logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w niedzielę lub święto można pościć?
Autor: Ella (---.centertel.pl)
Data:   2022-08-14 09:53

Mam wielki dylemat. Nie zdążyłam wystarczająco pościć w tygodniu. Jest niedziela a w poniedziałek Święto Wniebowzięcia. Czy w któryś z tych dni mogę pościć? Czy to nie będzie grzech? Nadmieniam, że post bardzo jest mi potrzebny, m. in. w walce ze złym duchem i z osaczeniem duchowym.

 Re: Czy w niedzielę lub święto można pościć?
Autor: bdk (---.play-internet.pl)
Data:   2022-08-15 00:33

Generalnie w niedzielę się nie pości, to dzień zmartwychwstanie Chrystusa. Inna sprawa to kwestia intencji twojego postu - po co pościsz? By się wzmocnić? By coś od Boga uzyskać? By zwyciężyć szatana?
Czy wiesz że możemy zrobić sobie krzywdę źle przeżywanym postem, wyrzeczeniami, nadmierną modlitwą itd.? W takich sprawach jest potrzebne mądre prowadzenie duchowe kogoś doświadczonego, jakiegoś przewodnika.
Jeśli musisz - pość. Warto jednak zaczynać od prostych rzeczy, tych codziennych - regularnej modlitwy, codziennych obowiązków, Mszy świętej, spowiedzi, adoracji, postu piątkowego, lektury Pisma Świętego itd. a reszta przyjdzie z czasem sama...

 Re: Czy w niedzielę lub święto można pościć?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-08-15 20:26

Co to znaczy: wystarczająco pościć? Jaka jest miara i kto ją ustala?
Co to znaczy: nie zdążyłam pościć? Post jest jakąś grą na czas?
Co to znaczy Twoim zdaniem: osaczenie duchowe?
Kto to wszystko orzeka?
Jeśli Ty sama, to fa-tal-nie.
Jeśli nie Ty, ale doświadczony, odpowiedzialny kierownik duchowy (oby), to dlaczego pytasz na anonimowym forum a nie pytasz jego?

To wszystko wygląda niejasno i niepokojąco.

 Re: Czy w niedzielę lub święto można pościć?
Autor: Estera (---.205.145.252.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-15 21:05

W święto się świętuje. Dzisiejsza uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znosi nawet wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zamiast pościć w święto, poszukaj sposobów na świętowanie: odpocznij, poczytaj dobrą książkę, zaproś kogoś na kawę, pobądź z Bogiem więcej niż zwykle.

 Re: Czy w niedzielę lub święto można pościć?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-08-15 21:56

Ella, postawmy sprawę jasno. Ty prawdopodobnie masz zaburzenia obsesyjno - kompulsywne, sądzę, że wizyta u specjalisty jedynie potwierdziłaby moje przypuszczenia. Kościół owszem, wymienia post jako jedną z praktyk pokutnych, ale jedynie przez określony czas i nie twierdzi, że jest on odpowiedni dla każdego bez wyjątku. Zauważ, że nawet członkowie zakonów i inne osoby konsekrowane nie poszczą stale, tylko w pewnych okresach. Dlaczego więc Ty miałabyś to robić bez przerwy? No dobrze, niby piszesz coś o "osaczeniu duchowym". Przypomnij sobie jednak, jakie inne praktyki pokutne wymienia Kościół. Obok postu są to modlitwa i jałmużna. Sugeruję przerzucić się na modlitwę, a dodatkowo często korzystać z sakramentów. W przypadku Twojego problemu rozwiązanie to mogłoby się okazać skuteczniejsze od odmawiania sobie posiłków. Najskuteczniejsza zaś byłaby wizyta u specjalisty, aby wykluczyć inne źródła Twojego przywiązania do postów.

 Re: Czy w niedzielę lub święto można pościć?
Autor: H. (---.centertel.pl)
Data:   2022-08-27 12:02

Móc pewnie można i grzechem bym tego nie nazwała, pytanie po co? W Biblii jest napisane, że
/powołując się na Biblię należy podać źródło: księgę, rozdział i wiersz. moderator/
Święta to czas radości, korzystajmy z tego, co dał Pan Bóg :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: