logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wszyscy mogą odnawiać przyrzeczenia chrzcielne?
Autor: Malgorzata (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-03-28 22:11

Szczęść Boże,
Nurtuje mnie pewna kwestia dotycząca odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych jakie ma miejsce w Wielką Sobotę, a zwłaszcza w momencie: "Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech nie opanował?" - otóż czy osoba, którą nie jest w stanie łaski uświęcajacej, z pewnym przywiązaniem /upodobaniem do jakiegoś grzechu może wypowiedzieć słowa wyrzeczenia czy też jest to świetokradztwo/oszustwo...sama nie wiem jak to określić...

 Re: Czy wszyscy mogą odnawiać przyrzeczenia chczcielne?
Autor: Estera (31.25.249.---)
Data:   2018-03-29 10:39

Moim zdaniem na Liturgii Paschalnej nie pojawia się nikt, kto przynajmniej nie próbuje, w mniejszym lub większym stopniu, być z Bogiem - po ludzku patrząc: zmarnowane kilka godzin w czasie, kiedy można sprzątać, gotować albo odpoczywać po przygotowaniach. Z tej racji odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych jest jak najbardziej na miejscu. A może to będzie też przyczynek do nawrócenia tej osoby.

 Re: Czy wszyscy mogą odnawiać przyrzeczenia chczcielne?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-03-29 11:21

Wyrzeczenie się zła jest dla Ciebie "świętokradztwem"? Muszę powiedzieć, że to ciekawe podejście, ale dla własnego dobra zmień je jak najszybciej. Spójrz bowiem: wyrzeczenie się zła ponawiasz/powinnaś ponawiać tak naprawdę po każdej spowiedzi (tyle, że wówczas w zaciszu własnego sumienia, a nie publicznie), w ramach mocnego postanowienia poprawy. I nie jest to wówczas nic "grzesznego", "świętokradczego", a wręcz rzecz niezbędna.

 Re: Czy wszyscy mogą odnawiać przyrzeczenia chrzcielne?
Autor: xxx (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2018-03-29 11:52

To lampka alarmowa do nawrócenia. Chcesz być opanowana przez grzech, przez Złego? Ratuj się, póki masz odwagę myśleć, bo im bardziej dasz się wciągnąć, tym gorzej. Naprawdę, szkoda życia.

 Re: Czy wszyscy mogą odnawiać przyrzeczenia chrzcielne?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-03-29 15:21

Znaczy tak: jeśli nie masz ochoty wyrzekać się tego złego, a chcesz sobie trochę pokłamać, to przeszkód chyba nie ma. Przynajmniej to zawsze (jak niezły kabaret) obserwuję na chrztach dzieci, których rodzice żyją w grzechach ciężkich i nie mają zamiaru tego zmieniać. A wyrzekają się jak cacy.

 Re: Czy wszyscy mogą odnawiać przyrzeczenia chrzcielne?
Autor: Malgorzata (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-03-29 21:06

Hmm, sprzeczne odpowiedzi, 3:1
Nie chodziło mi o to, że wyrzeczenie sie zła jest świętokradztwem, ale o to, czy świętokradztwem nie jest zrobienie tego skoro żyję w grzechu, skoro są grzechy z którymi nie potrafię się rozstać (pewien sposób upodobania). Po takim wyrzeczeniu powinna nastąpić spowiedź jak sądzę, by nie było to czcze "gadanie", a z tym mam problem i najbliższym czasie pewnie do niej nie przystąpię. Boję się, że takie wyrzeczenie w związku z powyższym, będzie jak mówi autor wyszywaczek - kłamstwem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: