logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: ciekawa_odpowiedzi (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-03-29 10:14

Mam pytanie - najprawdopodobniej jestem biseksualistką. Pogodziłam się ze swoją orientacją - zdążyłam już siebie taką zaakceptować. Nie prowadzę życia seksualnego ani z partnerem, ani z partnerką, ale nie wynika to z tego, że byłby to grzech, ale z tego, że nie znalazłam partnera/partnerki. Co więcej, czasem moje poglądy są sprzeczne z nauką Kościoła - popieram in vitro.

Pytanie brzmi: czy mogę przystąpić do sakramentu pokuty i przeprosić za grzechy, których rzeczywiście żałuję i za które pragnę wyrazić skruchę, jednocześnie wyznając księdzu swoją orientację i fakt, że nie przeszkadzałoby mi zbliżenie z kobietą lub fakt, że uznaję in vitro, jeśli jest ostatecznością?

Zdaję sobie sprawy, że mogłabym nie dostać rozgrzeszenia za chęć utrzymywania kontaktów seksualnych z osobą tej samej płci czy takie a nie inne poglądy, ale jestem ciekawa, czy pozostałe grzechy, których żałuję, byłyby mi odpuszczone. Jestem oczywiście również świadoma tego, że i tak nie mogłabym przystąpić do Komunii.

Mój kolega-ministrant wspominał kiedyś, że ksiądz mówił mu o spowiedzi częściowej.

Chciałam się zapytać, czy rzeczywiście jest w Kościele możliwość wyspowiadania się chociaż z części grzechów. Czy np. rozwodnicy też mają taką możliwość, jeśli żyją już w nowych związkach? Są przecież tacy, którzy chcą utrzymywać kontakt z Bogiem mimo faktu, że żyją w grzechu.

Proszę o odpowiedź.

------

Czy odpowiedzi mogą być częściowe?
moderator

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: Wiktoria (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2018-03-29 15:27

O spowiedzi częściowej nigdy nie słyszałam. U mnie w parafii ksiądz zachęca do spowiedzi osoby które nie mogą przyjmować Komunii z różnych względów (np. rozwodników). Co prawda rozgrzeszenie i tak nie dostają, ale przynajmniej widać że chcą zrobić coś w kierunku pojednania z Bogiem.

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-03-29 15:28

"Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś.
Obyś był zimny albo gorący!
A tak, skoro jesteś letni
i ani gorący, ani zimny,
chcę cię wyrzucić z mych ust." (Ap 3, 15-16)

"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."
(Mt 5,37)

Polecam do rozważenia:
- Przykazania Boże
- Pięć warunków Sakramentu Pokuty i Pojednania
- http://mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-117.htm

Osoby, które maja przeszkody do przyjmowania sakramentów mogą korzystać z Duszpasterstwa związków niesakramentalnych, gdzie są prowadzeni w wierze na miarę możliwści ich aktualnego stanu. Jeżeli mają pragnienie mogą przyjmować Komunię Duchową.

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-03-29 15:36

Co do rozgrzeszenia:
albo dostajesz rozgrzeszenie za całokształt, za wszystkie popełnione grzechy :), albo nie dostajesz wcale.
Nie ma opcji cząstkowej: z części (np. z kradzieży) jesteś rozgrzeszona, z części (np. z kłamstwa) nie.
Nie ma formuły typu: "...i ja odpuszczam Tobie 78% grzechów".

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-03-29 17:46

"Chciałam się zapytać, czy rzeczywiście jest w Kościele możliwość wyspowiadania się chociaż z części grzechów".

W Kościele katolickim nie ma takiej możliwości. Albo spowiadasz się ze wszystkich grzechów, które popełniłaś i jeśli nie ma przeszkód (o tym zaraz) otrzymujesz rozgrzeszenie, albo wyznajesz grzechy wybiórczo, co pod względem skutku spowiedzi można porównać do sytuacji, w której podeszłabyś do konfesjonału, nie powiedziała nic, a następnie odeszła. Stan Twojego sumienia nie zmieniłby się ani o jotę.

"Czy np. rozwodnicy też mają taką możliwość, jeśli żyją już w nowych związkach? Są przecież tacy, którzy chcą utrzymywać kontakt z Bogiem mimo faktu, że żyją w grzechu".

Jeśli chodzi o rozwodników, którzy żyją w nowych związkach cywilnych, w ich przypadku nie ma rozgrzeszenia, ponieważ grzeszą stale poprzez pozostawanie w takich związkach. Jeśli taka osoba decyduje się mimo wszystko skorzystać z sakramentu pokuty, to może otrzymać zachętę do zerwania z grzechem, ale nie rozgrzeszenie. Dopóki oczywiście nie zmieni swojego życia.

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: ciekawa_odpowiedzi (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-03-30 00:37

Nie zgodzę się z tym, że stan mojego sumienia nie zmieniłby się po spowiedzi, podczas której przeprosiłabym za grzechy, których żałuję. Przynajmniej w tych sferach byłaby szansa na poprawę. Poza tym, czasem czuję potrzebę porady mądrego księdza, który doradziłby mi, jak radzić sobie z pewnymi przywarami i jak działać, by stawać się lepszym człowiekiem. Mam inną orientację seksualną, ale i tak chcę mieć dobre relacje zarówno z Bogiem, jak i z ludźmi.

Specjalnie zapytałam w swoim poście, czy podczas ewentualnej spowiedzi powinnam zdradzać też te grzechy, za które nie wyrażam żalu, żeby pokazać spowiednikowi (i Bogu), że niczego nie zatajam i że uczciwie podchodzę do sprawy sakramentu. Zdaję sobie sprawę z tego, że Kościół uznaje stosunki homoseksualne za grzech i nie oczekuję, że Papież wykreśli je z listy grzechów tylko dlatego, że JA mam inne poglądy. Chciałabym po prostu, by wybaczono mi przynajmniej to, za co wyrażam skruchę.

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-03-30 14:25

"Nie zgodzę się z tym, że stan mojego sumienia nie zmieniłby się po spowiedzi, podczas której przeprosiłabym za grzechy, których żałuję. Przynajmniej w tych sferach byłaby szansa na poprawę"
Szansę na poprawę masz i bez rozgrzeszenia. Nie trzeba czekać z poprawą do spowiedzi.

"Poza tym, czasem czuję potrzebę porady mądrego księdza, który doradziłby mi, jak radzić sobie z pewnymi przywarami i jak działać, by stawać się lepszym człowiekiem."
Oczywiście masz prawo poprosić księdza o taka radę, sakramentalnie lub w osobistej rozmowie niebędącej spowiedzią. To nie ma związku z rozgrzeszeniem lub jego brakiem.

"Specjalnie zapytałam w swoim poście, czy podczas ewentualnej spowiedzi powinnam zdradzać też te grzechy, za które nie wyrażam żalu, żeby pokazać spowiednikowi (i Bogu), że niczego nie zatajam i że uczciwie podchodzę do sprawy sakramentu."
Jeżeli nie wyznałabyś grzechów ciężkich, za które nie żałujesz, to i tak spowiedź jest nieważna. Z powodu zatajenia grzechu.

"Chciałabym po prostu, by wybaczono mi przynajmniej to, za co wyrażam skruchę"
Rozumiem.
Niemniej rozgrzeszenie cząstkowe (tylko z tego, czego żałujesz, a reszta zostaje nieodpuszczona) nie istnieje.

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: L. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-30 15:07

Twój kolega ministrant bardzo się myli, nie ma spowiedzi częściowej. Jeśli nie żałujesz za jakikolwiek grzech ciężki i nie postanawiasz poprawy, nie chcesz nic zrobić w tym kierunku (musisz to powiedzieć w konfesjonale) to nie dostaniesz rozgrzeszenia. Jeśli zataisz grzech ciężki lub nie przyznasz się że nie żałujesz lub nie chcesz niczego zmienić w swym życiu - to choćby oszukany kapłan wypowiedział formułkę rozgrzeszenia, nic to nie zmieni, bo Bóg przecież wie, że oszukałaś. Będzie natomiast dodatkowy grzech, świętokradcza spowiedź (ewentualnie także każda komunia święta po takiej spowiedzi).

Rozwodnicy też nie mają takiej możliwości ("częściowe rozgrzeszenie"). Natomiast bardzo często tęsknią za Bogiem i utrzymują z Nim kontakt poprzez modlitwę, dobre życie, dobre wychowanie dzieci. To po latach często przynosi efekty: kiedy miną najmocniejsze emocje, kiedy już potrafią lepiej panować nad sobą, a pragnienie Boga wzrasta - często decydują się na życie obok siebie jak brat i siostra, bez grzechu współżycia, bez grzesznych pieszczot. Mogą wtedy prosić o rozgrzeszenie, i jest możliwość jego otrzymania gdy postanowią już tak żyć do końca.
Podobnie i Ty masz tego rodzaju możliwość rozgrzeszenia. Orientacja nie jest grzechem. Ale musiałabyś postanowić, że nie podejmiesz kontaktów seksualnych ani homo ani hetero (dopóki nie jesteś w małżeństwie). Być może teraz jesteś bardzo młoda i nie stać Cię na takie wyrzeczenie, ale w przyszłości o tym pomyśl. Zresztą w przyszłości może się okazać, że jednak szczerze wybierzesz życie w małżeństwie i problemu takiego nie będzie. Piszesz, że żyjesz w czystości (z konieczności), ale nie wiem jak to wygląda w Twoich myślach, marzeniach. Grzeszyć można myślą, mową, uczynkiem. Ważne są Twoje plany, pragnienia. Może warto byłoby podejść do konfesjonału, żeby o tym wszystkim porozmawiać: na ile już tkwisz w grzechu, a na ile są to tylko mrzonki. Jeśli jednak wszystko jest tak jak napisałaś, i tak właśnie to przedstawisz, bez zatajenia, to rozgrzeszenia pewnie nie dostaniesz. Może dostaniesz jakąś inną pomoc duchową, radę na przyszłość. Jednak rozgrzeszenia częściowego na pewno nie ma i tego nie oczekuj.

"Nie zgodzę się z tym, że stan mojego sumienia nie zmieniłby się po spowiedzi, podczas której przeprosiłabym za grzechy, których żałuję."
Nie trzeba podchodzić do konfesjonału, żeby przepraszać Boga. Możesz to robić zawsze. Wszędzie. A stan Twojego sumienia będzie zawsze zależał od tego co zrobiłaś dobrego i złego. Żaden ksiądz tego nie zmieni, bo musisz to zrobić sama.
Nie wiem natomiast czy wiesz:
"Wiedząc i nauczając, że grzechy powszednie mogą być darowane również w inny sposób — przez akt żalu, uczynki miłości, modlitwę, akty pokutne — Kościół nie przestaje przypominać wszystkim o szczególnym bogactwie zawartym w akcie sakramentalnym także w odniesieniu do tych grzechów." Jan Paweł II, adhortacja apostolska 'Reconciliatio et paenitentia', 32.
W czasie każdej Mszy św. jest akt żalu za grzechy, potrzeba jednak połączyć go z własnym aktem żalu. Dlatego ważne, żeby nie zrywać całkowicie kontaktu z Bogiem, ale Go ciągle szukać. Grzechów lekkich nie można lekceważyć, bo one znieczulają sumienie i dużo łatwiej potem o grzechy ciężkie, za które się nie umie żałować. Jak widzisz - jakiś kontakt z Bogiem możesz mieć nawet gdy nie ma możliwości uzyskania rozgrzeszenia.

To jednak nie to samo, prawda? Skoro Ci jednak na Bogu zależy - naprawdę nie stać Cię na ofiarę dla Niego? Dziś Jezus umiera za Ciebie na krzyżu...

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: B. (---.184.131.42.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-03-30 21:58

Zachęcam Cię do przeczytania dwóch podstawowych informacji (klik) i (klik). Myślę, że prawdopodobnie będzie Ci to mogło pomóc w podjęciu życiowych decyzji. Jesteś osobą wierzącą, zatem mam nadzieję, że umocni Cię to w dążeniu, aby żyć tak, aby się to Bogu podobało. To daje pokój serca i pewność, że droga jest dobra.
Przesyłam pozdrowienia.

 Re: Czy możliwa jest spowiedź częściowa?
Autor: Weronika (---.centertel.pl)
Data:   2018-04-01 18:05

Witaj,
Otóż nurtuje mnie pewne pytanie czy ty w ogóle wierzysz czy tylko stworzyłaś swój własny obraz wiary? Rzeczowo sobie odpowiedz. A następnie: jeżeli wierzysz i chcesz korzystać z dobrodziejstw Kościoła założonego przez Boga, aby ten prowadził ludzi do zbawienia i chronił od potępienia, to odpowiedz czy traktujesz wybiórczo co ci się w tym Kościele podoba a co nie? Jeżeli chcesz uzyskać odpuszczenie grzechów, za które jak mówisz żałujesz a za grzechy (które o ironio nie wiem czy wciąż uznajesz za grzechy skoro tak je sama nazywasz), które ci odpowiadają, w których czujesz się dobrze pomimo, że to jest złe i zabronione przykazaniem boskim nie chcesz tego rozgrzeszenia i nie chcesz się poprawić i żyć w świętej czystości to po co ci spowiedz?

Ta spowiedz i tak bedzie niewazna i swiętokradzka. A z Panem Bogiem się nie pojednasz dopóki nie nawrócisz się i nie porzucisz grzechu (sama mówisz iż w twoim życiu jeszcze nie zaistaniał, ale w twoim sercu jest zgoda na niego, więc gdy tylko będzie okazja zrobisz to bez najmniejszych oporów). Zbawienie polega na całkowitym nawróceniu. Stąd moje początkowe pytanie czy wierzysz? Bo gdybyś naprawdę wierzyła to analogicznie wiedziała byś po co jest spowiedz i walka z grzechem a no po to żeby się zabawić a nie potępić. A nie ma zbawienia w przypadku zatwardziałości.
Dobrze droga duszyczko kończę więc. Mam nadzieję, że przemyślisz sobie całą sprawę i nawrócisz się do Pana Boga sercem. Z Bogiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: