logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 "Ojciec Święty"
Autor: AdamS ()
Data:   2002-04-12 11:44

Z wielkim szacunkiem odnoszę się do osoby Jana Pawła II (jestem z niego dumny i jako Polak i jako katolik). Mam jednak poważne obiekcje wobec samego tytułu "Ojcec Święty". W niektórych modlitwach dokładnie tak samo zwracamy się do Boga. Ktoś mi może odpowie, że to historycznie zakorzeniony tytuł, ale czy nie powinniśmy rozgraniczać pojęć poprzez używanie nazw jednoznacznych?

 Re: "Ojciec Święty"
Autor: Dariusz K, SI ()
Data:   2002-04-12 23:11

Jezus używał języka przenośni, metafory, a niektórzy chcą z tego zrobić język instrukcji obsługi. Przecież kiedy czytamy: "Jeśli prawe twoje oko jest ci powodem go grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie" (Mt 5,29), to nie chodzi o to, aby pozbawiać się wzroku, ale o zdecydowane przeciwstawienie się grzechowi. Starajmy się zrozumieć sens słów Jezusa. W przeciwnym razie sami osmieszamy Ewangelię. Kiedy Jezus mówi, aby nikogo nie nazywać ojcem, to przecież nie żąda pozbycia sie tego pięknego słowa z ludzkiego języka (niby jak mielibyśmy nazywać naszych tatusiów?). Jezus chce natomiast pokazać nam, że źródłem każdego ojcostwa jest Bóg Ojciec. Innymi słowy, każde autentyczne ojcostwo (fizyczne i duchowe) bierze swój początek z ojcowskiej, twórczej miłości Boga.

Co do świętości, to Swięty jest sam Bóg. Każda świętość jest odblaskiem tej świętości Boga. Jeśli ktoś jest napełniony Bogiem, to jest święty. Stąd różne znaczenia słowa "świętość". Święci są ci, którzy znajdują się w niebie. Ale mówiono o żyjącej jeszcze Matce Teresie, że jest święta. I słusznie! Dla wielu była ona bowiem znakiem miłości i świętości Boga. Biskup Rzymu jest święty, bo z ustanowienia Bożego jest namiestnikiem Chrystusowym, znakiem Jezusa. Ponadto o Janie Pawle II wielu mówi, że jest święty w tym samym sensie, w jakim święta była Matka Teresa. Podsumowując: słowo "święty" można odnosić do różnych osób, rzeczy na tyle, na ile są one odbiciem świętości Boga. Nie jest wcale prawdą, że świętość dotyczy jedynie tych, co po tamtej stronie... Skoro Święty Bóg stał się człowiekiem, to świętość dotyczy również doczesnego świata. Pozdrawiam.

 Re: "Ojciec Święty"
Autor: Stefan ()
Data:   2002-04-13 10:49

Witaj AdamS

Polecam w tym temacie książkę - wywiad z Janem Pawłem II " Przekroczyć próg nadziei" . Znajdziesz tam fragment w którym sam Papież odpowiada na prawie takie samo pytanie jak Twoje. Warto to przeczytać.

Pozdrawiam

Stefan

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: