logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy stały post o chlebie i wodzie jest możłiwy?
Autor: Łukasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-18 22:26

Witam serdecznie.
Czy post o chlebie i wodzie cały czas (7 dni w tygodniu) jest możliwy?
Czy słyszeliście o kimś kto takowy stosował?

 Re: Czy stały post o chlebie i wodzie jest możłiwy?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-03-18 23:02

Cały czas? Stały post? Co to znaczy? Jak długo? Jeden tydzień? Dłużej?
Nie precyzujesz.

Po co?
W jakim celu?
W imię czego?
Z jaką motywacją?
Jak to się ma do nieniszczenia swojego organizmu i zdrowia (dary Boże)?
Czy lekarz i spowiednik na to pozwoli?
Czy stać Cię na zasięgnięcie ich opinii i przyjęcie zastrzeżeń, niezgody z ich strony?

Wiesz, pierwsze skojarzenie było niestety takie:
Tak, słyszałam, o więźniach, jeńcach (np. obozowych, łagrowych), skazańcach, ofiarach przemocy i zbrodni, którzy "cały czas", długo, dostawali tylko trochę podłego (także zepsutego) chleba i wodę. Przeżyli albo i nie. Albo przeżyli z dozgonnie zmarnowanym zdrowiem (nieodwracalnie, miałam takiego wujka). Tylko to nie było podjęcie postu, lecz znęcanie się nad ludźmi.

 Re: Czy stały post o chlebie i wodzie jest możłiwy?
Autor: Jo (---.f-net.pl)
Data:   2018-03-20 22:52

2 czy 3 lata temu również naszła mnie myśl o poście o chlebie i wodzie (i kawie :)) na czas Wielkiego Postu. Motywację miałam religijną, szczerą, w mojej ocenie dobrą. Zapytałam o to spowiednika, jak on widzi tę sprawę, czy mogę w taki sposób pościć. Powiedział że przez cały okres Wielkiego Postu nie, ale mogę sobie wystarczyć np. 2 dni w tygodniu, wtorek i piątek i w te dni pościć. Na początku poczułam się... jakby lekko urażona. Miałam wrażenie że nie do końca mnie rozumie, nie zna moich możliwości i determinacji. W połowie okresu Wielkiego Postu byłam mu bardzo wdzięczna, bo miałam już szczerze dość tego chleba i wody :) czekałam już tylko kiedy się zakończy.
Muszę jednak przyznać, że taka forma postu wiele mnie nauczyła. Przede wszystkim panowanie nad swoim ciałem, wolą. Doceniłam to ile mam i zauważyłam jak mało człowiekowi wystarczy do życia.
Jak ktoś ma takie pragnienie myślę że warto spróbować. Jednak nie bez konsultacji ze spowiednikiem.

 Re: Czy stały post o chlebie i wodzie jest możłiwy?
Autor: Quler (---.centertel.pl)
Data:   2018-03-20 23:51

Dawałem radę raz w tygodniu kiedyś przez kilka miesięcy. Działy się wtedy różne pozytywne tematy :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: