logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: Bartłomiej (16 l.) (46.45.105.---)
Data:   2019-03-17 18:25

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Zbliża się moje bierzmowanie. Ksiądz powiedział, że ci, którzy mają chrześcijańskie imiona, powinni takie wybrać na bierzmowanie. Gdy pytałem się, który święty jest moim patronem, ksiądz odparł, że należy zobaczyć, jakie wspomnienie św. Bartłomieja jest bliżej moich urodzin. Wyszło na to, że jest to wspomnienie św. Bartłomieja Albana Roe (22 stycznia).
Chciałbym jednak wybrać innego św. Bartłomieja. Nie wiem, czy to jest możliwe. Jednak chciałbym wiedzieć, czy naprawdę jest tak, że święty, który ma wspomnienie najbliżej moich urodzin, jest moim patronem? Jest to zasada czy zwyczaj?
Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-03-17 19:08

Bartłomieju, obchodzisz imieniny? Kiedy? Kiedy rodzice wyznaczyli Twoje imieniny? Dzieciom to zwykle rodzice wybierają dzień imienin.
Bo widzisz, imieniny to jest dla atoia święto naszego patrona ze chrztu - i nasze święto.

Nie ma takiej zasady, że koniecznie jako patron musi być wybrany święty, którego wspomina się w pobliżu urodzin.
Być może ksiądz ma swoje przywyczajenia albo preferuje jakieś lokalne czy dawne tradycje. Nic więcej.

Były kiedyś pewne zwyczaje zw. z nadawaniem imienia. Owszem, mówiło się, że dziecko przynosi sobie imię - tzn. nadawało się imię patrona, który był przypisany dniowi urodzin. Ktos się rodził w dniu wspomnienia św. Marka i chrzczono go jako Marka. Dziewczynka rodziła sie w dniu św. Hermenegildy, zostawała Hermenegildą.
Ten zwyczaj nas nie obowiązuje.

Nie ma też obowiązku wybierania dnia imienin wg bliskości w kalendarzu. Urodziłam się w styczniu, potem przynajmniej 2 razy są imieniny "pasujące" do mojego prawdziwego imienia (nie do nicka), a rodzice wybrali mi imieniny, więc i patronkę (świadomie, o ile wiem) pod koniec kwietnia. Zresztą bardzo tę patronkę lubię.

"Jednak chciałbym wiedzieć, czy naprawdę jest tak, że święty, który ma wspomnienie najbliżej moich urodzin, jest moim patronem?". Niekoniecznie.
Można zadecydować inaczej.

Nie ma obowiązku powtarzania na bierzmowaniu imienia świętego z chrztu. Z chrztu Jacek, z bierzmowania Ludwik czy Franciszek, czemu nie.
Jesteś wolny w wyborze świętego - patrona bierzmowania.

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: Bartłomiej (16 l.) (46.45.105.---)
Data:   2019-03-17 20:10

Dziękuję, Hanno, za wyczerpującą wypowiedź. Zapytam księdza, czy jednak mógłbym wybrać św. Bartłomieja Apostoła.
Jest jednak nowe rozporządzenie KEP odnośnie do sakramentu bierzmowania. Według tego dokumentu powinno się wybrać imię z chrztu, bo bierzmowanie jest dopełnieniem tego sakramentu. Wyjątkiem są imiona pogańskie, np. Dżesika, Wanessa i in.
Ksiądz twierdzi, że to niemal nakazane, by wziąć imię z chrztu. A ja chciałem wybrać św. Ignacego Loyolę.

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-03-17 20:45

Nie jestem jeszcze przekonana, że bezdyskusyjnie "powinno się".
Uzasadnienie co do łączności ze chrztem rozumiem.
"Niemal nakazane" nie znaczy jednak "bezwarunowo nakazane".
Być może przepis jest niezręcznie sformułowany. Nie wiem. Nie wykluczam.Zdarza się.

https://episkopat.pl/wskazania-konferencji-episkopatu-polski-dotyczace-przygotowania-do-przyjecia-sakramentu-bierzmowania/

z pkt. 16
"Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne."
Zachęcać NIE znaczy zobowiązywać. To nie jest to samo.

i dalej:
"Przystępujący do sakramentu bierzmowania pozostawiając imię chrzcielne lub przyjmując nowe, powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu"
Skoro "lub przyjmując nowe" - to jednak jest manewr.

Poza tym Ty nadal sam chyba nie wiesz, kto jest Twoim patronem ze chrztu.
Ksiądz Ci powiedział o imieniu // patronie w bliskości daty urodzenia - a o tym nic dokumencie na razie nie znalazłam.

Konkludując:
1) nie odpowiedziałeś na pytanie o imieniny ani nie masz (nie wyraziłeś) jasności, kto jest Twoim patronem ze chrztu. Bliskość daty urodzin to tylko taki sobie zwyczaj.
2) nowy dokument mówi o zachęcie, ale nie o zakazie zmiany
3) nie wykluczam, że ksiądz traktuje zachętę jako sytuację obowiązku, bez wyjścia, bez wyjątku (może ma dostęp do dokumentów lub wskazań, których niestety nie znam).

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-03-17 21:04

Faktycznie przynajmniej częściowo prawdą jest to, o czym pisze Bartłomiej. O tym, że imię z bierzmowania powinno być zbieżne z imieniem chrzcielnym mówi punkt 16 rozdziału trzeciego wskazań KEP dotyczących przygotowania do sakramentu bierzmowania. W dokumencie tym czytamy: "Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego". Nie wiem tylko, czy takowe racje istniałyby w tym konkretnym przypadku.
Pomyśl też, drogi Bartłomieju, dlaczego nie chcesz, aby Twoim patronem w drodze przyjęcia sakramentu bierzmowania został wspomniany przez Ciebie Bartłomiej Alban Roe. Nosi on to samo imię, co jeden z apostołów, który jest w centrum Twojego zainteresowania. W jego życiorysie też nie ma nic, co od razu by go "dyskwalifikowało". Nie od razu był co prawda katolikiem, ale nawrócił się i to nie tylko, powiedzielibyśmy, dla siebie, a dla innych - został zakonnikiem, ojcem (a więc kapłanem) i odważnie prowadził działalność duszpasterską, nie bojąc się konsekwencji. Przerwało ją dopiero skazanie go na śmierć. I teraz pytanie do Ciebie: czy nie o to właśnie chodzi w sakramencie bierzmowania? O bycie uzdolnionym do mężnego wyznawania wiary, bez względu na przeciwności? Zastanów się nad tym.

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-03-17 21:29

Pani Hanna troszeczkę nie ma racji.

"Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania
06-04-2017
III. Wskazania organizacyjne
...................
16. Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia nie powinno być związane z jego atrakcyjnością, ale pięknem życia tego, kogo wybiera się za patrona. Przystępujący do sakramentu bierzmowania pozostawiając imię chrzcielne lub przyjmując nowe, powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu."
Pozdrawiam

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: Bartłomiej (16 l.) (46.45.105.---)
Data:   2019-03-17 22:13

Obchodziłem kiedyś imieniny 24 sierpnia (był wtedy organizowany grill i zapraszano kilka osób). Imię moje mam po dziadku, który też obchodził imieniny tego dnia.

Racja, życie św. Bartłomieja Albana Roe'ego też jest piękne, choć mało o nim informacji. Musiałbym to przemyśleć. Jednak zdołałem już poznać bardzo życiorys św. Ignacego Loyoli i święty ten jest dla mnie wielkim przykładem. Ksiądz powiedział, że wybieramy patronów z chrztu. Postaram się zapytać jednak księdza, czy – zgodnie z rozporządzeniem KEP – mógłbym jednak wybrać tego drugiego. Jeśli się nie zgodzi, to cóż, ten pierwszy też jest przykładem.

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Bardzo mi pomogliście.

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: ciocia (---.play-internet.pl)
Data:   2019-03-17 23:32

Moja bliska osoba w ubiegłym roku przyjmowała sakrament bierzmowania. Byłam na tej uroczystości. Z chrztu ma imię patronki św. Moniki, a na bierzmowanie wybrała św. Joannę Beretta Molla.

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-03-18 12:29

Oczywiście, że mogę się mylić.
Nadal jednak nie rozumiem, dlaczego, skoro imię jest po dziadku i rodzinnie wybrano sierpniowego patrona - św. Bartłomieja, to wbrew temu ksiądz sugeruje styczniowego, innego świętego, też Bartłomieja.

 Re: Chciałbym bardzo wiedzieć, aby móc przekonać księdza.
Autor: Bartłomiej (16 l.) (46.45.105.---)
Data:   2019-03-21 13:58

Rozmawiałem z księdzem. Twierdzi on, że wybierając patrona z imieniem chrzcielnym, będziemy o nim pamiętać. Mówił, że wiele osób nie pamięta, jakiego świętego wybrało na bierzmowanie. Już młodzi kilka lat po przyjęciu tego sakramentu zapominają.
Stwierdził jednak, że jeśli się uprę, to pozwoli mi na św. Ignacego Loyolę. Ja zaś odpowiedziałem, że patrona będę pamiętał na całe życie. Wybieram go nie dlatego, że ma ładne imię, lecz zainspirowało mnie jego życie, zachęciło do wielkich zmian. Gdy jestem bardzo ludzki, pyszny, ulegam pokusom i przyjemnościom, przypominam sobie żywot założyciela jezuitów. Dlatego chcę go wybrać na mojego patrona.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: