwego nawrócenia: nie schowasz się za kłamstwo, tylko staniesz w prawdzie. Myślisz, że się ta pani nie zorientuje? Jest jeszcze takie magiczne słowo: przepraszam...

 Re: Będę musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2017-08-02 23:30

Pomijając kwestie moralne - oszukiwanie lekarzy to jak strzelanie sobie w stopę. Jeśli lekarz myśli, że coś robiłeś, a efektów nie widać (bo tego nie robiłeś) to może szukać innych rozwiązań. A to Ci może nie wyjsć na zdrowie.

A co do tematu - nic nie musisz. Chcesz. Możesz przecież powiedzieć prawdę.

 Re: Będe musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-08-02 23:41

To noś od dzisiaj każdego dnia:) To początek zadośćuczynienia:) i p. doktor i Twoim zębom. Skoro jest zalecenie lekarskie to warto a kłamstwo w tej sprawie szkodliwe z kilku względów (i moralnych i zdrowotnych).
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas oraz dobrej Spowiedzi, która da pokój w sercu a nie nowe rozterki:)

 Re: Będe musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2017-08-02 23:56

Jeśli nie nosisz aparatu, bo sprawia Ci ból (a nie przez zwykłe zaniedbanie), powiedz to ortodontce. Różne osoby mają różny próg wrażliwości na ból, i to co jedna osoba może spokojnie znieść, dla drugiej może być cierpieniem nie-do-uniesienia.

 Re: Będe musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-08-03 01:05

Nie nosze aparatu bo JUZ ni się nie chcę... Mam o tym na spowiedzi powiedziec? Mam prawo chyba decydowac co chce a czego nie chcę.

 Re: Będe musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: && (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-08-03 01:31

Przede wszystkim powiedz to pani ortodontce. To będzie normalne rozwiązanie w tej sytuacji.

 Re: Będe musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: 9834 (---.play-internet.pl)
Data:   2017-08-03 11:52

Jak wolisz mieć krzywe zęby, to Twoje zmartwienie, na pewno ortodontce to wszystko jedno. Ale skoro, jak mówisz ZDECYDOWAŁEŚ, że nie nosisz, bo Ci się nie chce, to ZDECYDOWAŁEŚ również (będąc katolikiem), że musisz o tym powiedzie (bo kłamstwo to grzech).
Powiedz, że Ci się nie chce. To Twoja DECYZJA. Kłamstwo też będzie DECYZJĄ, a nie przymusem.

 Re: Będe musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: Estera (---.146.132.17.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-08-03 16:25

Lepiej dla Ciebie będzie, jeśli decyzje będziesz podejmować na podstawie tego, co jest dla Ciebie dobre, a nie na podstawie tego, czego chcesz w danym momencie. A konsekwencje swoich czynów ponosić trzeba.

 Re: Będe musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-08-04 14:38

Dziś (4 sierpnia) idziesz do spowiedzi, a niespełna dwa tygodnie później na wizytę kontrolną do gabinetu ortodontycznego i boisz się, że będziesz musiał skłamać wtedy odnośnie do noszenia aparatu w tym okresie? W takim razie najpierw uświadom sobie, co jest dla Ciebie przeszkodą w jego noszeniu. Czy jest to nacisk, jaki wywiera on na Twoje zęby? Jeśli tak, to uświadom sobie, że to dla Twojego dobra. Żaden aparat ortodontyczny nie jest zaordynowany raz na zawsze, a jedynie do momentu stwierdzenia dostatecznej poprawy stanu Twoich zębów. Co więcej, do każdego bólu, nieprzyjemnych doznań można się przyzwyczaić jeśli tylko wiesz, że ich przyczyną nie jest pogarszający się stan Twojego zdrowia. W przypadku aparatu ortodontycznego, o ile jest on prawidłowo założony i ustawiony, idzie zaś jedynie ku dobremu, głowa do góry. Nie ma również potrzeby, abyś wstydził się swoich znajomych. Zdaję sobie sprawę z tego, że wyjmowany aparat, opierający się na podniebieniu wpływa trochę na Twoją artykulację, ale to nie powód, aby zaniechać kontaktów towarzyskich. Być może za pierwszym razem ktoś z Twoich znajomych uśmiechnie się z tego powodu, ale później z pewnością do tego przywykną. W skrócie moja porada jest następująca: idź do spowiedzi (jeśli jeszcze nie byłeś) i noś regularnie aparat, a później podczas wizyty kontrolnej nie będziesz musiał wymyślać żadnych kłamstw. Powiesz po prostu prawdę.

 Re: Będe musiał skłamać, że nosiłem aparat
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-08-06 14:46

Nie będziesz MUSIAŁ skłamać. Wmawiasz sobie przymus. Po prostu nie bądź tchórzem i powiedz szczerze, że nie nosiłeś aparatu przez cały ten zalecany czas i powiedz, dlaczego nie nosiłeś.
Problemem jest ewentualna głupota, lekkomyślność, nie zaś sama ewentualność kłamstwa. Niestosowanie się do wskazań medycznych z błahego powodu: bo mi się nie chce - jest głupotą. Szkodzeniem sobie. O ile rodzice chcą Ci pomóc, dbając o Twoje zdrowie, a Tobie się nie chce korzystać - jest też niewdziecznością. Być może trwonisz też pieniądze - rodziców lub publiczne (koszt wizyt, sprzętu). I to są problemy, serio.
I nie pytaj przypadkiem na forum, czy będziesz się musiał spowiadać.
Pogadaj o tym ze spowiednikiem. To wskazanie zresztą dotyczy 90% Twoich postów, o czym sam dobrze wiesz.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: