logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak kontynuować różaniec?
Autor: sad11 (78.11.90.---)
Data:   2017-10-22 14:26

Witam, czy jeśli w piątek zacznę Różaniec odmawiając 2 dziesiątki tajemnicy bolesnej, to czy chcąc kontynuować w niedziele mogę dokńczyć odmawiajac pozostałe 30 bolesnych, czy ta trzydziestka musi być chwalebna? Pozdrawiam.

 Re: Jak kontynuować różaniec?
Autor: Antek (---.derkom.net.pl)
Data:   2017-10-22 14:58

Tak można dokończyć tę część bolesną. Ja np. Jestem w kole różańcowym i odmówię tajemnice trzecią radosną. Nie widzę przeszkód.

 Re: Jak kontynuować różaniec?
Autor: Ina (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-10-22 16:31

Tajemnice Różańca odmawiam po kolei, nie zwracając uwagi na dzień tygodnia.
Taką mam potrzebę w sercu. Mam nadzieję, że tak można odmawiać.

 Re: Jak kontynuować różaniec?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-10-22 16:50

"czy ta trzydziestka MUSI być chwalebna?"

W modlitwie nie ma przymusu. W modlitwie jest uwielbienie, miłość, ufność, szczerość. Cała reszta w modlitwie to przyjęta indywidulnie treść i forma.
Różaniec jest rozważaniem życia Pana Jezusa w różnych jego okresach. Odmawiając poszczególne części jest spójność tajemnic, rozważanie ewangeliczne.
Piątek jest dniem Męki Pańskiej stąd tajemnice bolesne.
Niedziela jest dniem dziękczynienia, uwielbienia , radości stąd część chwalebna.

Odmówiłaś/łeś w piątek dwie dziesiątki części bolesnej bo na tyle starczyło Ci natchnienia, czasu, tyle modlitwy zapragnąłeś/łaś ofiarować tego dnia Panu Bogu.
Nie czyń z modlitwy regulaminowej formułki tylko pragnienie serca.
Nie ma obowiązku sztywnego trzymania się poszczególnych dni. Jeżeli w danym czasie z powodu stanu swojej duszy masz pragnienie przeżywania Męki Pańskiej albo modlenie się np. do Ducha Świętego przez trzecią tajemnicę chwalebną czy też rozważanie początków życia Pana Jezusa w tajemnicach radosnych to możesz odmawiać tę modlitwę według swoich potrzeb duchowych.
Możesz np. modlić się o czyjeś nawrócenie i tu pojawi się potrzeba częstego odmawiania trzeciej tajemnicy światła.
Najważniejsze w modlitwie różańcowej to to, by modlić się Słowem Bożym.

 Re: Jak kontynuować różaniec?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-10-22 17:27

Wszystko jedno. Absolutnie wszystko jedno. Przecież to tylko konwencja, związana z dniami tygodnia. Nie ma tu żadnego obowiązku.
Na mój użytek nie nazywałabym tych dziesiątek odmawianych po dwóch dniach kontynuacją czy dokończeniem. Po prostu - uznałabym, że odmawiam w piątek dwie dziesiątki, w niedzielę trzy. Niezależnie od siebie.
Chyba że to jest jakieś wyraźne zobowiązanie, typu: odmówić jedną część różańca. Wtedy, uznając kontynuację, zostałabym przy takich samych tajemnicach, jak na początku, tj. w tym przypadku bolesnych. Żeby wywiązać się np. z pokuty: odmów jedną część różańca.

 Re: Jak kontynuować różaniec?
Autor: Sali (---.centertel.pl)
Data:   2017-10-22 19:52

Myślę, że to już kwestia indywidualna - Kościół nie nakazuje odmawiać konkretnych tajemnic w konkretne dni - fakt, że akurat w sobotę odmawiamy radosne, w czwartek światła, itd. to raczej tylko propozycja, wskazówka. Czytałam kiedyś, że np. Matka bł. ks. Jerzego Popiełuszki po Jego śmierci odmawiała już tylko tajemnice bolesne...

Myślę, że Matce Bożej jest wszystko jedno, jakie tajemnice jakiego dnia odmawiasz. Liczy się, że w ogóle się modlisz na różańcu :)

Pozdrawiam, z Bogiem

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: