logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Duch Święty może zstąpić na grzesznika?
Autor: Pytającego (---.centertel.pl)
Data:   2018-05-20 22:16

Mam pytanie, czy Duch Święty moze zstąpić na osobę grzeszna, która ma być moze jakiś grzech? Czy to ze mam grzech ale chce prosić o Dary Ducha Świętego ale obecnie żyje w jakimś grzechu jest przeszkoda dla działania Ducha Świętego? Wielu ludzi odczuwa działanie Ducha Świętego a ja nic nie czuje i martwi mnie to. Przez długi czas żyłam w postawach grzechu przeciw Duchowi Świętemu i mam obawy ze coś nie zostało mi przebaczenie. Chodziłam na wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. I ludzie tam doświadczyli mocy Ducha, ja pomimo modlitw konsekwentnie nic... Nawet jak inni sie za mnie modlili nic nie odczuwalne... Czy to moE być wina jakiegoś grzechu? Martwię sie tym...

 Re: Czy Duch Święty może zstąpić na grzesznika?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-05-20 23:58

Nie szukaj odczuć. Nie na tym polega życie z Panem Bogiem. To błędna ścieżka.
I niestety bywa to fatalna cecha grup odnowowych - wywołują wrażenie, któremu i Ty ulegasz: że trzeba coś czuć, bo jak nie, to coś nie gra.

Tak, grzech zmniejsza nasze otwarcie na Pana Boga. To jak ścieżka przez nas samych zawalona gruzem do wysokości paru pięter. Pan Bóg sobie radzi, ale my nie widzimy perspektywy, nie czujemy się bezpiecznie, a może wydaje nam się, że jesteśmy ostatecznie oddzieleni. Mamy mniej sił do życia, mniej gotowości do współpracy...

Zamiast się martwić, można usunąć przeszkodę, zdecydować się na spowiedź.

 Re: Czy Duch Święty może zstąpić na grzesznika?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-05-21 00:46

"czy Duch Święty moze zstąpić na osobę grzeszna...?"

Rozważ w modlitwie "Hymnu do Ducha Świętego" i "Sekwencji o Duchu Świętym" o co prosimy a znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

Pomoc w zrozumieniu czym są Dary Ducha Świętego możesz otrzymać np tu:

http://kosciol.wiara.pl/doc/1561396.Dary-Ducha-Swietego

https://pl.aleteia.org/2017/10/20/7-darow-ducha-swietego-czy-na-pewno-wszystkie-w-tobie-dzialaja/

Być może niektórych z nich doświadczasz, tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy.
A co odpowiedziałabyś na pytanie, skąd zrodził Ci się pomysł napisana o swoich wątpliwościach na FPK? Czy nie sądzisz, że trafiłaś tu z natchnienia Ducha Świętego byśmy mogli Ci pomóc oparając się na tym czego doświadczamy w wierze.
A może o owocach Ducha Świętego uslyszałaś podczas Liturgii Słowa z Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, szczególnie w Liście św. Pawła do Galatów i są Twoim udziałem?

Sedno Twojego problemu odczuć wyłuszczyła Hanna.

"W lekkim powiewie przychodzisz do mnie Panie
W lekkim powiewie przychodzisz do mnie Panie
Nie przez wicher ogromny i nie przez ogień,
Ale w lekkim powiewie przychodzisz do mnie Panie
Ale w lekkim powiewie nawiedzasz duszę mą"

Wsłuchuj się w leciutkie muśnięcia Ducha Świętego we wzrastaniu w wierze.

 Re: Czy Duch Święty może zstąpić na grzesznika?
Autor: Marek_Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2018-05-21 10:01

A skąd by się wziął na ziemi nie-grzesznik, na którego Duch Święty mógłby zstąpić, jeżeliby zstępował tylko na nie-grzesznych? ;)
Natomiast jesli idzie o "doświadczanie mocy Ducha"... Całkiem nie o to chodzi. Osobę pełną ducha poznajemy nie po jakiś specjalnych manifestacjach czy odczuciach, ale po owocach:
Ga 5:22-23 bt4 "Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa."

 Re: Czy Duch Święty może zstąpić na grzesznika?
Autor: Robson (---.9livesdata.com)
Data:   2018-05-21 15:56

Co do treści pytania: zstąpił na Korneliusza i jego domowników, chociaż byli poganami (Dzieje Apost. 10, 44-47) wciąż obciążeni grzechem pierworodnym i raczej wątpliwe, że nie mieli żadnych uczynkowych.

Co do motywu pytania:
"Przez długi czas żyłam w postawach grzechu przeciw Duchowi Świętemu i mam obawy ze coś nie zostało mi przebaczenie"

Popularny na YouTube o. Adam Szustak OP wyjaśnił kiedyś "jeśli się ktoś zastanawia, czy popełnił grzech przeciwko Duchowi -- to znaczy że nie popełnił".

Poza tym, pozostając sceptyczny do zjawisk zachodzących we wspólnotach Odnowy (moim zdaniem: w większości wywołanych przez znane psychologii zjawiska naturalne zachodzą u osób podatnych na różne wpływy i nastroje) przypominam, co św. Paweł w 1. liście do Koryntian (1Kor, 12):

"(28) I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami. (29) Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów? (30) Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? (31) Lecz wy starajcie się o WIĘKSZE dary: a ja wam wskażę DROGĘ JESZCZE DOSKONALSZĄ." (wyróżnienie moje)

... po czym pisze piękny hymn o Miłosci, bez której wszystko to jest nic nie warte.

Co ma św. Paweł dla ciebie do powiedzenia: zamiast pragnąć darów, które są widowiskowe, ale nie rozdawane każdemu, tylko tak jak Bóg postanowi według Jego uznania (a nie po spełnieniu kwalifikacji i zyskaniu certyfikatu bezgrzeszności!), powinnaś pragnąć darów jeszcze większych i doskonalszych, które pozostają dla ludzi niewidoczne, a dostępne są dla każdego.

Z Bogiem

 Re: Czy Duch Święty może zstąpić na grzesznika?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2018-05-22 17:48

W Wieczerniku jedyną bezgrzeszną osobą, na którą zstąpił Duch Święty, była Maryja, a zatem Duch Święty zstępuje głównie na osoby grzeszne. Co do odczuć - patrz wpisy moich przedmówców (przedpisarzy?)

 Re: Czy Duch Święty może zstąpić na grzesznika?
Autor: Pax (---.terminus.pl)
Data:   2018-06-03 15:42

Też chodziłem na Odnowę i marzyłem o charyzmatach. I nic. Nawet dar języków. Nie jestem charyzmatykiem, widocznie to nie moja droga, widocznie ja tego nie potrzebuję, ani wspólnota nie potrzebuje. Bóg powołuje kiedy chce i jak chce. Nie każdy musi być prorokiem itd.
"29 Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów? 30 Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? 31 Lecz wy starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą."
1 Kor 12.
Miłość w tym jest najważniejsza

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: