logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ekologiczne zamienniki zniczy i kwiatów na cmentarz.
Autor: Marta (---.centertel.pl)
Data:   2023-02-27 11:06

Witajcie, chciałam zapytać, czy znacie jakieś ekologiczne zamienniki wkładów do zniczy? Z takich zwykłych wkładów pozostaje góra plastiku, która chyba nie ma szans trafić do recyklingu ze względu na zanieczyszczenie sadzą i resztkami parafiny (o ile dobrze wiem). Próbowałam kilku LEDowych lampek na baterie, ale one słabo świecą i w dzień ich w zasadzie nie widać.
Również szukam zamienników plastikowych kwiatów, takich bardziej trwałych niż prawdziwe kwiaty i najlepiej, żeby były ładniejsze niż plastikowe… Ewentualnie jakie inne dekoracje można by postawić na nagrobku?

 Re: Ekologiczne zamienniki zniczy i kwiatów na cmentarz.
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-03-20 14:32

Droga Marto, nie wiem, ile masz lat, ale kiedy ja byłam dzieckiem (lata 80), można było kupić znicze w postaci szklanych "kubeczków" wypełnionych parafiną z knotem. Były piękne i z pewnością bardziej ekologiczne niż plastik. Może jeszcze gdzieś da się takie zdobyć, albo ewentualnie zrobić samemu (np. takie: http://petitgrandblog.blogspot.com/2015/10/diy-wyjatkowe-znicze.html). Co do ozdób kwiatowych - polecam kwiaty suszone (zatrwian, szarłat, nieśmiertelnik kocanka), trzciny, kwiatostany sumaka - można stworzyć z nich piękne, w 100% naturalne i biodegradowalne dekoracje. Jeśli masz kawałek ogródka warto już teraz pomyśleć o wysianiu odpowiednich roślin, zasuszyć je w okresie kwitnienia (poczytaj na internecie o technikach suszenia kwiatów), a potem już tylko korzystać! Niektóre kwiaty można pozyskać całkiem bezpłatnie z okolicznych nieużytków (wrotycz, nawłoć, parzydło leśne, owoce dzikiej róży, krwawnik). W czasie leśnych spacerów warto patrzeć pod nogi - piękne mchy, poskręcane gałęzie, szyszki i żołędzie, aż proszą się o wykorzystanie w takich dekoracjach. No i moje ulubione na wszystkich świętych - róże z opadłych liści klonu. Popatrz na internecie, jak je zrobić, są bezkosztowe, łatwe w wykonaniu, 100% naturalne i robią świetne wrażenie. Oczywiście, opisane przeze mnie ozdoby nie przetrwają setek lat (jak plastik), ale kilka tygodni - bez problemu. Powodzenia w poszukiwaniu inspiracji do ucieczki od wszechobecnego plastiku.

 Re: Ekologiczne zamienniki zniczy i kwiatów na cmentarz.
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-20 15:26

Miało być ekologicznie... Nim zaczniemy rwać rośliny poza własnym ogrodem, sprawdzajmy! Parzydło leśne w Polsce jest pod pełną, ścisłą ochroną. Nie niszczmy. Jeśli chcesz pozyskać, to tylko z ogródka, z uprawy.
https://www.medianauka.pl/parzydlo-lesne

W okolicach Wszystkich Świętych i innych świąt złodzieje rujnują lasy, runo, kradną mech, tną nieswoje choineczki i krzewy z ozdobnymi owockami na gałęzie itp. Ma-sa-kra.

 Re: Ekologiczne zamienniki zniczy i kwiatów na cmentarz.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2023-03-20 19:13

Dziękuję za uwagę, nie wiedziałam, że parzydło ma taki status. Nie wiem, czy pozyskiwanie ziół, traw itp. z nieużytków można nazwać złodziejstwem. Ja bym tak nie powiedziała. W końcu wiele osób zbiera grzyby, jagody, a nawet je sprzedaje, i nikt nie nazywa ich złodziejami. Wydaje mi się, że możemy i powinniśmy korzystać z darów natury, oczywiście z rozsądkiem, nie niszcząc bezmyślnie (wspomniane rujnowanie runa) i poza terenami chronionymi. Oczywiście niszczenie cudzej własności (choineczki) jest poza wszelką dyskusją.

 Re: Ekologiczne zamienniki zniczy i kwiatów na cmentarz.
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-03-26 22:27

Choineczki z lasu, kuszące gałązkami, oczywiście też nie są "niczyje".
Patrz hasło "stroisz", np. - https://www.youtube.com/watch?v=VxQbldThHuM .
Pozyskiwanie mchu nie jest legalne :(
Po prostu, gdybyśmy tak wszyscy uskubnęli tylko parę gałązek i trochę mchu... Kiepska perspektywa.
Jagody (ale zbierane ręcznie, bez urządzeń) i grzyby to, zdaje się, inna sprawa.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: