logo
Wtorek, 24 kwietnia 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Sakramenty przedsoborowych.
Autor: PR (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-01-05 14:34

Szcz Boe,
Mam pytanie z nieco wyszej pki. Jak to jest ze wiceniami kapaskimi i sakr biskupi u lefebrystw i sedewakantystw, ale take u mariawitw, polskokatolikw i starokatolikw? Czy odprawiaj oni wane Msze, czy naley ich traktowa jak protestantw? Czy maj prawdziwe sakramenty?

Re: Sakramenty przedsoborowych.
Autor: ??? (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2018-01-10 21:53

Odpowiem na Twoje pytanie pod warunkiem, e ty mi wpierw odpowiesz na moje:
Czy jeeli w Kapsztadzie jest teraz godzina pitnasta, to to jest ta sama pitnasta co w Hongkongu, Bombaju, Moskwie, Londynie i w Meksyku, czy inna?
Mam te kolejne pytanie: Co to znaczy sakramenty przedsoborowych? Chodzi o Sobr w Trydencie, na Lateranie, czy w Efezie?
I jeszcze wicej pyta: Jak wysoko jest umieszczona pka na ktrej znajduj si Twoje pytania? Pytam, bo by moe tak wysoko e nie signiemy?
I jeszcze jedno: Jak przebiega Twoja linia podziau pomidzy protestantami i reszt? Pytam z ciekawoci, bo oficjalnie mamy tak z pidziesit tysicy protestanckich wyzna, a Twj podzia wyranie rni si od oglnie przyjtych. Std by wiedzie o czym mwisz trzeba by sprbowa zrozumie wpierw Twoje kryteria podziau.

Autor: PR (---.ip-point.pl)
Data:   2018-01-11 23:29

Protestanci (luteranie, kalwini, metodyci, anglikanie i ci inni) o ile wiem nie maj sakramentw poza chrztem. Mariawici i polskokatolicy nie wyodrbnili si z adnego z wyzna protestanckich, wic nie s do nich zaliczani.
Chodzi o sobr w Trydencie (niefortunny skrt mylowy - napisaem jasno w komentarzu o lefebrystach i o sedewakantystach). Pierwsze pytanie nie ma zwizku z tematem. Pka - metafora, chodzio mi o to, e chodzi o kwesti teoretyczn, niezwizan ze sprawami codziennymi. Pytam, bo nigdzie nie znalazem jasnego postawienia sprawy ich sakramentw. Prosz Ci uprzejmie o darowanie sobie tych kliwych uwag.

Data:   2018-01-12 00:12

Nie w Trydencie, a w Watykaski II. Pisaem spontanicznie i wyszo jak wyszo. A jak chcesz odpowied na pierwsze pytanie - to ta sama pitnasta i nie ta sama jednoczenie. Ta sama bo jest pitnast, nie ta sama bo wypada w innym czasie. Z dwch dtron trzeba na to spojrze. Ale to off-top. Ale moe si przyda w wyjanieniu problemu.

Autor: etnaa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2018-01-12 23:44

Co by nine myle o lefebrystach i sedewakantystach to przyrwnanie ich do protestantw jest zdumiewajce. Tak jakby zapyta czy ledzia i szprotk mona traktowa tak jak pozostae ptaki?

Data:   2018-01-13 00:13

Wiem, chodzio mi o to, e protestanci nie maj sakramentw poza chrztem. Protestanci a lefebryci i sedewakantyci to dwie zupenie rne sprawy nie majce adnych ze sob zwizkw. Lefebryci z tego co si dowiedziaem maj sakramenty, ale jak z reszt? A co do mariawitw to tam jest kapastwo kobiet wic tym bardziej wtpi w ich wano. Ale niech kto jasno odpowie.

Autor: Staszek (31.42.29.---)
Data:   2018-01-14 14:01

Cytuj:
"Od duszego czasu Koci Katolicki wysya sygnay o chci podjcia wsppracy do Bractwa Kapaskiego w. Piusa X. Tzw. lefebryci nie uznaj niektrych decyzji Soboru Watykaskiego II. W ostatnim czasie to kolejne ustpstwo wobec tych braci ktrzy nie zgodzili si z reform liturgiczn.

Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” zaproponowaa, aby biskupi mogli udziela zezwolenia na celebrowanie maestw wiernym uczestniczcym w duszpasterstwie prowadzonym przez Bractwo. Papie popar ten postulat. Wczeniej Franciszek udzieli wszystkim kapanom-lefebrystom wadz sprawowania sakramentu pokuty, aby zapewni wano udzielanego rozgrzeszenia. Umoliwia to take uspokojenie sumienia penitentom przyjmujcych od nich pokut.

Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-14 17:53

Do Staszka: Myl, e kiedy si co cytuje, to naley podawa autora, rdo oraz dat publikacji tekstu. To nie s niewane informacje. Bez tych danych cytat (albo i niecytat?) jest bez wartoci.
No i zaznacza pocztek oraz koniec cytatu.

Autor: Staszek (31.42.29.---)
Data:   2018-01-14 18:48

To cytat z 'Maego Dziennika. Na Kontrze'

"Magorzata i Tomasz Terlikowscy zaoyli nowy portal internetowy. "May Dziennik. Na Kontrze" ma by miejscem, gdzie bd oni mogli opisywa rzeczywisto "z punktu widzenia konserwatywnego i chrzecijaskiego"

Sprawdzenie pochodzenia cytatu na Goglach chyba nie sprawia problemu.
Pozdrawiam

Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-14 19:48

Co do problemu - niekoniecznie, Staszku,
nie naley zakada, e, jak piszesz, "sprawdzenie pochodzenia cytatu na Goglach nie sprawia problemu", poniewa:
a) wiat tekstw nie koczy si w internecie, mona cytowa z rzeczy nie umieszczonych w necie (a s takie, wiat na necie si nie koczy, na szczcie);
b) nawet teksty w internecie, w ktrym pono nic nie ginie, niekiedy znikaj albo s aktualizowane i do starej wersji trudno lub nie mona dotrze (mam przykre dowiadczenia tej kwestii);
c) podawanie rde jest, chcemy czy nie, kwesti kultury i warsztatu, a w rezultacie: wiarygodnoci piszcego (ewentualne domylne: sprawd sobie sam - jest, widzisz, mao eleganckie).
Te pozdrawiam.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: